Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
brum - майстор
Скъпият клапан би трябвало да е със серво мотор и крайни изклчватели, а не с бобина. Ама с боб не става - трябва модел и спецификации да се потвърди.
stamenov1 - специалист
Модела е написан на самата снимка. Работи като хидравличен затвор, както модерните пълначки на казанчетата.
JohnSmith - специалист
ср юли 20, 2022 2:53 pmbrum написа:
Скъпият клапан би трябвало да е със серво мотор и крайни изклчватели, а не с бобина. Ама с боб не става - трябва модел и спецификации да се потвърди.
Прикачен файл:
КЛАПАН Рейн Бърд Копие2.jpg


Това е клапанът - Rain Bird 1" 100-HVF с регулация на дебита.

А това е соленоидът - 9V DC Latching solenoid:
https://golfstore.rainbird.com/tbospsol ... enoid.html

А това е от сайта им:
http://aqua-irrigation.com/%D0%BA%D0%B0 ... -hv-hvf/16
nikolov333 - майстор
И аз имам да правя подобна схема на вилата.. Купил съм и подобен клапан, на 9-12VDC. Мисля да ползвам един 4 канален sonoff pro https://sonoff.bg/shop/sonoff-4ch-r3/, понеже те си имат вградена функция за latching между релетата, а и ще мога да го управлявам от телефон, ако ми се наложи, че съм пуснал търба на комшиите от моя сондаж до като да се разработи, понеже още нямам голяма консумация, и се налага да им спирам и пускам водата към тях в зависимост от моята консумация..
MamaMy - майстор
Я вижте някой има ли забележки по тази принципна схема, че вече ме заболяха очите от дзверене в монитора. Може и да съм проспал нещо. :oops:

Прикачен файл

Хидро.jpg
Хидро.jpg (56.55 KиБ) Видяна 1382 пъти
brum - майстор
ср юли 20, 2022 7:13 pmJohnSmith написа:
А това е соленоидът - 9V DC Latching solenoid:
https://golfstore.rainbird.com/tbospsol ... enoid.html
Баси, туй верно е със соленоид. Трябва да му се видят спецификациите и дали държи дълго време на напрежение. Ама на сайта на тези спецификациите леко липсват. Ако трябва да работи само с импулси тази схема няма да свърши работа.

Щом е със соленоид бих търсил по-просто решение. Директно бих взел не-задържащ соленоид и бих си приключил всичките драми с релетата и H bridge-овете.
nikolov333 - майстор
Подаването на импулс, не е проблем да се направи. Мисля, че sonooff-a го може. Мен лично ме притесняват евентуални проблеми с клапана от пясъка в сондажа..
JohnSmith - специалист
На самия клапан има цедка и начин за ръчно почистване(малката врътка отпред).
А сондажа е чист - за 6-7 м3 на дъното на филтъра песъчинките се брояха на око -
не повече от30-50бр.

Соленоидът, за който говори колегата @brum не ми говори нищо, като лаик.
Има ли подходящи заместители за по-елементарното решение?
JohnSmith - специалист
А, колегата @MamaMy e готов с решение по горе. :klatsch:

чет юли 21, 2022 4:14 amMamaMy написа:
Я вижте някой има ли забележки по тази принципна схема, че вече ме заболяха очите от дзверене в монитора. Може и да съм проспал нещо. :oops:

Прикачен файл

Хидро.jpg
Хидро.jpg (56.55 KиБ) Видяна 1348 пъти
nikolov333 - майстор
]Утре ще монтирам клапана и sonoff pro 4ch. Ще ползвам само две от релетата му за обръщане на поляритета настроени на latching функция с ограничение по време за 1сек.

Прикачен файл:
IMG-47cfa9b24f9385fdc8e11b2bd08baa3c-V.jpg

Ще захранвам sonoff-a с 9-12VDC напрежение за да го ползвам и за управление на клапаните с вътрешно окабеляване. Реших да сложа клапани и на моето отклонение и на съседите, така че ще ползвам и четирите релета за управление.

Прикачен файл:
Screenshot_2022-07-28-14-47-50-157_com.miui.gallery.jpg

В завимост от захранващото напрежение при активиране на реле 1 се подава право напрежение за 1 секунда, при задействане на реле 2 се подава обратно напрежение за 1 сек.. Същото е и с релета 3-4.

Прикачен файл:
IMG_20220728_150218.jpg



Плюса на sonoff-а, е че има RF и Wifi управление, може да се заложат програми и таймери за всякакви случаи и не е проблем да се ограничи подавания импулс по време..1-16 сек.

Прикачен файл:
IMG_20220728_151253.jpg
IMG_20220728_151253.jpg (70.5 KиБ) Видяна 1069 пъти

Тема "Разделяне на кръговете за капково напояване и водозахранване за дома" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: