• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 19
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
вт ное 22, 2022 9:35 ammiroki написа:
...Натикани са и един ред лук и чесън. И повечето е празна. Но имам няколко диагонала да слагам и прагове. А за пролетта капандурите. Бързах да я покрия, да не ме хване зимата.
Като имаш празно място сей спанак. 10 см м/у редовете и 5 см м/у семената в ред.Не го е страх от студ.
Мога да ти препоръчам " Спанак едър зимен" но на ДАР парт N 0658N557 22-4163038 опаковка 20 гр. Важно прпозход Италия / набутват от Испания дребни семена/. С БГ текст на обратната страна в бяло пшоле пише "Спанак СТ" Едри семена 5-6 мм червени. Лесно се сее с пинсета. през 5 см. 0,80 лв. опаковката.
Иначе има и изгъзица - ленти със семена на метър. Разстилаш лентата и зариваш и поливаш , ама цената :?
За капандурите мислиш ли за "отварчки" / хидравлични цилиндри/ ? Сега е момента да се следи за ниска цена. Късна пролет цената расте.
При мен са вече 6 ти сезон, догодина ще е 7 ми. Няма проблеми. Гледай тези с алуминиева конструкция . Има и с желязна боядисаха с нещо като хамершлак , но корозират. По - добри са тези с 2 рамена и 2 пружини от 2 те страни. Бързо се откачат и се вади цилиндъра за през студа.
miroki - майстор
Мислих за повдигачи, но ще видя каква ще стане конструкцията и колко тежка и ще видя. Те вече са два пъти по-скъпи отколкото преди 3 години. Приготвил съм материал за 4 капандури, но може и по-малко да станат. Лошото е, че сега трудно ще сложа диагоналите, като е сята едната страна.
Преди сеене напролет ще оскубя всичко да мога да сложа капандурите. Може магданози и други да наръся. Ще видя и спанака, мерси.
Имам едно, което е за сеене са семена. Като спринцовка, пълни се и на всяко натискане пуска по едно.
kr1100 - майстор
ср ное 23, 2022 10:51 ammiroki написа:
Мислих за повдигачи, но ще видя каква ще стане конструкцията и колко тежка и ще видя. Те вече са два пъти по-скъпи отколкото преди 3 години. Приготвил съм материал за 4 капандури, но може и по-малко да станат. Лошото е, че сега трудно ще сложа диагоналите, като е сята едната страна.
Преди сеене напролет ще оскубя всичко да мога да сложа капандурите. Може магданози и други да наръся. Ще видя и спанака, мерси.
Имам едно, което е за сеене са семена. Като спринцовка, пълни се и на всяко натискане пуска по едно.
Д0 7 кг са. Прави капандурите от профил с дебелина 1 мм./ по- леки са. За дъгата на капандурите ги давах в "Класик металЮ под комина за огъване Преди беше 15 лв за огъване на прът 6м дълтг на диаметър 3 м .Оттам куопувах и поцинкованите профили, но миналата година нямаха. Търсех за стелажи за по 6 касетки от кис. мляко за разсада. Вече са готови стелажите и се прибират към стените на оранжерията когато не ми трябват.Имай в предвид за капандурите ,че ако режеш поликарбона по профила при дъжд ще тече вътре покрай сряза.
Използвал съм Н профил за капандурата изрязан на обратно Ч. закрепен за поликарбона на капандурата. гледай Ч то на 180 гр. u то е към поликарбона на капандурата , а чертиката ляга в/у поликарбона на оранжерията и закрива прореза./
Купувал см ги от Балчик https://ecoplastica.eu/za-nas/. Пращат по Еконт навити на руло. Тогава от тях беше най-евтино дори и с куриера.

Ако имаш желание мини и виж при мен как е. Покрай вътрешните стени на оранжерията има PVC поставени рязани от подпрозоречни дъски отрязъци / преди бяха дъски, но изгниха. В/у тези PVC отрязани дъски слагам широка дъска, аот другата страна дебело трупче 10-12 х10/12 не отъпквам нищо. От едната страна до 5 я метър съм се уредил с PVC дъски и само слагам широката дъска в/у PVC дъските от двете страни. Дан лятото има много остъкляване на теради, че да се уредя с още изрязани дъски. :-D
В алито има сеяки по 2-3 лв с регулируем отвор за семената,
За доматЯ слагй мулч / дали фолио, дали зебло/ - не се занимаваш с трева, а и пази влагата.
А пък си вземи и агроперлит сега 1 чувал 120л е 17 лв. при слепите. 1 бала торф 240 л е 40 лв / беше, не знам сега цената но расте .09 м-38 лв.10 м 40 лв./ А напролет става голяма навалица от желаещи - чкабне, друга цена, чкане на транспорт..../
Ако ще купуваш капкови твърди маркучи - недей от Орекс. С по 4 капкоотделители са и се запушват много. Не помага и чистенето с азотна к-на. Купи си Unior от Багира Ст.Загора -с тях нямам запушен капкоотделител 7 та година.
Освен това от Орекса маркучите са много тънки и меки - много се гънат и пречупват.
Предписанията са от опит.
miroki - майстор
Материалът ми е приготвен вече. 2см 2мм винкел и 1,5мм ламаринен профил за дъгите. Ако знаех къде огъват нямаше да е 2м широка, но и така става. Ще има играчка но ще го измисля. На вратите съм сложил изрезка поликарбонат, да не се занимавам с друг профил. Застъпва "касата". Маркучи имам и от орекс ( и капков но капковите не ги ползвам ) ползвам само твърд за магистрали. Другите са ми лентови. Имам едно топче 400м. За мулч ползвам черен найлон. И на открито беше така, въпреки, че плъхоците дупчат и ровят всичко. Включително пият вода от ленотовите, като ги гризат.
kr1100 - майстор
ср ное 23, 2022 10:51 ammiroki написа:
..Имам едно, което е за сеене са семена. Като спринцовка, пълни се и на всяко натискане пуска по едно.
Кое от двата линка е ?
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... ebFiMV4Xuq

или
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... Kli7fZCjzJ

При второто е ясно има издълбаване в края на пръта за семената. Но пък зависи от габарита на семената - може да влязат 2-3-4 дребни семена в изпразнения прът.
При първия вид не е ясно как посява семената.
Последна промяна от kr1100 на пет ное 25, 2022 10:26 am, променено общо 1 път.
miroki - майстор
Някакво такова е. Мисля имаше уши за двата пръста. По спомен е от Практикер.
kr1100 - майстор
ср ное 23, 2022 10:51 ammiroki написа:
....Приготвил съм материал за 4 капандури, но може и по-малко да станат. Лошото е, че сега трудно ще сложа диагоналите, като е сята едната страна.
Преди сеене напролет ще оскубя всичко да мога да сложа капандурите.
Мисли за дъсли вертикални покрай поликарбона. Моите изгниха и от 3 г. сменям със сцепени подпрозоречни дъски с широчина 12-15 см. От едната страна имам и на 5м дължина такива. Лярос още ще има.
Иначе 1 или 2 широлки дъски по 1,6 м дълги върху подпрозоречните отпадъци и не тъпча по земята. Става като мост от дървени дъски стъпили на PVC подпрозоречни дъски.
От долния край на източната страна съм си направил 2 стелажа по 3,1м дълги за по 6 щайги от кофички за кис. мляко за разсада. Стелажите в единия край са закрепени за конструкцията на оранжерията с панти , а в дръгия край има наклонени подпращи профили към конструкцоята на оранжерията. Стелажите заедно с подпорните профили се вдигат нагоре за да не пречат после на доматЯ.
miroki - майстор
Покрай поликарбонат мисля да сложа дебел найлон или балатум към 15 см широк. Колкото да не скубя трева, че никне. Там е трудно да се стъпва.
Диагоналите ги сложих и боядисах, само тогава се наложи да стъпвам там по края. Сега праговете са наред тази събота или неделя. Но нещо не си намерих гредичките за там. Дано не са вложени на друго място.
Отвътре мисля дръжки да сложа, че се отварят вратите сами и някакво захващане.
silent - майстор
вт ное 22, 2022 9:19 amkr1100 написа:
Mного голям преразход на желязо. :?
Наистина оранжерията е много хубава и правена явно с мерак, но много желязо безмислено тежи на земята , ма дет има една приказка имал дал....
Аз след много лутане и търсене на нещо евтино и готово и след съвети от тук направих оранжерия с идеята други да се трудят щото със земеделито се мразим .....та гледах да я скова евтино и бързо и въпреки че съм много доволен от резултата то си личи че чирака е вкарал и душа в направата и за разлика мен самият...браво....
nautilus33 - майстор
Ще правя оранжерия от метални профили 25х25 и поликарбонат, като мисля покривът да е от 10мм, а страните от 6мм. Интересувам се, добре ли е конструкцията да я направя въттху бетонен праг, така че да няма досег със земята, с цел да не ръждяса по бързо. Мисля да излея малък пояс 10см щирок и 10см висок направо върху земята, като оставя метални планки в него, на които после да заваря конструкцията. Тъй като няма къде да огъна тръбите, а и не знам дали квадратен профил може да се огъва, ще направя покрива двускатен, като оребрението ще е през метър. Достатъчно ли е това?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 19

Тема "Схема за оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: