• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 21
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
valdim - специалист
ср мар 15, 2023 11:02 amkr1100 написа:
сандъците ще изгният от влагата. Обработи ги . Най- добре застели найлон и тогава слагай почвата.
Капковите маркучи се слагат на повърхостта, няма защо да пробиваш сандъците.
Има Г и Т образни съединители ф16мм оребрени. - стотинки струват.
Не знам с каква вода ще поливаш - имай в предвид ,че във водата от водопровода има хлор.

Тъй като са 2 сандъчета - Най- добре е от бидон и помпа. Тогава може с маркуч ф 6мм и капкоотделители.
За автоматизация примерно :
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 01351727_4
Съгласен съм,че ще изгният, но вече ги "тапицирах" с геотекстил. Но доколкото знам той ще пропуска влагата... Все пак, при това положение, да сложа ли отговоре найлон?
Или да махна геотекстила и вместо него само найлон?
С водопроводска вода ще поливам...Нямам засега помпа, бидон. Има варианти, но ще подобрявам системата в движение.

Събрал съм 12 тенекии. Искам да имам 2 сорта домати, един сорт чери домати, 2 сорта краставици, 2 сорта пипер...Станаха 7...Може би да увелича доматите? За тях ще прекарам предложения от теб ф.16 маркуч с регулируеми дюзи за капково поливане.
В сандъците мисля да пробвам с репички, магданоз, копър. В тази връзка - каква конструкция на капковото да предвидя - колко "линии" да минават по дължина, с дюзи ли да бъде или с маркуч с дупки? Нещо друго като метод за капково?

kr1100, благодаря за конкретиката!

Прикачен файл

IMG-2f3fcbf900f4476c94fe81b80953b251-V_copy_1024x576.jpg
hidrazin - майстор
Взимаш си тръба черна 16 мм и я прекарваш последователно през дървените сандъци и тенекиите от сирене.
Тръбата обикновена, за вода и без никакви капкообразователи.
По желание в дървените сандъци (защото са по-дълги) може да я укрепиш на колчета - по 2-3 на всеки сандък.
Колче за тръба ф16
(аз лично бих я хванал със скоби за едната дълга стена)
Пробиваш тръбата ф16 където е в сандъците и тенекиите със свредло ф3 (може да си купиш и замба но не си заслужава за няколко дупки).
Замба 3мм. за тръба ф16 ф20 LDPE
В така направените отвори (примерно 8 за всеки сандък и по 2 за всяка тенекия) набиваш тези адаптори.
Водовземка адаптор за микроразпръсквач
В така набитите адаптори вкарваш по една такава тръба с адаптори. Може да избираш дължина 30, 60 и 100 сантиметра.
Тръба с адаптори
Тази тръба е готова, с адаптори от двата края но от другия край адаптор не ти е нужен.
Така че за дървените сандъци може да вземеш от 100 см и да ги режеш на две а за тенекиите от 30 см и пак на две.
В отрязаните краища напъхваш по един капкообразовател. Предлагат се с дебит за 2, 4 и 8 литра на час.
Външен компенсиращ капкообразувател с мембрана
Така готовите капкообразователи разпределяш равномерно в съдовете.
Не го оставяш да лежат на почвата а ги закрепяш на колета.
Колче за микротръба
Налягането в системата трябва да е минимум е 0,5 бара. Максимума колкото да не ти изхвръкнат връзките.

Прикачен файл:
irritec_micro_drip_combinaions.jpg
irritec_micro_drip_combinaions.jpg (47.84 KиБ) Видяна 801 пъти

РАЗНОВИДНОСТ:
Капкообразователите набиваш директно в тръбата.
В почвата равномерно забиваш капкови колчета (пак примерно 8 за всеки сандък и по 2 за всяка тенекия).
Колче за микротръба 3-4 mm. 45°
Свързваш ги към капкообразователите с микротръба.
Тръба 5,5 X 3 mm. за капкообразуватели
Така ще може да работиш с по-високо налагане на водата.

Прикачен файл:
irritec_micro_drip_combinaions 1.jpg
irritec_micro_drip_combinaions 1.jpg (51.71 KиБ) Видяна 801 пъти

Захранваш системата си си ти.
За да стане автоматизирано е вече друга бира.
:partyman:
P.S. Сандъка от кофражни платна ще се разпадне първи. Дано поне изкара тази година.
Не слагай никакъв найлон. Съдовете трябва да се отцеждат.
Дървените са най-добре. Като се намокрят дъските от изпарените охлаждат почвата.
Доматите се чувстват добре между 20 и 25 градуса.
ри 30-34 градуса започват да не растат не връзват. Над 35 градуса започват да мрат.
Особено пък при ниска влажност на въздуха както ще е на тая напечена тераса.
valdim - специалист
Леле, hidrazin, БЛАГОДАРЯ ТИ!
Много се надявах някой да ми даде точно такава спецификация.
Сега мога да си направя схема и после списък какво ми трябва.

Въпрос:
В така направените отвори (примерно 8 за всеки сандък и по 2 за всяка тенекия) набиваш тези адаптори.
Защо по 2 за всяка тенекия? Размерите на сандъците са по-долу. Оставям ли 8 адаптора/сандък?

За кофражните платна - ами мислех, че като са влагоустойчиви, ще изкарат 2 сезона. Няма да ги сменям, искам да движа проекта напред. По-скоро като се развалят, ще скова друг сандък или ще ремонтирам тоя (макар че нямам идея как ще стане с пръстта вътре).
Относно нагряването на терасата - по-нататък мога да сложа някаква мрежа. Има как да се закрепи и да предпазва от прекалено силно слънце.

Сега да питам за дренажа на сандъците и тенекиите. Знам че дребен трошляк или обли камъни е най-добре, но искам да избегна изнасянето до 5ти етаж на тежки кофи и чували. А и пръст и торфенс смес ще трябва да се изнася). Гледах в тубата, че слагат клони и дори цепеници. АКо сложа клони/съчки, не знам дали е добра идея (ще изгният, ама то и кофражното платно ще изгние...) Въпросът ми е - някакъв "лек" вариант за дренаж? В Хоум Макс има перлит, но той е дребен, за смесване с торф.
И на каква дебелина да е дренажа долу-горе в кофите и колко в сандъците ( те са 120/56/34 см Д/Ш/В)?
Благодаря.

P.S. За автоматизиране на напояването съм предвидил автомат от Лидл, който е монтиран на терасата ми (т.е. не на покривната тераса, а на апартаментната), между чешмата и маркуча отиващ към таванската тераса. Той ще пуска и спира.
kr1100 - майстор
@ "В сандъците мисля да пробвам с репички, магданоз, копър. "

Изброените спокойно може да си ги гледаш в PVC правоъгълни сандъчета за цветя. дълги около 48 см.
Имаше ги на промо в Кауфа - сандъче 1,99 лв , подложка 0,79 лв в 3 цвята / бял, кафяв, тъмно кафяв/. Изброените растения нямат дълбоки корени и спокойно се отглеждат в тези сандъчета саксии.
За репички ти препоръчвам сорта "Глориета", магданоз - Фестивален.
Може да пробваш и "салата" Крес / Кресон. Висока като магданоза с накъдрени листенца .много пикантен вкус - леко лютива.
Помисли за засенчване / мрежа/, че през юли и август ще изгорят растеняита .Не съм гледал и питал с какво изложение е терасата, но следобяд западното слънце яко гори.

П.П. Едно време имаше PVC лонди с отвори на дъното и 2 дръжки. В тях рибарите носеха риба , аи прясното мляко в торбички по спомени се разхасяще в такива. Ако намериш от някъде е добре.

И пиши от кой град си за насочване към магазин.
П.П. 1 Към Хидрата - а защо да не използва към микротръбата ф 5 мм колчета 2 л/ч ?
https://www.filbo.eu/bg/product/5869-ko ... -2l-2152-/
hidrazin - майстор
чет мар 16, 2023 9:23 pmkr1100 написа:
П.П. 1 Към Хидрата - а защо да не използва към микротръбата ф 5 мм колчета 2 л/ч ?
https://www.filbo.eu/bg/product/5869-ko ... -2l-2152-/
Ами защото в първия вариант са излишни.
Във втория вариант ще трябва да слага редуцир вентил за да не му изхвръкнат и колчетата, и маркучетата.
Мисля че втория вариант дето предложих е най-изгодния и лесен.
Самокомпенсиращия капкообразовател дето предложих работи в обхвата от 0.6 до 5 бара.
И ако налягането му на водопровода не много голямо, то може да свърже системата направо към някой кран.
:partyman:
valdim - специалист
Някаква идея за подложка под тенекиите?
Вариантите, които видях в Хоум Макс са по 6-7 лв/брой. При 10-12 тенекии това са доста пари.
Безплатният вариан включва пресмятане и дозиране.
Като знаеш каква влажност трябва да се поддържа, изчисляваш количеството вода, а според дебита на подбраният капкоотделител избираш времето за поливане.
Можеш да не дупчиш тенекиите, за да избегнеш застрахователно съитие и неприятности със съседи- евентуални неприятности, понеже така или иначе тази тераса се мокри при дъжд.
Стане ли грешка при поливане, едните подложки имат много малка възможност да спасят "наводнението".
  valdim - специалист
В широколистната гора съм и пълня чували с пръст. смятам освен нея да сложа в тенекиите и сандъците и готова смес от Хоум Макс.
ако може някой в рамките на два-три часа да ми пише в какво съотношение да е горската пръст спрямо готовата смес.
На страници 3 и 4 от темата сте писали съвет да се пресее почвата но не разбрах какво си има предвид - колко ситно трябва да е ситото и какво трябва да отпадне с това пресяване. сега като гърба тези един-два сантиметра под листата виждам че има дребни коренища дребни камъчета някой друг червей...
горската почва и я (1)смесвам с купешката смес или (2)отдолу слагам горска а отгоре купешка?
последният въпрос ми се струва леко тъп и предполагам че е 1, но все пак да питам ,нали съм аджамия
благодаря.
miroki - майстор
Може и само с горската, иначе смесваш, както искаш. Може и да я препечеш във фурна, но е много, така няма да имаш паразити и трева. По принцип се минава през някакво сито. Аз още имам и ползвам една стара пружина от легло.
valdim - специалист
вт мар 21, 2023 1:42 pmmiroki написа:
Може и само с горската, иначе смесваш, както искаш. Може и да я препечеш във фурна, но е много, така няма да имаш паразити и трева. По принцип се минава през някакво сито. Аз още имам и ползвам една стара пружина от легло.
Първо, благодаря за коментара по същество.
Днес съм доволен от себе си защото разбрах какво трябва да направя за напълване на тенекиите и "издигнатите лехи" (както водят моите сандъци в lidl) :)
Направих импровизирано сито, пресях около половин тенекия пръст и разбрах че е доста тегаво и бавно.
Сложил съм дренаж на всички тенекии и сандъците, панти за закачане на капаците към сандъците, подготвени тръби, фитинги и капко...неща :-D и т.н.
Вдругиден отивам в homemax, че гледам от 23ти ще има универсална почва 70 l за 13 лв.
От днешното ходене в гората, стъргане, пресяване пресипване, разбрах че не е за мене тая работа.

Ще разположа тенекиите на около 70 см една от друга. До края на седмицата ако напълня всички съдове с пръст, отивам да купувам разсад а в сандъците ще сея каквото се сетя.
Това е ъпдейта. 10х

Прикачен файл

IMG_20230321_170420_copy_1068x480.jpg

Прикачен файл

IMG_20230321_153444_copy_1069x481.jpg
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 21

Тема "Малка зеленчукова градина на покрива на ЖК. От А до...Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: