• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 21
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
  valdim - специалист
пон май 29, 2023 9:01 amn_a написа:
Радва :-) Виж как да опрашиш доматите
Благодаря! Очаквах "Страхотен градинар си!", "бреееей, отлично си се справил!" или под., но и "Радва" върши работа :-D
Шегувам се, нямам нужда от похвали, достатъчно е, че има коментари и полезни съвети.

За опрашването - гледам на 2-3 корена вече има завързали домати, следователно са опрашени. А и нали всичко е на открито, гледам летят пчели...Би трябвало природата да си свърши работата, а не аз да клатя...Буквално. [-X

Кореновия магданоз засят като разсад частично поникна в единия сандък. Мислех да разсаждам/разреждам, но той и без това е покълна нарядко...Май ще го оставя да си върви там където е...
Кефя се много на подправките - целина, копър, девесил, чубрица (не са снимани) и другите, особено кориандъра...Намирам за много яко да си в блок и да знаеш, че може да си сложиш прясна мента в коктейла или целина в манджата.

Хубава седмица на всички.
Djack - специалист
Ако са на голям завет, по добре ги разклащай от време на време! Пчела на доматен цвят не каца, недей да разчиташ на тях!
Баш Майсторо - специалист
пон май 29, 2023 2:37 pmvaldim написа:

За опрашването - гледам на 2-3 корена вече има завързали домати, следователно са опрашени.
Браво, а какъв сорт са доматите? Чувал съм че ако са в оранжерия доматите тогава се пръскат с доматин за по - добро опрашване. От вън също може да се пробва, аз до сега не съм, но като се замисля ако не помогне то няма и да навреди.
vlax - майстор
пон май 29, 2023 3:16 pmБаш Майсторо написа:
Чувал съм че ако са в оранжерия доматите тогава се пръскат с доматин за по - добро опрашване. От вън също може да се пробва, аз до сега не съм, но като се замисля ако не помогне то няма и да навреди.
Доматин от много години не бях ползвал,но сега с тези дъждове всеки ден, купих едно пакетче,разтворих в 2 л вода и два пъти пръсках.Дали е правилно не знам.
:partyman:
kr1100 - майстор
пон май 29, 2023 4:19 pmvlax написа:
.Доматин от много години не бях ползвал,но сега с тези дъждове всеки ден, купих едно пакетче,разтворих в 2 л вода и два пъти пръсках.Дали е правилно не знам.
:partyman:
Правилно е, то си пише на пакетчето. По-добре го разтваряй в топла / не гореща вода/.
Понеже непрецеден доматина ми запушва пръскалото и прецеждам/ пръскалото ми се навиван а бутилка и се помпи с помпичка - китайско/.
Ако го разстворям в студена вода при прецеждането остват дребни парченаца по цедилката. Иначе топла вода в шишето и хубаво бълникане.
Има още 1 препарат Унимил / но идва по-скъпо , а и не съм доволен когато го използвах преди години/.
hidrazin - майстор
нед май 28, 2023 11:41 pmvaldim написа:
Още не мога да оправя поливането…
Някои капкообразувател капят по-бавно от други…
А, напълно закономерно.
Това очаквах и нищо друго…
Изчакай малко да спрат дъждовете и да се стопли…
После пак ще си говорим…
Успех!
:partyman:
TiratroN - специалист
На терасата си гледам освен цветя и люти чушки. Преди години сях домати чери. И като ги нападнаха едни бели малки мушички оттърване няма. Оказа се че обичат и пиперите. Пръсках с какво ли не, докато не уморих повечето пипери. Мушичките обаче не умряха. Разкарах доматите. Още известно време се борих с мушичките и сега имам всичко на всичко два пипера, а мушичките ги унищожих ръчно - всяка сутрин разгръщам листата и мачкам ако видя някоя. В момента повече от една две на ден не виждам. А преди бяха хиляди. Цели лепящи ленти за мухи облепени с тия мушички.
Толкова за тая напаст. Друг ми е въпроса.
Всеки път като сея копър, или не изниква, или в един момент го напада нещо. Целият се покрива с паяжини и умира след време.
Гледах паяжините под микроскоп. Паяци не видях въобще. Само нишки и някакви топчести жълти образувания по тях. Не знам мухъл ли е, плесен ли е... а как се бори с това нещо? С какво се пръска?
Най-странното е че като търся с гугъл "вредители +копър" и посоча резултати само от България, нищо не излиза. Явно никой не е забелязал да има вредители по копъра :) Или гугъла за пореден път се дъни.
hidrazin - майстор
вт май 30, 2023 4:47 pmTiratroN написа:
Целият се покрива с паяжини и умира след време.
Гледах паяжините под микроскоп. Паяци не видях въобще. Само нишки и някакви топчести жълти образувания по тях.
Гугъла никога не се дъни, дънят се тези които не могат да го използват.
На въпроса: Чадъроподобен молец , или морковен молец , или копъров молец , или анасонов молец ( лат. Depressaria depressana )
Топчестите жълти образования са яйцата на молеца.
Не знам какъв препарат трябва да се използва и кога/колко пъти - предполагам някакъв инсектицид.
Питай в някоя агро аптека...
:partyman:
chapara - майстор
вт май 30, 2023 8:12 pmhidrazin написа:
вт май 30, 2023 4:47 pmTiratroN написа:
Целият се покрива с паяжини и умира след време.
Гледах паяжините под микроскоп. Паяци не видях въобще. Само нишки и някакви топчести жълти образувания по тях.
някакъв инсектицид.
Питай в някоя агро аптека...
:partyman:
Химия на копъра и после лапайте да ви пораснат зъбите😄
hidrazin - майстор
вт май 30, 2023 8:50 pmchapara написа:
Химия на копъра и после лапайте да ви пораснат зъбите
Ми тогава да ги трепе с правата лопата... :-D
:partyman:
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 21

Тема "Малка зеленчукова градина на покрива на ЖК. От А до...Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: