• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
angel_mihaylov - напреднал
Здравейте на всички, Тази година направих първата си по-голяма система за капково напояване. Копах и положих полиетиленови тръби под земята, сложих разклонения, кранчета на няколко места в градината, за да може да си налееш вода от тях в кофа с водата от бидона /1 куб.м, вдигнат на естакада на 1.5 над земята/, изводи за присъединяване на капковите маркучи. До тук добре, напълних бидона с вода и пуснах кранчетата за капковите маркучи да поливам. Първият път всичко работеше :) . Обаче след ден , два - когато исках отново да полея водата не тръгна през капковите маркучи , въпреки че бидона беше пълен :? . Какво ли не направих, развивах кранчетата, за да проверя дали няма някое запушено - не, всичко беше ок. Накрая ми дойде идеята да надуя силно с уста през едното от кранчетата и след това се чу едно клокочене и водата тръгна.
Моля за съвет , къде ми е грешката. Нямам обяснение
ср юни 15, 2022 12:25 pmangel_mihaylov написа:
Здравейте на всички, Тази година направих първата си по-голяма система за капково напояване. Копах и положих полиетиленови тръби под земята, сложих разклонения, кранчета на няколко места в градината, за да може да си налееш вода от тях в кофа с водата от бидона /1 куб.м, вдигнат на естакада на 1.5 над земята/, изводи за присъединяване на капковите маркучи.
...........
Браво!!!
Филтър???
Добре дошъл!!!
Чете ли???
angel_mihaylov - напреднал
Филтъра го чистих, беше жабунясал.
Сега е като слънце и пак понякога прави тази магария.

В предишният пост пропуснах да кажа, че под ескатакада на бидона съм направил малка шахта за източване на водата зимата.
Пробвах и друго - когато от капковите маркучи не тръгва водата, отидох до тази шахта и развих кранчето.
Леле вода да те удави, но не стига до там до където трябва.

Ето това ми е най-голямото чудене - защо става така, каква е причината.
Повер няма, силица не стига. Имаш дебит, но налягането е малко.
Тая потенциална енергия, някак трябва да се превърне в кинетична, достатъчна да преодолее първоначално съпротивлението на сътвореното ти.
Колко е налягането от 1.5м? 0.15 бара минус съпротивленията в маркучи и кранове. Ми то астматик през сламка ще направи повече.
При някои и така върви, но при теб явно има нещо специфично.
miroki - майстор
Имаш тръби под земята и после изкачване. Принципно уж е едно и също, но не е съвсем. Трябва да тръгне първо.
Бидона на сянка или покрит, да не зеленясва, иначе винаги ще има проблеми. Надявам се самите капкови маркучи, са над земята.
Аз съм към помпа или водопровод и чистя филтъра като вадя или прибирам системата, т.е. веднъж годишно.
angel_mihaylov - напреднал
ср юни 15, 2022 3:32 pmТрифон П.Трифонов написа:
Повер няма, силица не стига. Имаш дебит, но налягането е малко.
Тая потенциална енергия, някак трябва да се превърне в кинетична, достатъчна да преодолее първоначално съпротивлението на сътвореното ти.
Колко е налягането от 1.5м? 0.15 бара минус съпротивленията в маркучи и кранове. Ми то астматик през сламка ще направи повече.
При някои и така върви, но при теб явно има нещо специфично.
Позволи ми да не се съглася с теб, защото при една и съща ситуация ту има , ту няма вода.
angel_mihaylov - напреднал
ср юни 15, 2022 4:48 pmmiroki написа:
Имаш тръби под земята и после изкачване. Принципно уж е едно и също, но не е съвсем. Трябва да тръгне първо.
Бидона на сянка или покрит, да не зеленясва, иначе винаги ще има проблеми. Надявам се самите капкови маркучи, са над земята.
Аз съм към помпа или водопровод и чистя филтъра като вадя или прибирам системата, т.е. веднъж годишно.
Да, бидона е на сянка, все още не съм го завил с нещо, но при прясна и бистра вода пак има случаи, в които водата не идва.
Да, капковите маркучи са над земята, така както производителя е указал - с лентата нагоре.
ср юни 15, 2022 5:58 pmangel_mihaylov написа:

Позволи ми да не се съглася с теб, защото при една и съща ситуация ту има , ту няма вода.
Имаш право.
Ситуацията, само на пръв поглед е една и съща, щом резултата е различен.
Водата, бидейки с различна температура, тече по различен начин, през едно и също място. Това е само пример, за различни условия, с различен резултат.
Успех!
miroki - майстор
ср юни 15, 2022 6:00 pmangel_mihaylov написа:
ср юни 15, 2022 4:48 pmmiroki написа:
Имаш тръби под земята и после изкачване. Принципно уж е едно и също, но не е съвсем. Трябва да тръгне първо.
Бидона на сянка или покрит, да не зеленясва, иначе винаги ще има проблеми. Надявам се самите капкови маркучи, са над земята.
Аз съм към помпа или водопровод и чистя филтъра като вадя или прибирам системата, т.е. веднъж годишно.
Да, бидона е на сянка, все още не съм го завил с нещо, но при прясна и бистра вода пак има случаи, в които водата не идва.
Да, капковите маркучи са над земята, така както производителя е указал - с лентата нагоре.
Филтъра дисков ли е? И на какво ниво е монтиран.
kozl - майстор
Вероятно някъде се получава въздушна тапа. При такова ниско налягане водата не може да се справи с въздушната тапа.
Клокоченето също подсказва, че се пълни празен обем в тръбите и въздуха напускайки го създава този звук. С малко помощ от "надухано" външно налягане, въздушната тапа е преотдоляна.
За преотдоляването на въздушните тапи по водопроводите се монтират обезвъздушители в характерните места по трасето на водопровода, а такива са вертикалните "хълмове".
Вдигнал си бидона на 1,5 метра над кое?
Важно е водното ниво. Значи важното е водното ниво и всичко по водопровода спрямо него.
И така най-елементарния при теб обезвъздушител е в точките на "хълмовете" по тръбопровода да добавиш тройник и тръба (маркуч) вертикално нагоре, закрепена на тринога и завършваща над котата на максимално водно ниво в бидона.
Ако нямаш уреди да мериш ниво, става и с маркуч. Последната част от маркуча е желателно да е прозрачна, за да се вижда нивото.
Водата в маркуча не трябва да се движи, т.е. спукан маркуч с изтичане от него ще покаже някакво динамично водно ниво, а в случая от значение е статичното водно ниво.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Проблем с капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: