Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mtvachev - напреднал
Здравейте, преди няколко дни купих 20 кофички Туя Смарагд с размери около 30-35 см. с идеята да ги отгледам на южната ни тераса (не остъклена) в апартамента до есента и тогава да ги засадя на вилата. Зелените площи на вилата все още не са готови за да бъдат засадени туйте, а и не ходим всеки ден там за да можем да ги поливаме. Та нещото което ме гложди е дали мога да ги отгледам до есента във въпросните черни 15 сантиметрови съндъчета на южна тераса на апартамента или ще им е много топло и да търся северно и прохладно място, където да изкарат лятото?
Според мен- северно и по прохладно.
Така аклиматизацията ще е най безболезнена.
Опитът ми е само с три туи, да се има предвид.
mtvachev - напреднал
Ново 20.... в няколко от контеинерчетата забелязах, че имат някакво заболяване, което немога да го дефинирам, дори след доста четене и ровене в сайтовете.
Някой от вас сблъсквал ли се е с това заболяване при неговите туи и с какво да ги третирам? Когато третирам болните растения, мога ли профилактично да напръскам и здравите?
Симптомите се виждат по-долу на снимките: Покафеняване на някои от клонки и стебла.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Благодаря Ви!
radius - майстор
.
Последна промяна от radius на пон юни 13, 2022 10:14 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
Не мога да отворя снимките , но ако почнат да съхнат цели клонки, прочети за черната златка и ... няма много опции
P.S.това може и да е друго, като гледам
nelina_london - специалист
Може да са нормални засъхвания от горещините ,а може и да е гъбично .На първата снимка ми се видя и чернилка, но може да е просто сянка .
Фунгицид +инсектицид два курса през седмица .Подхранване с тор за иглолистни .Всички растения трябва да се напръскат .
Нашите туи са над 2 м и откакто няколко пострадаха от някакво гъбично заболяване (не умряха,но сега имат доста да наваксатда достигнат останалите от живия плет ) ,започнах превантивни пръскания с фунгицид и инсектицид ,а торът е направо задължителен поне 2 пъти в годината .

Тема "Туя смарагд на терасата - временно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: