• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 19
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Чираче - майстор
пет мар 31, 2023 9:18 amnautilus33 написа:
Ще правя оранжерия
Моята оранжерия е с такива бетонни прагове, но са 6 см дебели и 30 см високи. Над земята излизат 10 см, а в земята са 20 см. Задължително армиране. Цялата е с квадратна тръба 20/20/2 мм. Покрива е направен с ферми през 1м. Страниците са със стари стъкла, зелепени със силикон към профилите. Над стъклата има 60см поликарбонат, който се маха, когато времето се затопли. От двете напречни стени съм направил врати с по 2 отваряеми крила. Виж снимката от предишна страница.
nautilus33 - майстор
Ще си правя аронжерия от поликарбонат. Колоните ще са от профил 20х20х2. Чудя се само да ги бетонирам ли в поява, който ще излея и на който ще стъпи оранжерията или да заложа метални планки в бетона, на които после да заваря колоните? И всъщност с пояс ли е по-добре или само стъпки под колоните и пространството между тях да запълня с тухли(понеже имам доста стари?
miroki - майстор
Моята е 40 см. в почвата. Без бетон. През няколко кола има изкривено под земята, подобие на бастун да държи повече. Но съм с тръби и дебелички. Поликарбоната е засипан с почва.
Харесва ми, че външните редове до поликарбоната просмукват влага, като вали.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон фев 05, 2024 10:01 amnautilus33 написа:
Ще си правя аронжерия от поликарбонат. Колоните ще са от профил 20х20х2. Чудя се само да ги бетонирам ли в поява, който ще излея и на който ще стъпи оранжерията или да заложа метални планки в бетона, на които после да заваря колоните? И всъщност с пояс ли е по-добре или само стъпки под колоните и пространството между тях да запълня с тухли(понеже имам доста стари?
Без бетон и тухли.
kr1100 - майстор
пон фев 05, 2024 10:01 amnautilus33 написа:
Ще си правя аронжерия от поликарбонат. Колоните ще са от профил 20х20х2. Чудя се само да ги бетонирам ли в поява, който ще излея и на който ще стъпи оранжерията или да заложа метални планки в бетона, на които после да заваря колоните? И всъщност с пояс ли е по-добре или само стъпки под колоните и пространството между тях да запълня с тухли(понеже имам доста стари?
Стъпки под вертикалните колони с мустаци на кръст. ф 100 дупка е достатъчна. За стъпкитъе 25х25 мм или 30х30мм . Без заварки - ръжда , а с болтове М6 хващаш стъпките с /не знам дъги ли ще са нагоре или вертикални профили./ Има М6 тип коларски поцинковани. М/у стъпките може да запълваш с поликарбон ленти 100мм и нагоре широки в/у основния поликарбон.
Първоначално около навън , а и отвътре покрай стените бях с дъски от стари челни дъски. Изгниха и постепенно ги замених с PVC от рязани подпрозоречни дъски.
Бетонен пояс е излишно мероприятие.
С болтовото закрепване на стъпките и надстройката след време , ако решиш може да я местиш- развива; болтовете и надигаш нагоре и 4 ма юнаци я преместват до новите стъпки цялата. За надстройката дебелина 2 мм е много.
Помисли и как ще закрепваш поликарбона - дават му до 15г живот.
При мен е лесно - дъгова конструкция и 2 та застъпващи се листа се обгръщат от лента по дъгата. Лентата е от алуминиев дограмаджийски винкел 30х30 мм х 6м сцепена циркуляр . Стават 2 ленти. в 2 та края на лентите по 1 Г обр. сглобка от Al.дограма / май се води малко габи - не помня как беше името/ и 2 CrNi болта и гайка М5. Поликарбонов лист се сменя за отрицателно време без катерене и пробиване и развиване на крепеж по дъгите. Развиваш само крепежа на предната лена , а на задната го разхлабваш да е много свободна лентата. 2 хвващат листа поликарбон огънат на дъга и го влачат по тавана на оранжерията до мястото, подпъхват го под задната с
лента и монтират предната лента.
Ако искаш мини и виж на място
nautilus33 - майстор
пон фев 05, 2024 7:53 pmkr1100 написа:
пон фев 05, 2024 10:01 amnautilus33 написа:
Ще си правя аронжерия от поликарбонат. Колоните ще са от профил 20х20х2. Чудя се само да ги бетонирам ли в поява, който ще излея и на който ще стъпи оранжерията или да заложа метални планки в бетона, на които после да заваря колоните? И всъщност с пояс ли е по-добре или само стъпки под колоните и пространството между тях да запълня с тухли(понеже имам доста стари?
Стъпки под вертикалните колони с мустаци на кръст. ф 100 дупка е достатъчна. За стъпкитъе 25х25 мм или 30х30мм . Без заварки - ръжда , а с болтове М6 хващаш стъпките с /не знам дъги ли ще са нагоре или вертикални профили./ Има М6 тип коларски поцинковани. М/у стъпките може да запълваш с поликарбон ленти 100мм и нагоре широки в/у основния поликарбон.
Първоначално около навън , а и отвътре покрай стените бях с дъски от стари челни дъски. Изгниха и постепенно ги замених с PVC от рязани подпрозоречни дъски.
Бетонен пояс е излишно мероприятие.
С болтовото закрепване на стъпките и надстройката след време , ако решиш може да я местиш- развива; болтовете и надигаш нагоре и 4 ма юнаци я преместват до новите стъпки цялата. За надстройката дебелина 2 мм е много.
Помисли и как ще закрепваш поликарбона - дават му до 15г живот.
При мен е лесно - дъгова конструкция и 2 та застъпващи се листа се обгръщат от лента по дъгата. Лентата е от алуминиев дограмаджийски винкел 30х30 мм х 6м сцепена циркуляр . Стават 2 ленти. в 2 та края на лентите по 1 Г обр. сглобка от Al.дограма / май се води малко габи - не помня как беше името/ и 2 CrNi болта и гайка М5. Поликарбонов лист се сменя за отрицателно време без катерене и пробиване и развиване на крепеж по дъгите. Развиваш само крепежа на предната лена , а на задната го разхлабваш да е много свободна лентата. 2 хвващат листа поликарбон огънат на дъга и го влачат по тавана на оранжерията до мястото, подпъхват го под задната с
лента и монтират предната лента.
Ако искаш мини и виж на място
На другия край на България си, иначе с удоволствие бих погледнал намясто, че със сигурност ще ми стане ясно как да го направя, че така с писане...
Няма да съм с дъги и двускатен покрив, поне така мисля да го направя и поликарбоната с винтове, от тези с гумената шайба към профилите. Иначе всичко ще го грундирам и боядисам, за да изкара максимално дълго. Ако ти се намира време и можеш да снимаш как си захванал с болтове, ще съм ти благодарен.

ПП 1,80м в края, при стрехите ниско ли е? Така ще мога да режа прътите на 2м, като 20см ги бетонирам в стъпките и 1,80м ще останат отгоре.
kr1100 - майстор
чет фев 08, 2024 11:45 amnautilus33 написа:
..Няма да съм с дъги и двускатен покрив, поне така мисля да го направя и поликарбоната с винтове, от тези с гумената шайба към профилите. Иначе всичко ще го грундирам и боядисам, за да изкара максимално дълго. Ако ти се намира време и можеш да снимаш как си захванал с болтове, ще съм ти благодарен.

ПП 1,80м в края, при стрехите ниско ли е? Така ще мога да режа прътите на 2м, като 20см ги бетонирам в стъпките и 1,80м ще останат отгоре.
непоцинковано желязо ръждясва бързо. Основата / вертикалните профили от 40-50 см -80 см в долния край са от такова. изчистено , лъснато, грунд + сребърен феролит и пак избива ръжда . Имам и по 1 хоризонтален профил преди надстройката с дъгите - същатата работа. Непоцинковните профили няма как да ги обработиш от вътрешна страна.
Офф - преди 2 г направих сгъваем стелаж от непозцинковани профили / нямаше поцинковани/ за 12 кассетки от к. мляко за подготовка на разсад - еми напролет вапцане.
Ще снимам но пиши , кое точно те интересува.
1,80 м е ниско за оранжерия. провери тези с найлон на каква височина са 3-4 м.
При мен в ниската страна са 2,4 , във високата 3м . И трябва въздух много и циркулация на въздуха.
С комарници съм на вратите и на капандурите и вътре с отрови не пръскам , само с медносъдържащи препарати / Шампион, Бордомикс, Фунгуран и подобни. Навън с Нийм, ама си е гърч с топлата вода докато се раствори хубаво. Вътре пръска и с йод и борна киселина , а и по капковото пускам.
След средата на август навън се появява нощенка и малко Тута и си трябва и отрови.
За белокрилки от Алито жълти лепящи лепенки ./ Сложени 2017г още лепнат и събират , но от силен вятър при отворени вртати се трошат от старост, паднали пак лепнат.
miroki - майстор
Има и един спрей за УВ защита, подобрява устойчивостта на поликарбоната. Действа и леко замъгляващо/ засенчващо.
kr1100 - майстор
пет фев 09, 2024 9:59 ammiroki написа:
Има и един спрей за УВ защита, подобрява устойчивостта на поликарбоната. Действа и леко замъгляващо/ засенчващо.
Линкче
miroki - майстор
Ще потърся утре. Едни 20л. туби бяха. За 6-7 месеца се отмива (за зимата да не засенчва). И на лятоска пак.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 19

Тема "Схема за оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: