Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
molt - специалист
Здравейте, имам засадени 20 бр. западна туя (ако помня добре е западна туя) през април 2017 г..

Прикачен файл:
IMG_20170426_172951.jpg засадени април 2017 г.
Прикачен файл:
IMG_20170830_111858.jpg август 2017

И сега почваха да съхнат на места. Основно в средата на растенията. От вътре навън. А от едната страна от към навеса за колата е по-очевидно.
Прикачвам снимки за нагледност

Прикачен файл:
IMG_20211211_153731.jpg от към тревата
Прикачен файл:
IMG_20211211_153738.jpg от към навеса
Прикачен файл:
IMG_20211211_153752.jpg



Останалите снимки са в линка.
https://ibb.co/album/WVMbYJ

Засадени са през 30-40 см. дали вече не с много на гъсто?
Имаше до днес около корените камъни колкото юмрук, за да не расте трева-махнах ги.
Нещото, което промених е, че сложих подпорна стена и навес от едната страна. Дали не задържа повече вода под туята сега от стената? Навесът прави сянка и пази от вятър. Има пръскачки за тревата да поливат лятото, но мястото е с наклон към туята и навеса.
Махнах камъните днес и отдолу имаше доста влага и тревата се беше качила по корените. Почистих на около 10 см. Дайте съвет какво да направя? Да ги пръскам ли, да ги разреждам ли? Само да кажа и че никога досега не са пръскани, торени или кроени.
kr1100 - майстор
Съседа ми има туи / не знам "марката"/.
Изсъхнаха 3 -4 бр..
Октомври месец му ги подмениха от разсадника откъдето му ги донесоха. Но напръскаха и самите туи с инсектицид / не знам какъв/- буболечки .
Питай в разсадник или някой агроном с какъв препарат да ги пръскаш.
molt - специалист
Четох за болести и причини за засъхване по туя. При мен поне аз така преценявам засъхване е от долу на около 1 метър и от вътре навън. Повечето болести по туя ако правилно съм прочел почват от върховете от летораслите. И при мен има покафеняване на външните леторасли, но предполагам това си е от сезона. Три пъти валя дъжд и през ноща обръщаше на сняг. Мокри и натрупани с тежък сняг. Винаги ги чистя леко с метла от снега.
Благодаря за мнението ще питам и агроном. Искам да събера повече мнения и опит от хора.
gnt69 - майстор
нед дек 12, 2021 1:24 pmmolt написа:
Рязане и кастрене му е майката. Режеш подалите се настрани и нагоре да ги оформиш като стена. Ако се издължат отвътре изсъхват, ако се разширят пак изсъхват. Пролетно време като направят зелените топчета рязане да ги махнеш да не отива силата в семките. :partyman:

Тема "Западна Туя засъхнали участъци." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: