Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Привет,
Пишман градинар съм :-D Получих много готин подарък - лимоново дърво. От онези големите, по метър и половина :) Има цветчета и лимони вече на него.
В момента съм го поставил в апартамента, без особена директна слънчева светлина към него. Просто нямам друго място. Иначе апартамента е доста светъл с големи прозорци, просто директната слънчева светлина идва само при залез и като се има в предвид, че още сезона е зимно пролетен не съм сигурен, че дръвчето ще получава достатъчно светлина.
Имам следният казус:
Разполагам с дълбока западна тераса която получава добро количество светлина. Тази година, мисля да я остъкля с безпрофилно остъкляване, та предполагам, че при по меки зими температурата там ще бъде над нулата (3 - 5 градуса + )
Тъй като дръвчето е мащабно и тежко, а особено след като го присадя в нормален размер саксия ще стане още по тромаво за размъкване, въпроса ми е:
Възможно ли е дървото да издържа целогодишно на терасата? Лятото предполагам няма да е проблем, 25 до 30 градуса с умерено залязващо слънце, но какво би станало през зимата? Имам ли лесен начин да гледам дръвчето, или трябва да го размъквам от стая в стая през различните сезони?
Благодаря ви.
kr1100 - майстор
пет мар 10, 2023 7:04 pmJairus написа:
Възможно ли е дървото да издържа целогодишно на терасата? Лятото предполагам няма да е проблем, 25 до 30 градуса с умерено залязващо слънце, но какво би станало през зимата? Имам ли лесен начин да гледам дръвчето, или трябва да го размъквам от стая в стая през различните сезони?
Благодаря ви.
Може. Офф дядо ми лека му пръст гелдаше 2 лимона в дървени сандъчета 60-70-70 см Лятото на терасата и поливане, зимата в неотопляемо помещение. Слънце малко влизаше в помещението. Но това е преди 1980г и зимите бяха студени и то доста.
zz_stefanov - майстор
Съседите ми на село също имат лимонче и го берат. Прибират го в къщи, но не е до печката.
Струва ми се, че на една добре изолирана тераса няма да имаш проблем да си изкарва зимата.
Май и аз ще се пробвам с едно.
chapara - майстор
Никакъв проблем. Сестра ми живее в Майорка. Тази година и преди няколко години имаше сняг на кота морето. В двора си имат портокали и лимон, измръзнали няма. Целия остров е с такива и маслинови насаждения и се гледат навън. Падат и слани. Та хич не му цепи басма, ще се аклиматизира.
miroki - майстор
Лимона издържа до минус 10, но му падат листата при температури около и под нулата.
Зимата може да бъде и на почти тъмно, ако е студено (да заспи). Ако е топло задължително слънчево иначе пак падат листата. Аз също държа един в неотоплена стая. Безпроблемно. Един в отопляема стая и издържа само директно до прозореца.
chapara - майстор
Плодните дъвета могат да се дресират. Цитирам агроном. Аз мога да кажа че е вярно от собсвен опит след като направих опит😁😎

Тема "Отглеждане на лимоново дърво в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: