Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
LazarGanev - "Велик майстор"
Исках да пиша, че ще видиш, че ще спре струята, пък съм писал друго. Просто толкова си може помпата, не е за пръскалка
100-qnov - напреднал
пет юли 22, 2022 3:26 pmLazarGanev написа:
Исках да пиша, че ще видиш, че ще спре струята, пък съм писал друго. Просто толкова си може помпата, не е за пръскалка
Да,но до сега може би 20 години не е спирала струята,а си вървеше без проблеми. Дори и 50 м маркуч да се сложеше пак си имаше налягане без да спира при най малкото съпротивление
LazarGanev - "Велик майстор"
Нали досега си бил с друга помпа?
100-qnov - напреднал
пет юли 22, 2022 4:56 pmLazarGanev написа:
Нали досега си бил с друга помпа?
Да,същата като тази,със същата табелка на нея. Само че тази е с набивка,а старата беше с фибър. Също така старата вход и изход бяха 3/4,а тази е с 1 цол вход и изход,които намалих на 3/4 за да стане на старата система от тръби и маркучи
ESPACE - майстор
чет юли 21, 2022 10:08 pm100-qnov написа:
Имам пръскало,което със другата нямаше проблем да се полива,но с тази просто си спира след 10 минути. Губи се налягането.
Смуче въздух отнякъде. Провери си връзките преди помпата и набивката
kr1100 - майстор
пет юли 22, 2022 2:45 pmbig_dragon написа:
Това не е табелка на помпа от Видин, а на електродвигател от Троян...
Според мощността на двигателя от табелката е Вида 1 или 11 - с фибър. Щом е с набивка е Вида 1.
Проблема ти е при смяна на набивката или изронени лопатки на турбината . силно износени лопатки/
с Вида 1 съм и изход 1" като се опитвам да затисна маркуча се оливам целия с вода / то и не мога да запуша хубаво маркуча - налягане./
Набивките са 3 бр .Срязаната част на набивките през 120 гр се разполагат.
Като сменя набивката сваля ли турбината за да я огледаш ??
geodan - напреднал
Така, моя практически опит от тяхното използване на водни помпи Вида е повече от 35 години. Спомен са Вида 4 и 5 те са с монофазен електро двигател параметрите не мога да кажа какви са, но имам четири броя в къщи като две са четворки а другите петици. двете петици се използват за поливане и всичко друго за каквото можеш да ги използваш в селка къща от пролетта до късна есен. Три от помпите са със лоена набивка а четвъртата /вида 4/ е със салник от водна помпа на лада/ така е произведена/.
И двете работещи помпи са в комбинация със ръчна помпа - ние и викаме"гърне" . Тръбата в земятя на едната е1 1/2 а другата 1 1/4 забити са в земята преди около 50 години на приблизително 4,5 - 5 метра. Ел. помпа е свързана с тройник и възвратен клапан към " гърнето" .
Има няколко причини за да не работи Видата:
- ниско ниво на подпочвената вода- гърнето изкарва вода но като включиш помпата след известно време " дърпа" въздух" под земята и спира да тече вода.
- "Лоши " връзки смуче въздух.
- лоената набивка - изсъхнала или неправилно поставена.
- възвратния клапан на гърнето изпуска.
- разхерметизиране на самата помпа/ гарнитура, отточен и обезвъздущителна пробки , пукнатини на чугунената отливка и т.н.
тези всички проблеми може да се изразят - "смуче въздух"
- не на последно място повредена турбина - има със стоманени / по старите/ а също и с пластмасови турбини.
Надявам да съм бил полезен на както на питащия така и на четящите.
geodan - напреднал
Забравих за още една причина - износен вал на ротора колкото да навиваш и натягаш набивката смуче въздух.
Правилното поставяне на лоената набивка - правилен размер/ обикновенно е 4 мм./ и 3-4 навивки без да се режат, натягането става на пуснат мотор, спираш мотора изкарваш вода пускаш помпата за няколко секунди да изкара вода от маркуча, ако не изкара вода натягаш малко докато изкара вода, спираш и гледаш дали сълзи вода от набивката ако сълзи натягаш малко при включен мотор, ако се натяга на спрян мотор е възможно да изгори електромотора/ презатегнат и блокирал ротор/ при пускане на помпата.
kr1100 - майстор
пет юли 22, 2022 10:07 pmgeodan написа:
Забравих за още една причина - износен вал на ротора колкото да навиваш и натягаш набивката смуче въздух.
CrNi втулканабита на вала. При смяна на набивката леко полиране .
vlax - майстор
Може и да изглежда смешно,но вчера ме побърка една Нова помпа Райдер.Вчера за първи път я монтирах и пускам,тръгне и спре,няма налягане, смуче въздух съвсем леко от някъде.Побърка ме.Проверявах отново снадките по веригата.И пак върви и след време засмучи въздух и до там.
Накрая решението беше-надух я с вода от чешмата/водопровода оклоло 8 атм и просълзи на една снадка.Уплътняване и сега работи,не можеш да им се нарадваш. :-D
Ако това може да помогне. :)
:partyman:

Тема "Проблем с помпа Вида" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: