• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 19
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Djack - специалист
Изображение

Мисля да направя горната половина на вратата като прозорец да се отварят нагоре.
kr1100 - майстор
Djack на тези Лайлони не мога да дам мнение. Виж колко е нагънат
Djack - специалист
пет мар 01, 2024 7:22 pmkr1100 написа:
Djack на тези Лайлони не мога да дам мнение. Виж колко е нагънат
Как нагънат бе човек? Като тъпан е опъната. :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет мар 01, 2024 10:34 amDjack написа:


Мисля да направя горната половина на вратата като прозорец да се отварят нагоре.
Защо? Отваря се цялата врата, защо усложняване за по-малко работа? Прозорци се правят където няма врата. Писаха ти вече. При тази ти архитектура, горещото си остава вътре. Отвори отгоре
miroki - майстор
Колегата е писал, но 4 прозореца освен 2 те отворени врати е минимум. За такава оранжерия. Препоръчваха 4 прозореца на 6х3.
Ако беше 2 м широка, тогава ефективно се охлажда през вратите, ако има вятър. Моята е в края към полето и се проветрява при наличие на вятър. Обърнал съм я, да има врата към полето. Като няма вятър се включва вентилатор с термостат, понеже бързо вдига 40 градуса. Вратите държах отворени и миналата събота. Че става много горещо и зимата като пече.
Иначе рисковото с отварянето на врати и прозорци е докато мине май месец. После нищо не се затваря.
Аз за това харесвам тези с разминаващи се покриви, че става естествена циркулация.
Но моите дъги бяха готови и работих по тях.
Мрежата за сянка е ясна, и против градушка, опъната над оранжерията, да има луфт.
Аз ги разпъвам мрежите преди да извадя разсада навън. Началото на май.
kr1100 - майстор
пет мар 01, 2024 7:55 pmDjack написа:
пет мар 01, 2024 7:22 pmkr1100 написа:
Djack на тези Лайлони не мога да дам мнение. Виж колко е нагънат
Как нагънат бе човек? Като тъпан е опъната. :?
Погледни си снимката - найлона над вратата - там ти трябва прозорец.
nautilus33 - майстор
Времето е скапано и не мога да продължа с работата. Направих основните 5 секции, тип Митлайдер двускатен. Като се оправи времето ще грундирам, сребърен феролит две ръце и ще започна да бетонирам в почвата секция по секция(първо двете крайни, после ще опъна конец между тях и ще сложа останлите 3. Чудя се само как да стане работата с прозорците на покрива. Ако се отварят отвътре навън, ще трябва да сложа мрежа против насекоми и да я пробия, за да мога оттам да отварям. Или има друг вариант, за който не се сещам? Има ли значение прозорците на покрива дали ще са на север или юг?
kr1100 - майстор
пет мар 08, 2024 10:34 amnautilus33 написа:
Времето е скапано и не мога да продължа с работата. Направих основните 5 секции, тип Митлайдер двускатен. Като се оправи времето ще грундирам, сребърен феролит две ръце и ще започна да бетонирам в почвата секция по секция(първо двете крайни, после ще опъна конец между тях и ще сложа останлите 3. Чудя се само как да стане работата с прозорците на покрива. Ако се отварят отвътре навън, ще трябва да сложа мрежа против насекоми и да я пробия, за да мога оттам да отварям. Или има друг вариант, за който не се сещам? Има ли значение прозорците на покрива дали ще са на север или юг?
Oт опит -груд + сребърен феролиот - зле.
Ако са чисти без ръжда профилите - мажи със сребърен феролит. / не знам грунда ли е калпав или не се разбира с феролита. Това е за основата от непоцинковани профили . Бях купил вече поцинкованите и ми бяха огънали дъгите , но ми се стори ниска и реших да правя повдигната основа и над нея конструкцията с дъгите./
За България го дават ориентиране север/юг за дългата страна. Имаш слънце от изток , а след обяд от запад. При мен е преобладаващ силен вятър от север / някои стари дървета са наклонени на юг - наследство от баща ми л.му пръст/.
Сложи мрежа отвътре с отвор за автомати или ръчно отваряне и отвора дублирай с 2 ра мрежа - по- големичка отколо отвора. Не изпъвай мрежата , ако си с автомати , че има ход по височина на автомата. Остави я със шкембе за да компенсира хода.
За бетонирането дупки ф 100 мм са достатъчни, сложи и фусове на профилите които ще бетонираш.
nautilus33 - майстор
Точно така мисля да я поставя- север/юг за дългата страна. Ще бетонирам всички 10 вертикални профила като съм им заварил рифел десетка 23см плюс още 20-тина см Ф6.5. От профила 5см ще влязат в бетона и те. Мисля самия фус да е дупка извъртяна с ръчен свредел. Не му знам Ф-то но май е 10см или повече. Или да ги направя по-големи, примерно 20х20 и 40см в земята?

Ще е тегаво да напасна петте секции идеално да пасват, но ще се помъча да стане както трябва. Иначе после ще е сложно със заварките на хоризонталните профили.
kr1100 - майстор
пет мар 08, 2024 2:28 pmnautilus33 написа:
....Ще е тегаво да напасна петте секции идеално да пасват, но ще се помъча да стане както трябва. Иначе после ще е сложно със заварките на хоризонталните профили.
Помисли за закрепване с болт и гайка+ шайба. Болтове с полуобла глава тип коларски. Полуобла глава заради поликарбона.
Прихващаш хоризонталните профили със стяги и разпробиваш. Вземи си и 1 столче - седиш пробиваш, местиш столчето до следващия вертикал ... :-D
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 19

Тема "Схема за оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: