Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
:bear: Здравейте на всички,
Пиша тази тема във връзка със проблемите които имам със райграса от няколко години.
Проблемът е следният.
Става въпрос за тревна площ в двора на къщата около 40кв/м.
Дълги години нямахме проблем със тревата. Полагат се грижи като, валиране, аериране, поливане (според нуждите. Лятото и сухите периоди всеки ден), косене (седмично), пръскане със зелен камък против мъх (в сенчестите и влажни места се появява).
От няколко години забелязах, че на места тревата започна да изчезва. Имах съмнение че беше изгорена след поставяне на изкуствена тор.
Така, че започнах просаждане с нова трева на местата където старата се бе изгубила.
След просаждането, млада трева пониква но след известно време пак се губи.
Вече 3 години, всяка пролет просаждам и все същото, като сменях типа райграс всеки път. За сянка, за футболно игрище, за слънце......
Започна да се появява детелина. Възмойно ли е детелината да я убива? Ако да, защо само на някой точно определени места? Вече 3 години все на определни места е проблема.
Започвам да си мисля че може би почвата е заразена?!
Сега съм решил на пролет да започна изцяло от начало. Махане на старата, тръмбоване, торене, садене на цялата площ.

Бих искал съвети, как точно да процедирам при подготовката на почвата за новата трева.Ако е заразаена, как да процедирам? Кога и с какво да тория? Ако може някой по подробно да обясни стъпките и процесите които да направая. Също така ако имате и мнение от какво може да се дължи изчезвантео на тревата в точно определени места.

Прикачвам снимки със моментното състояние на тревата. Във краищата на снимките се вийда как тревата е в добро състояние в сравнение с тревата по средата.

Изображение Изображение
timo1 - специалист
Котки пикаят там! при мен е същото дередже.
Спрете им диуретиците, на тия котки!
Принципно, котките не пият много вода, освен ако не са......много котки.
Тая напикана площ, ми прилича да е третирана от поне 30 редовни котки, със здрави бъбреци, инструктирани да не се хабят на други места.
Andri01 - майстор
Колко годишен е този райграс? На около 10-на години райграса трябва да се подменя основно.
пон окт 03, 2022 7:53 pmtimo1 написа:
Котки пикаят там! при мен е същото дередже.
Наистина има много котки които често пикаят и се изхождат по двора.
Опитвали сме да слагаме тези машинки дето пускат някви звуци на определени честоти и светят но няма отърване.
Май няма решение на този проблем с котките.
пон окт 03, 2022 8:21 pmAndri01 написа:
Колко годишен е този райграс? На около 10-на години райграса трябва да се подменя основно.
На повече от десет години е. И ще се подмнени тази пролет. Но според мен котките са проблема както казаха някои по горе.
Andri01 - майстор
Да,така е. Урината на кучетата и котките е проблем за тревата. но и години си казват думата. Това е по думите на Г-жа " Ландшафтен архитект" Николаева - племенницата ми :)

Тема "Проблем със райграс. Моля за съвети." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: