• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mtvachev - напреднал
Здравейте, миналата есен купих къща в близост до гр. Враца за да могат децата ми да тичат и играят на воля, а аз май си намерих занимание в следващите 10-15 години :lol: . Къщата и двора не бяха поддържани с години и беше станало същинска джунгла. Саморасли дървена с диаметър 15-20 см. на стеблото, остатъци от лози и много, много къпиняк. Есента успях да изчистя двора, изкорених дърветата и изорах. Тази пролет/лято изградих фундамент и поставих оградата, започнах и упорита борба с избиващи къпини, която не зная как ще завърши. Пръсках няколко пъти с РаундЪп, като умират отгоре, но избоват отново. Започнах да фрезовам през седмица и да изчиствам почвата от останалите коренчета, които се покажат. До известна степен май се справих с бурените. Планирам тази есен до голяма степен да залеся с лигострум, туя смарагд и тревна смеска. До тук добре, взех си разсада за живият плет, но с тревната смеска се нуждае от поливна системам което е малко по-пипкава работата. Бих се радвал ако хора с повече опит вземат идейно участие или споделят къде греша. Предпрочетох всички теми свързани с автоматичното напояване, но все още имам няколко казуса, който ще ги изложа накрая.
Все още нищо не съм купувал защото исках да чуя и други мнения.
Теренът който ще засея е сравниетелно равнинен (денивелацията е около 60-70 см за 27 метра) около 350-400 квадрата като ще използвам тревна смеска PROSELECT THERMAL FORCE. Водят я изключително сухоустойвива и с доста дълбока коренова система (смес от 90% висока власатка и 10% ливадна метлица).
Мисля да го сея към края на септември месец за да избегна горещините и намаля нуждата от много вода при първоначалното покълване на семената. Напояването ще е от няколко IBC бидона по 1 тон, свързани паралелно.
Хидрофорната помпа смятам да е ХИДРОФОРНА ПОМПА EINHELL GC-WW 1046 N с максимално налягане 4,8 бара и дебит от 4600 л/ч.
Това е имота:
Фиг.1
Прикачен файл:
got.jpg


Смятам да използвам 6 броя роторни разпръсквачи на Rain Bird 5004 PLUS с два вида дюзи описани във фиг. 2, които съм разделил на два кръга с равен брой разпръсквачи и дебит. Магистралите на двата кръга ще са от HDPE 1".

фиг. 2
Прикачен файл:
321.jpg

фиг. 3
Прикачен файл:
magistrali1.jpg



И тук вече изникват няколко въпроса:
1. Удачно ли е това разположение на разпръсквачите? Стремял съм се всеки един да е препокрит от поне един. Всеки един кръг изисква 3 бара налягане и 3,6 куб. м. в час. Избраният от мен хидрофор покрива дези изисвания и има около 30% запас по данни от каталога му. Първоначално пускането и спирането на всеки кръг ще става ръчно, напролет ще го автоматизирам.

2. Филтър на всеки кръг ли трябва да имам (монтиран след хидрофора) или мога да използвам един и за двата (монтиран преди хидрофора) и какви/какъв би било удачен да е?

3. Възможно ли е коригиране на дължината на разпръскване от разпръскване без смяна на дюза. Например по каталожни данни с дюза номер 4 би трябвало радиуса да е 12,7 м. Има ли как да го редоцирам до 12 м без смяна на дюзата или налягането?

4. Удачно ли е да използвам този модел за магистрала от фиг. 3 (тип слънце)? Това би ми спестило два пъти по малко тръбен път отколкото магистралата да премине покрай всеки разпръсквач и да затворя контура.

Бих се радвал ако имате някаква критика, съвет или идея, да я споделите, а аз от своя страна ще публикувам развитието и изграждането на системата тук. :)
Последна промяна от mtvachev на вт авг 16, 2022 11:53 am, променено общо 1 път.
bigdragon - майстор
Комплименти за начинанието!
Това го играх преди десет години.
Борбата с плевелите е трудна и
иска постоянство, но си на прав път

Тревните площи искат доста вода, независимо
какво ти приказват търговците на тревни смески.
Тези пръскалки искат доста дебит на водата.
Не си казал какъв ти е водоизточника, но без
кладенец или добър сондаж, нестава...

Предлагам три кръга по два разпръсквача:
Прикачен файл:
magistrali1.jpg
magistrali1.jpg (17.47 KиБ) Видяна 2171 пъти


Всеки разпръсквач си има филтър, но за да не ги
чистиш постоянно, филтър е добре да има в
началото на тръбния път, преди помпата.

ПП Обърни внимание на правописа: къпиняк, фондамент, Одачно, и др...
Granch - напреднал
Здравей,

1.Имам шест от същите разпръсквачи, разделени в два кръга по три броя.
Причината е, че дебитът на моя водоизточник (сондаж) е 1200 литра в час.
Провери добре какъв дебит е нужен всеки разпръсквач и, ако е възможно ги направи в един кръг.
По спецификация на Rain Bird:
"Налягане: от 1,7 до 4,5 bar
Дебит: от 4,2 до 36,6 l/m"

2.Имам само един филтър след помпата и то доста груб, тоест пропуска най-финните елементи.
Проблеми нямам.

3.Корегиране на дължината на разпръскаване става идеално със смяна на дюзите. Направих няколко опита при монтажа и после не се пипат. Данните от каталога на Rain Bird съвпадат с практическите опити.

4.Няма да имаш никакъв проблем с магистрала "слънце". Мойте са така.

Най-важно е всеки разпръсквач да е покрит от всеки съседен.
Разделяш площа на квадрати и слагаш във всеки ъгъл.
При мен на местата където имам стеснение, тоест където има по-голям квадрат до по-малък квадрат, съм сложил един до друг разпръсквачи пръскащи на 90 градуса, съответо с по-голям радиус и с по-малък радиус.
иначе рискуваш, да имаш не добре полети участъци.
Казано по друг начи ще ти трябват още два разпръсквача в средата на дългата страна, по един от двете страни.
Помисли добре за това.

От какъв източник ще идва водата?
kr1100 - майстор
голяма глупост . Презасади къпини по оградата и няма да ти трябва да засаждаш туи - искат много вода и грижи. Искат и пръскане с/у вредители.
Озърни се в нета и пресата за засушаването . Водата ще стане златна . Кладенци и сондажи ще пресъхват.
В началото на април 4,50 м ниво на водата, 15.07 - 2,45м, 8.08 - 1,80м. Толкова ниско не помня да е било от 1979-80г.
Всеки ден се полива по 2 пъти / от 4-7 сутрин и от 20-22 ч./
mtvachev - напреднал
вт авг 16, 2022 8:04 ambigdragon написа:
...Тревните площи искат доста вода, независимо
какво ти приказват търговците на тревни смески.
Тези пръскалки искат доста дебит на водата.
Не си казал какъв ти е водоизточника, но без
кладенец или добър сондаж, нестава...
Затова съм се ориентирал към тревна смеска, която прави по-дълбоки корени и издържа на засушаване (Висока власатка и ливадна метлица).
Водоизточникът е кладенец. Надявам се скоро да има и втори в близост (съседният имот). Имам две цистерни от по 1 тон с тенденцията да взема още няколко за да имам постоянен буфер от 4-5 тона. Ще се събира и дъждовна вода.
Гледам, че за всеки отделен поливен кръг преди клапаните към контролера се слагал филтър. Има ли нужда от него или този между цистерните и хидрофора ще е бъде достатъчен?
ср авг 17, 2022 5:18 pmGranch написа:
1.Имам шест от същите разпръсквачи, разделени в два кръга по три броя.
Причината е, че дебитът на моя водоизточник (сондаж) е 1200 литра в час.
Провери добре какъв дебит е нужен всеки разпръсквач и, ако е възможно ги направи в един кръг.
Хидрофорът който съм харесал е с максимален дебит от 76 л/м. и максимално налягане от 4,8 бара.
При разпределението от мен (в два кръга) всеки кръг има нужда от 48 л.м при 3 бара. Дори да не ми хареса и да трябва да се сложа с един номер по-големи дюзи ще имам разход от 60 л/ч., който ходрофора го покрива.
В един кръг няма как да бъдат вързани.
ср авг 17, 2022 5:50 pmkr1100 написа:
голяма глупост . Презасади къпини по оградата и няма да ти трябва да засаждаш туи - искат много вода и грижи. Искат и пръскане с/у вредители.
Озърни се в нета и пресата за засушаването . Водата ще стане златна . Кладенци и сондажи ще пресъхват.
В началото на април 4,50 м ниво на водата, 15.07 - 2,45м, 8.08 - 1,80м. Толкова ниско не помня да е било от 1979-80г.
Всеки ден се полива по 2 пъти / от 4-7 сутрин и от 20-22 ч./
Ако исках да имам плевел (къпиняка) нямаше да се боря сега с него. Наясно съм какви са изискванията и нуждите на растенията, който ще засаждам и съм преценил, че мога да ги осигуря. Вода имам. Няколко пъти това лято пресуших кладенежа и водата си се връща. Когато същата стане златна, поливането на лигуструма и туите, ще са ми най-малкият проблем. ;)
шоп - майстор
пет авг 19, 2022 11:56 ammtvachev написа:

Хидрофорът който съм харесал е с максимален дебит от 76 л/м. и максимално налягане от 4,8 бара.
При разпределението от мен (в два кръга) всеки кръг има нужда от 48 л.м при 3 бара. Дори да не ми хареса и да трябва да се сложа с един номер по-големи дюзи ще имам разход от 60 л/ч., който ходрофора го покрива.
Гледай Q/H характеристиката на помпата, че инак ще останеш неприятно изненадан.

Да не се окаже, че дебит от 76 л/м е при налягане 1 бар, а при 4,8 бара е 10 л/м :idea: :idea: :idea:
mtvachev - напреднал
пет авг 19, 2022 12:58 pmшоп написа:
пет авг 19, 2022 11:56 ammtvachev написа:

Хидрофорът който съм харесал е с максимален дебит от 76 л/м. и максимално налягане от 4,8 бара.
При разпределението от мен (в два кръга) всеки кръг има нужда от 48 л.м при 3 бара. Дори да не ми хареса и да трябва да се сложа с един номер по-големи дюзи ще имам разход от 60 л/ч., който ходрофора го покрива.
Гледай Q/H характеристиката на помпата, че инак ще останеш неприятно изненадан.

Да не се окаже, че дебит от 76 л/м е при налягане 1 бар, а при 4,8 бара е 10 л/м :idea: :idea: :idea:

Това намирам като характеристика за модела:
Прикачен файл:
Logo - Button-3.jpeg
Logo - Button-3.jpeg (50.01 KиБ) Видяна 1893 пъти

При този модел е почти линейна зависимостта. Буферите с вода за напояване ще са до/над хидрофора, при което Н ще клони към нулата.
При 0-5 м височина по каталожни данни изкарва дебит около 4-4500 л/ч., но това при 0.02-0/0.05 бара ли е? Немога да се ориентирам със скалата за налягането.
10m - 1bar
5m - 0.5bar
В нета има лесни конвертори.

При 3bar имаш 25l/m, според графиката на помпата.
4500 просто прехвърля от локва в локва, с налягане малко над 0.

Шоп "Мерси" не руча.
torbalan - Дървен философ
ср авг 17, 2022 5:50 pmkr1100 написа:
голяма глупост . Презасади къпини по оградата и няма да ти трябва да засаждаш туи - искат много вода и грижи. Искат и пръскане с/у вредители....
Около оградата имам 50 броя източна туя. Още три имам в двора, още три смарагдови и две кълбовидни, не знам как се казват.
Никога не съм ги пръскал, нито пък съм ги поливал самостоятелно.
Двора ми е в гр. Козлодуй. Малко места в България са с по-малко валежи.
hidrazin - майстор
пет авг 19, 2022 3:08 pmmtvachev написа:
...Това намирам като характеристика за модела:...
Тоя Einhell става ... да си миеш краката. Не за разпръсквачи.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Моята напоителна система - Вила" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: