• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
valdim - специалист
Здравейте форумци,
Още от миналия Септември започнах да мечтая и да се подготвям за изграждането на малка зеленчукова градина на покрива на нашата китна кооперация.
Най-важното е че е налице желание от моя страна, аз смятам че има и подходящите условия.
Вярвам че останалото е въпрос на добро планиране, ентусиазъм и търпение. Именно по въпроса за доброто планиране реших да пиша във форума и да отворя тази тема. Наясно съм, че ще направя грешки, но с ваша помощ се надявам да избегна някой, а други да отстраня в движение.
Смятам да започна с отглеждане на домати , чери домати, краставици, магданоз и евентуално моркови.
Приготвил съм 10 тенекии по 20 л, в които ще засадя културите. Отделно ще сглобя 2 броя парници (съседът прави ремонт, изхвърли две от вратичките на остъклената тераса и аз ги прибрах :-D )
На снимката виждате раб. поле, което се намира от южната страна.
Смятам да пусна по дължината на козирката, перпендикулярно винкел като за простор и на него да опъна тел. По телата ще връзвам връв от всяка тенекия.
От терасата ни ще вдигна маркуч до работното поле.
Ще очаквам вашите съвети, а аз ще задавам въпроси. И ще качвам снимки.
Благодаря предварително за подкрепата.

Прикачен файл

покрив градина_copy_496x1102.jpg работното "поле"
miroki - майстор
А място без козирка има ли? Това си е чиста тераса.
Където е стъпил и върху покривното етажче с козирката.
Djack - специалист
На един да му прокапе покрива по случайност и лошо съвпадение след като ти цъфнат доматите и ще направиш ремонт на целия покрив! Дано да си предвидил да копаш само над твоя апартамент.
А в Меден Рудник търсят кран, за да качат трактор на покрива.
nikolson - майстор
Дали ще стане? Може. Дали ще се разбереш с останалите от ТКЗС-то е друг въпрос. Дядо ми казваше "орташкото и кучетата го не щат".
kr1100 - майстор
На открито при сегашните условия домата е прергаря от силното слънце. Хората слагат засенчващи мрежи , аи аз над оранжерията с 40% засьенчване.
2 ро къде ще отиде влагата / водат пр поливане - при съседа отдолу . Ами ще те гръмне .
LazarGanev - "Велик майстор"
вт дек 27, 2022 7:23 pmТрифон П.Трифонов написа:
А в Меден Рудник търсят кран, за да качат трактор на покрива.
Там не обработват ли с конски сили?
GGK - напреднал
От доста години гледам на терасата ти (13 - 14 квадрата с югозападно изложение) в София зеленчуци, подправки и цветя.

Като личен опит, мога да споделя следното.

Доматите растат и стават адски вкусни, но черитата са сякаш по-подходящи за гледане в саксии. Нормалните типове стават, но с много уговорки. Харесай си няколко сорта черите и гледай само тях. Основната драма с доматите на балкона е заразяването с бактерии. При мен и много се пукат на жегата, а едно чери като се пукне и не го откъснеш веднага е за хвърляне. Другото е да им осигуряваш богата почва. Ако нямаш намерение да ториш здраво, ще трябва много играчка с компост и свежа почва.

Краставици съм гледал, но не си струва усилията според мен. Трябва да им осигуриш някъде да се катерят. Все пак, ако ще гледаш, ориентирай се към по-дребните сортове. Примерно корнишончетата растат чудесно.

Магданозът расте прекрасно в контейнери. Слагай смело и по много. Даже в момента имам още магданоз. Не расте, но стои зелен и свеж.

Моркови не съм отглеждал никога. Най-вече защото им трябват твърде дълбоки контейнери.

Какво друго съм гледал?

Босилек се гледа много добре. Ако ползваш, слагай смело. Ментата също расте яко. Освен това е като плевел и после не може да я разкараш от контейнерите. Въпреки, че много години се мъча, така и не съм изкарал копър като хората. Пробвал съм да гледам и чубрица, и кориандър, и джоджен - резултатите не са добри. Не съм задълбавал много, защо така.

Лютите чушки стават идеални в 5-литрови саксии. Тази година имах пет - шест корена и не можех да смогна да изяждам готовата продукция. Сиврията също се получава много добре. За сладкия пипер си трябват по-големи контейнери.

Грахът расте добре, само внимавай да не го изгори слънцето. Тиквички могат да се гледат, но и тях ги слагам към краставиците - не си струват усилията, защото гълтат много вода и им трябва много и богата почва. Пробвал съм джинджифил да гледам - не е достатъчно дълъг топлия сезон.

Марулки и всякакви подобни листни зеленчуци - прекрасно се получават. Береш докато са малки, правиш на салата и пиеш ракия с тях. Една година пробвах да сложа чесън - няма грижи, расте нормално, получават се хубави глави. Но си иска богата хубава почва и не понася да расте заедно с други неща. И не трябва да го забравиш да го сложиш ей сега зимата.

И да не забравяме ягодите. Чудеса не чакай, но от един не толкова голям контейнер може да набереш шепа ягоди, чийто вкус ще е феноменален.

През годините съм гледал и други неща сигурно, но сега не ми идват на ум.

Иначе, като правиш градина, ще ти препоръчам да сложиш и цветя наоколо, че да привличаш пчели, оси и други нужни буболечки. Тагетесите гонят мравките (до някъде), а мравките са ти голям враг.

Иначе, живи и здрави, догодина мисля да пробвам да отгледам картофи. В Ютюб е пълно с упътвания как се гледат картофи в 20-литрови кофи. Уж се получава добре.
вт дек 27, 2022 9:37 pmnikolson написа:
Дали ще стане? Може. Дали ще се разбереш с останалите от ТКЗС-то е друг въпрос. Дядо ми казваше "орташкото и кучетата го не щат".
20 тенекии от сирене се събират на малко повече от квадрат. С двата малки парника си остава в собствената част.
Eто, в едно ТКЗС може. Да не му чупиме хатъра!

Лазаре, коне и магарета не се ли изконсумираха вече?
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср дек 28, 2022 11:43 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Малка зеленчукова градина на покрива на ЖК. От А до...Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: