Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
пон юли 11, 2022 5:56 pmJohnSmith написа:
Да, с нова цистерна и хидрофор ще е по-евтино, но не ми се иска да ползвам вода от цистерна за пиене.
Почерненето .Забрави да пиеш вода от сондаж и кладенец !! Фекалиите не остават само в повърхостния слой на почвата.
Има минерална, трапезна и т.н. питейни води.
Около теб може да няма ями , но на 5-10км нагоре да има , пък и да има свинарници .. фекалиите попиват в почвата , дъжд, сняг.. слизат надолу, надолу и резултата е ясен.
JohnSmith - специалист
Прав си, колега.
По принцип си прав.
Старата къща на това място е била преди около век.
"Новата" е от 50-те г. на миналия век.
Допреди 5г. всичо беше на септични ями, външни тоалетни, гледали са се животни всякакви.
Някъде през 1976г. прекараха централен тръбопровод, но проблеми с него винаги е имало.
От 100-ина години ползваме кладенеца за поливни и питейни нужди, никога не е имало проблеми.
За сравнение: имаш ли идея, дори след новия воден цикъл каква гадост тече по централния водопровод,
особено след всяка авария?
Задръства с тиня и пясък казанчета, цедки, аератори?!
Надявах се, да не се наложи да правя такава сериозна инвестиция,
че новият воден цикъл ще промени нещата - нъцки!
Така го направиха - през куп за грош - няколко фирми, че не смеят да вигнат налягане,
щото тръбите се пукат и вечно стават аварии.
По -зле, отколкото със старите етернитови тръби.
Да не говорим че всички поливат от водопровода и при нас - на високото - е кошмар лятно време.

Да, някой ден ще направя изследване на водата, но лично съм я пробвал и твърдя,
че е с прекрасни качества.
Естествено, че винаги мога да зареждам вода от магазинната мрежз за пиене,но:
ако водата ми не става за пиене, как ще мия съдове и прибори с нея и ще съм спокоен,
че няма да пипна зараза от нея?
За мен щом една вода не става за пиене, не става и за миене... освен на машини.
Но, да, по принцип си абсолютно прав. ))) :thumbs:
шоп - майстор
пон юли 11, 2022 6:53 pmkr1100 написа:
Забрави да пиеш вода от сондаж и кладенец !! Фекалиите не остават само в повърхостния слой на почвата.
И преди 50-100 и 500 години пак е било същото положение и хората са си пили и са били здрави. Проблема не е във фекалийте и липсата на канализация.
Проблем са тежки метали и нитрати и нитрити.

Имам триетажна къща захранена само от сондаж. Всяка година си изследвам водата. С по-добри показатели е от водата на ВиК
Бактерии и коли се унищожават или с хлор или в УВ лампа. Монтирал съм един УВ филтър 3м3/ч и пием и ползваме вода спокойни за здравето си.

Системата ми е с 2 помпи ( сондажна и напорна за водопровода) Има резервоар 500л. Захранва и 2 бр термопомпи вода-вода + капково + 9 бр пръскачки за тревата.
kr1100 - майстор
вт юли 12, 2022 6:39 amшоп написа:
И преди 50-100 и 500 години пак е било същото положение и хората са си пили и са били здрави.

@ Да ама не - имало е тук там къщурка много нарядко в повечето случай барака или навес, а не на 400/500 кв/м място къща на 2-3 етажа на яма.

Системата ми е с 2 помпи ( сондажна и напорна за водопровода) Има резервоар 500л. Захранва и 2 бр термопомпи вода-вода + капково + 9 бр пръскачки за тревата.

@ типично по шопски - аз да съм добре, за другите не ми дреме.
2 термопомпи , а защо не си плащаш водата ? /За собствни нужди е 10 м3 на денонощие . Нали уж сме европейци или само на думи :-D
JohnSmith - специалист
съб юли 09, 2022 1:17 pmbrum написа:
Или на кратко - искаш да пълниш буфера от който поливаш когато стигне до ниско ниво, а не когато изтекат 2 литра от него. Сега разбрах къде ти е проблема.

Трябва ти едно нещо което се казва H bridge. Или най-елементарната му версия е двойно реле. Като захраниш бобината клапана отваря. Като спреш захранването - клапана затваря.

Поплавака го връзваш да прекъсва тока към бобината. И никога не спираш захранването към ключовете в релето, а само към бобината му.
Къде в БГ може да се намери такъв мост на 9В?
У наше село няма, при търсене в мрежата ми излизат само чуждоезични резултати?
brum - майстор
Ако не намираш полупроводниково решение ползвай двойно реле. Тя схемата умишлено е дадена с двойно реле като по-просто решение.
JohnSmith - специалист
От четири магазина в Плевен останаха два.
И в двата не са чували за H-бридж или двойно реле.

Ще ми се да открия решението в БГ, че положението с безводието е нетърпимо в тези жеги,
а не ми се чака със седмици доставка от чужбна. :?
brum - майстор
DPDT реле се води. Две релета в общ корпус с една обща бобина. Никога не съм го броил за екзотика...

И да не се опитваш с две единични релета - много евроятно е да не стане!
MamaMy - майстор
Не знам какво си гледал, но явно не разбираш. Ето ти сайта на магазин Елимекс. Ако чакаш на двете водоплаващи работещи там, те знаят по-малко и от теб. Намери си някой по-разбиращ от теб. Само желание не е достатъчно. Тук се предполага, че пишат що годе грамотни хора в дадена област

Прикачен файл

Клипборд02.jpg
JohnSmith - специалист
MamaMu, благодаря, но още в началото споменах, че никак не съм на Ти с тези науки.
Двете мацки там казаха, че имат само нормални релета, бяхме там с твоя комшия И.Стаменов. ;)
В млад Техник също не беше чувал младежът За Н-бридж или двойно реле.
Предложи ми нещо подобно от климатик, но на 24В, дори не попитах какво е, щото ми трябва на 9V DC.

Brum, благодаря отново, ей сега ще пробвам и двете въюможности. :thumbs:

Тема "Разделяне на кръговете за капково напояване и водозахранване за дома" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: