Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте ,

Имам нужда от съвет с напоителна ситема за капково с лентови маркучи , захранва се от река чрез бензинова водна помпа 3" при 1100л/ч . Смукателния мъркуч е графиран също 3" и възвратен клапън на края като е потопен на около 50 см дълбочина , като реката не е много дълбока , около 3 м широка с бързо течение , а проблема е следния :

Помпата е много мощна и с водата засмуква и въздух в системата , чак обръща течението . От 3" мъркуч преминавам на Ф32 . Възможо ли е да се добави нещо към системата което да обезвъздушава системата без да се налага да намалям дебита. Благодаря предварително

Поздрави
kozl - майстор
вт юли 19, 2022 1:26 amНзнщ написа:
Здравейте ,

Имам нужда от съвет с напоителна ситема за капково с лентови маркучи , захранва се от река чрез бензинова водна помпа 3" при 1100л/ч . Смукателния мъркуч е графиран също 3" и възвратен клапън на края като е потопен на около 50 см дълбочина , като реката не е много дълбока , около 3 м широка с бързо течение , а проблема е следния :

Помпата е много мощна и с водата засмуква и въздух в системата , чак обръща течението . От 3" мъркуч преминавам на Ф32 . Възможо ли е да се добави нещо към системата което да обезвъздушава системата без да се налага да намалям дебита. Благодаря предварително

Поздрави
Има подвеждане в описанието. Бързо течение в реката, а помпата обръща течението в 50 см дълбочина :shock:

Съвета ми е да си направиш водохващане. Дълбок участък с бавна скорост. Бързите води увличат въздух. Това може да е причина в смукателя да влиза въздух. Положението на смукателя в бързотечаща вода също.
За това копай, отклони от водата на реката към по-дълбока яма и потапяй там смукателя.
Последна промяна от kozl на вт юли 19, 2022 8:33 am, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
Сложи по-маломощна помпа. Какъв е смисъла от 3" да редуцираш на 1". А потопен смукател на 50см. откъде ще засмуква и въздух? Или смуче от другаде, или помпата прави кавитационни мехурчета, които ти мислиш за въздух.
Бедният ми опит с моторни помпи сочи предположението на Еспейса- неплътна смукателна линия.
Нататък, възможно е да кавитира, но не мисля, че ще прави толкова осезателно проблема.
Помпата на пожарната досега да се беше разрушила, като затворя струйника.
Andri01 - майстор
Пожарната помпа каква е? Центробежна,бутална: най-вероятно/,винтова... Ако е центробежна ,при затваряне на изходящия кран се разтоварва.
вт юли 19, 2022 1:32 pmAndri01 написа:
Пожарната помпа каква е? Центробежна,бутална: най-вероятно/,винтова... Ако е центробежна ,при затваряне на изходящия кран се разтоварва.
Но при определени условия кавитира.
Кви работи ма пигаш, морско?!! Като на тъжителят е, принципно.
Andri01 - майстор
Че колкови са въртенията и,че да кавитира,бря? То туй зависи от отношението стъпка/обороти,бе!? При цетнтробежните помпета ,де! Доругите нямат този кахър. Ае,че стаа ракиено !! :partyman:

Тема "Засмукване на въздух в напоителна капкова система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: