• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
brum - майстор
Като строих се наложи да махнем един орех. Има предписание да се замини с три други дървета. И мисля да ги садя в следващите 1-2-3 седмици.

Но искам съвети за това какви дървета да избера. Двора е сравнително малък. Има и пречиствателна станция там където ще са две от дърветата, та трябва да не я потрошат.

Единият вариант за който мисля е липа. Скоро ще дойде времето за саденето им. Обаче съм виждал липа да повдига и да троши 20см бетон който е част от тротоара около нея. На 2-3 метра от нея няма да има бетон. Мога ли да очаквам проблеми от липата?

И другото което обмислям е елха. Някъде дето да я виждаме и да могат да си я украсят децата зимно време.

Та така - търся съвети дали дърветата са удачни и какво бихте препоръчали като дървета.
ZEDYCUS - майстор
Елха недей ся, миналата година махнах две които бях сял до вилата преди 15-20 години. Почнаха да пукат пътеката до къщата.
Посади Хинап, хем ще ядеш плодовете. :)
шоп - майстор
И липата ще ти направи проблем. Преди 15 ина години посадих 5 липи на тротоара пред нас. Оцеляха 3, че една комшийка гледаше кози. Ограждането не помогна:-( Та тези 3 липи така надигнаха асфалта на тротоара....
Ако е за декорация ти препоръчвам туя смарагд. Прави и стройни като свещи. Имам такъв на 23 години. Висок е 10 метра.
Svetoslavoff1 - майстор
Липата иска редовно чистене, че иначе не можеш се отърва от издънки около ствола и. Хинапа/финапа пуска хоризонтални корени и от тях постоянно избиват нови израсляци, Затова и се каня да махна моя финап, че ми писна да чистя от тях из мястото около него, па и са бодливи. Консултирай се със специалист за декоративни дървета, които развиват коренова система изключително в дълбочина, а не в ширина.
Успех и сподели на какво си се спрял, че и аз се замислям за нещо подобно.
brum - майстор
Четох и разпитах. Това до което стигам е, че липата наистина е с корени основно в горните 60см на почвата. Проблем са, ако има пътеки наблизо и корените влязат под тях. Или тротоари - тогава винаги има проблеми.

При мен най-близкият бетон е на около 2 метра. Оградата в долната част на двора която е 20см широк бетон и влиза над 80см под земята. Там потенциално има проблем, но след 10-15 години. Ако се хванат и станат хубави дървета ще правя нова ограда при проблем със сегашната.

Иначе има механизми да се ограничи корена да не ходи в определена посока. Закопават се разни пластмасови или метални плоскости и корените не минават през тях ако няма дупка. Та имам надежда, че и през оградата няма да минат. Короната може да се кастри за да не расте много голямо дървото. 4-5 метра ми стигат. Ще се образовам и ще си го поддържам в приемливи размери.

За елхата - положението с корените е по-леко, но и тя потенциално може да направи проблем. Смених леко мястото, че да е по-далеч от пътеката.

И подходящият момент за садене на липа бил есента като им окапят листата. Или съвсем скоро - след 2-3 седмици. Заръчах фиданки, че дърветата в саксия изглеждаха зле и бяха скъпи. За елхата също сега е момента. Минаха жегите, идват дъждовете. Ще може да се хване и на Коледа ще гледам как децата сънени търчат в снега да си съберат играчките :) .

Та с тези дървета продължавам. Туя и подобни не харесвам. Нито е храст, нито е дърво. Някой ден като одъртея на липата ще си закачам хамака и ще си пия бирата на сянка. Това последното ми е стимула :) . Нищо, че е химера.
Svetoslavoff1 - майстор
Гинко билоба е интересен вид, а и корените му са дълбоки.
hidrazin - майстор
чет окт 27, 2022 5:46 pmbrum написа:
Но искам съвети за това какви дървета да избера.
Честно казано не мога да препоръчам какви дървета да избереш.
Но определено мога да ти кажа какво да НЕ ЗАСАЖДАШ.
И това от собствен, горчив опит...
Никога орех, слива, дюля. кестен, лешник, иглолистни (бор, ела, смърч).
Другото (макар и не винаги "дърво") е бръшлян.
От тези бягаш надалеч.
:partyman:
P.S. Щом се замисляш и за липа - замени я с бяла бреза.
preslav - майстор
Понеже стана въпрос за пречиствателна станция - не знам къде отиват пречистените води, но ако си ги оставил да попиват, можеш да погледнеш различните видове върби. Не знам какви са кореновите им системи, за мен беше важно да "пият" много вода. Не знам и какви са изискванията за дърветата, аз съм си взел по-скоро декоративни "пендула" и "японска".
schuldiner - майстор
Като е прав Хидразин - прав е. Или имат "убийствена" сянка, или цапат с капещите плодове, или вкиселяват почвата и долу не вирее ни цвете, ни трева...
Ако е за вързването на хамака :-D сериозно препоръчвам акацията /щото май по вашия край бадемът не вирее/. Непретенциозна, бързорастяща и изключително здрава.
Аз навремето замених плодните дръвчета с паркови, че да не ставам земеделец, ама и това не е съвсем правилно. Базовите ябълка, череша, вишна, както и някоя асма трябва да ги имаш.

ПП Аз също имах мерак да оформям дръвчетата и да ги поддържам, обаче внезапно ми мина. Сега да видиш жунгла! Последно броихме 24 вида, от които една трета плодни. Нито подрязвам, нито обирам шумата, някои понякога ги поливам... и пак е в пъти по-яко от някакъв райграс и туи в редици.
Пластмаси, ламарини... спират водата и гният все пак. Ограничаването на корените се прави с геотекстил.
brum - майстор
Не ги садя защото просто искам. Имаше орех който махнах с разрешение. За него предписанието е 3:1 - трябва да засея 3 декоративни дървета. Иначе хич и нямаше да се засилвам и щеше да си седи като блян. Ама чакам акт 16 и не ми се рискува. Ако се хванат - ще ги гледам. Ако ли не - ще си седя на трева в двора.

За пречиствателната станция - има изграден тунел с дренаж на прилична дълбочина. Не е нужно нещо да пие водата.
  • 1
  • 2

Тема "Декоративни дървета за двор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: