Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
JohnSmith - специалист
Здравейте, колеги.
Не знам дали темата е за тук или за ВиК, но понеже е свързана с много области,
реших да питам в този раздел.

Имам питане и нужда от помощ по следния казус:
Искам да захраня от сондаж къщата, като сложа разширителен съд и пресостат или хидрофор,
но същевременно да пълни автоматично една цистерна от 1м3, която ползвам за гравитачно капково напояване.
В момента работи само капковото - цистерната е с ел. поплавък, който при затваряне на веригата през реле
подава сигнал към флуидконтрола и пуска помпата.
Съответно, когато поплавъка се вдигне и изключи веригата помпата се изключва.
Този сигнал съм прекъснал(окъсил) с втори ключ, за да мога да я пускам принудително и да си ползвам вода за всякакви нужди.
Мислех си, че с един електроклапан ще мога да заместя крановете, но се оказа проблем.
Клапанът е 1цол на Рейнбърд, 9V DC.
Оказа се обаче, че след като отвори, за да затвори иска смяна на поляритета, няма пружинка или котва,
която да затвори сама при прекъсване на сигнала.
Сондажната помпа е винтова и не се препоръчва дроселиране, защото се товари.
Затова се отказах от електроклапан за пералня, пък и 220В и водна система някак не ми харесват, като идея.
Прилагам една схема, на нея липсва втория ключ но той е след 1-во краче на релето.
Много съм скаран с тези науки, не ме критикувайте за схемата.
Моля, да обяснявате, като на пълен лаик.

Ето го и въпроса:
Как да стане така, че да се обръща поляритета в захранването на клапана към цистерната, когато поплавъка изключи,
за да затвори водопровода към нея?
Какво трябва да се добави към тази схема, за да се получат нещата?

Имайте предвид, че вероятно ще търся някой да го изпълни, понеже по-сложна от тази схема вече надхвърля моите познания и възможности, затова направо рисувайте върху нея.
Извинявам се за сложния пост, дано е станало ясно за какво иде реч. :)))
Прикачен файл:
СХЕМА на ЗАХРАНВАНЕ ТАБЛО СОНДАЖ 1.jpg
СХЕМА на ЗАХРАНВАНЕ ТАБЛО СОНДАЖ 1.jpg (88.91 KиБ) Видяна 1822 пъти
JohnSmith - специалист
Хайде, няма ли кой да сложи едно рамо, ще изпукаме от безводие в тези жеги?! :?

Докато сам търся решение на казуса, ето на какво попаднах:
https://e-garden.bg/2017/12/03/klapani/

Подоюирах, че тези клапани са направени за работа с техните програматори,
но за жалост програмите се задават по време, не по сигнал... освен от сензора за дъжд.
hidrazin - майстор
ср юли 06, 2022 1:34 pmJohnSmith написа:
... клапана към цистерната, когато поплавъка изключи,
за да затвори водопровода към нея? ...
Нищо не разбрах. Или почти нищо. Я нарисувай системата както си я замислил за видим къде мислиш да го слагаш тоя клапан.
:partyman:
JohnSmith - специалист
Късно е, утре ще рисувам, като остане време.
Идеята е:
след помпата е флуидконтрола, който сега я управлява.
след него трябва да се разделят кръговете на две части - един през хидрофор за къщата
и втори за поливната система.
Електроклапанът ще отделя кръга за напояването, защото той представлява цистерна 1м3, която се пълнни автоматично при сигнал от поплавъка в нея.
Помпата е с голям напор, нещо трябва да я изключва, когато няма нужда да работи.
Към кръга от къщата е ясно - пресостат + разширителен съд, за да не вдига повече от 2-3атм.
Но електроклапанът трябва да изключва пълненето на цистерната по ниво от поплавъка -
просто да затвори тръбопровода към цистерната, когато тя се напълни.
Т.е електроклапанът ще е на другия край на тройник, който от една страна захранва дома(хидрофора) а от другата - цистерната.
За жалост скъпият електроклапан се оказа че отваря при подаване на 9В даже от батерия, но иска смяна на поляритета, за да затвори. )))
Дано е станало малко по-ясно.
MamaMy - майстор
Джони, а тези 9 волта от къде ще ти идват? Едва ли ще ползваш батерии. Ще ти излезе златно. Отделно на това кое ще включва помпата когато ползваш вода за къщата? Ако ще е пресостат, нали твърдиш, че не може да затваряш изхода на помпата. Кое тогава ще създаде налягане за да сработи този пресостат? Нещо и за себе си не си си изяснил май кое как работи?
Отдели си заданието на два отделни кръга. Направи си поплавъка да затваря клапана. Той като затвори ще се качи налягането и ще сработи пресостата който ще изключи помпата. Относно поплавъка ти трябва едно реле с два превключващи контакта. Схемата е елементарна, но уточни от къде ще идват 9-те волта защото тях трябва да ги има перманентно.
nilro - специалист
За цистерната-
Механичен поплавък за резервоари Quick Stop 1″

https://thermoeconomic.com/produkt/%D0% ... ck-stop-1/
brum - майстор
Механичен поплавък изглежда като най-удачното решение. Защо искаш да добавяш електроника към него?

Защо ползваш помпа с флуидконтрол и след тях хидрофор? Или поне така изглежда от написаното...
JohnSmith - специалист
пет юли 08, 2022 10:56 pmMamaMy написа:
Джони, а тези 9 волта от къде ще ти идват? Едва ли ще ползваш батерии. Ще ти излезе златно. Отделно на това кое ще включва помпата когато ползваш вода за къщата? Ако ще е пресостат, нали твърдиш, че не може да затваряш изхода на помпата. Кое тогава ще създаде налягане за да сработи този пресостат? Нещо и за себе си не си си изяснил май кое как работи?
Отдели си заданието на два отделни кръга. Направи си поплавъка да затваря клапана. Той като затвори ще се качи налягането и ще сработи пресостата който ще изключи помпата. Относно поплавъка ти трябва едно реле с два превключващи контакта. Схемата е елементарна, но уточни от къде ще идват 9-те волта защото тях трябва да ги има перманентно.
1. 9-те волта ще идват от траф с грец за изправяне. Сигналът от поплавъка ще захрани и трафа.
2. Сега посредством окъсяване на полавъка с ключ го правя ръчно, но автоматичното пълнене посредством поплавъка си работи и пълни цистерната по няколко пъти на нощ, ако е нужно.
3. Ако свържа къщата с пресостат и разш. съд или хидрофор, сигнала от релето ще отива към пресостата, към флуидконтрола и от поплавъка към него едновременно, за да пусне помпата.
4. При това положение клапанът към цистерната е постоянно затворен. Кръговете ще са разделени. Помпата ще работи при сигнал от пресостата или поплавъка.
Ако поплавъкът междувременно също подаде сигнал, клапанът ще отвори и потокът ще се раздели на две, ако е нужно или пък само към цистерната, ако пресостатът е изключил.
5. Ей тук е проблемът - няма как клапанът към цистерната да се затвори, защото иска смяна на поляритета - плюса и минуса да се обърнат, а при последващо включване отново да са по местата си.

Това е и питането - какво трябва да се преработи в горната схема, за да може да обръща поляритета,
какъв трябва да е този контролер?

Ако някъде греша, поправете ме. Както казах, много съм скаран с електрониките. :mrgreen:

brum, мисля да е само 100л. разширителен съд с пресостат, помпата е с голям напор и с достатъен дебит, така че може самата тя да работи в хидрофорен режим.
Пробвах да видя какъв ще е ефектът без разш. съд, но при най-малкия теч - само да опиташ да си измиеш ръцете и помпата включва.
С еднолитровия съд на флуидконтрола, това и се очаква.
Искам да сведа броя на включванията на помпата и хидроударите да поносим минимум.

Ако ползвам механичен поплавък системата трябва да е затворена, а поплавъкът да държи на налягане 5-6+ бара. ПЕ тръбите към цистерната са на 6 бара и са вкопани вече,
би трябвало да устискат, но...

Помпата е винтова, с напор 80м, вкарана е на 35м дълбочина.
Би трябвало сама да прави 4+ атм. или греша?
С такова налягане не ми се иска да захранвам къщата, да не избие някоя мека връзка и да направя потоп,
това е и втората причина да сложа пресостата с разширителния съд.

Голяма каша, нали?
Наясно съм, че много неща не сами ясни,
затова и питам за жокер тук - помощ от приятел. :)
brum - майстор
Или на кратко - искаш да пълниш буфера от който поливаш когато стигне до ниско ниво, а не когато изтекат 2 литра от него. Сега разбрах къде ти е проблема.

Трябва ти едно нещо което се казва H bridge. Или най-елементарната му версия е двойно реле. Като захраниш бобината клапана отваря. Като спреш захранването - клапана затваря.

Поплавака го връзваш да прекъсва тока към бобината. И никога не спираш захранването към ключовете в релето, а само към бобината му.

Прикачен файл

relay-motor.jpg
relay-motor.jpg (13.22 KиБ) Видяна 1660 пъти
Леко препрочетох, та видях Винтова помпа. Грешка, според мен.
Тази помпа е обемна, а такива не се управляват с флуидконтроли, пресостати и пр.
Обемните помпи не се спогаждат със "Затворен кран", а обикновено флуидконтрол изключва помпата след около 10 секунди.
Дори по кратко да е, то на помпата ѝ се такова оновато, за сравнително кратко време.
Някога настъпах тая мотика. Лазар ми обясни нещата, но вече бях натиснал спусъка.
Блазним се от ниска цена, ама така е, кога няма финикийци и правим грешки, преди да попитаме, или да помислим.
Бръме, отново те намесвам, но давам пример със ....мене си. Звучи ми по героично от себе си, хаха.

Тема "Разделяне на кръговете за капково напояване и водозахранване за дома" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: