• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
marciano - напреднал
Здравейте.Преди няколко години отрязах разни саморасляци и пречещи дървета из двора.Дънерите разпробих и посипах с готварска сол.Сега дойде ред да оправям двора,да позасипя с пръст и евентуално райграс или нещо подобно.Дънерите обаче ми пречат 2-3 от тях са с диаметър 25-40 см.Пробвах с разкопаване около корените и исках да го изтръгна,но кореновата система е надълбоко,много и дебела.Бях чел някъде за препарат,с който се третират пъновете и буквално се разпадат на прах.Може и да греша,но такива спомени имам.Някой запознат ли е с нещо такова или да ми даде съвет как да ги изкореня?Единствено пробвах с разкопаване около корените и напъване с лост и кирка,но е доста,доста трудно,а имам още 7-8 броя.Всеки съвет би ми бил от полза.Благодаря.
feikot - специалист
Щом са от преди няколко години срязани, съответно изсъхнали, защо не запалиш огън отгоре им ?
marciano - напреднал
ср авг 04, 2021 12:11 pmfeikot написа:
Щом са от преди няколко години срязани, съответно изсъхнали, защо не запалиш огън отгоре им ?
Не го знаех този метод,работи ли ефективно?Няма ли опасност огъня да тлее под почвата по корените,които не знам докъде са се разпрострели?Ако се спра на него,ще изчакам по-хладно време,че сега е доста рисково.
ZEDYCUS - майстор
Питай на най близките гробища как разчистват дънери от големи дървета. В Пловдив на централни гробища до гроба който посещавам, имаше големи дървета които отрязаха за да направят още парцели за погребване. За няма и няколко месеца дънерите изгниха и ги разчистиха. Не знам с какво третираха.
Junak - майстор
Смени солта с амониева селитра. Правиш дълбоки дупки, запълваш ги със селитра, завиваш с найлон отгоре и след 6 - 8 месеца си готов. Потърси в Youtube. Руснаците са царе на тез методи :)
feikot - специалист
ср авг 04, 2021 12:58 pmmarciano написа:
Не го знаех този метод,работи ли ефективно?Няма ли опасност огъня да тлее под почвата по корените,които не знам докъде са се разпрострели?Ако се спра на него,ще изчакам по-хладно време,че сега е доста рисково.
След като ги заринеш с пръст как ще тлеят :shock: :shock: поливаш с нафта,палиш,изгарят,изливаш 100 литра вода,засипваш с една количка пръст, по тъмно гледаш дали не светка нещо и си ти. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО като го правиш си дръж вода под ръка и гледай да не е точно сега по това време. Не е лошо с резачката по вертикала да го разрежеш колкото успееш да вкараш шината надолу.

Методи има много за елиминиране,този е най-чобанския,можеш с машина да ги изрътиш,можеш с химия някаква предполагам,според този е най-лесен.
Svetoslavoff1 - майстор
Методът с изгарянето е работещ, изпробвано преди време. Със задължителните предпазни мерки, посочени по-горе.
Christo - майстор
https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... s-wiz-serp

https://www.zaggo.ru/article/problemy_i ... imiej.html

Трябва да се знае поне малко руски. В краен случай с Гугъл преводач.
В случая е късно, но за четящите форума, ако имате такъв проблем, най-добре, най-лесно и най-бързо става с багер, когато дървото е все още цяло.
vlax - майстор
marciano гледам,че си се регнал 2013 год тук.Преди да питаш ползвай търсачката,не е сложно и не боли.Ето тука същата тема която и аз съм ползвал.Може да почнеш да четеш от 1 страница.
В темата съм писал,че съм избрал метода с калиев нитрат и горене.Пробил съм дънера,сложил съм калиев нитрат,но не ми остана време да го запаля снимките още се виждат.На него се виждат следите от моторния трион.Ако дървото не е скоро отрязано,забрави да правиш нещо с моторен трион,веригата заминава за нула време.Това от мен.Успех и да се похвалиш с резултата.
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср авг 04, 2021 1:50 pmZEDYCUS написа:
Питай на най близките гробища как разчистват дънери от големи дървета. В Пловдив на централни гробища до гроба който посещавам, имаше големи дървета които отрязаха за да направят още парцели за погребване. За няма и няколко месеца дънерите изгниха и ги разчистиха. Не знам с какво третираха.


  • 1
  • 2

Тема "Идеи за справяне с няколко дънера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: