Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mtvachev - напреднал
Здравейте, имам площ от 380 кв.м. засадена с тревна смеска която искам да поливам. Тревната смеска е с дълбока коренова система и устойчива на горещини и засушаване, затова ще бъде поливана обилно, но 1-2 пъти на седмица.
Имам резервоар от 8 тона, който ще служи за поливката.
За разпръскване на водата се използват два осцилиращи разпръсквача на Gardena Aquazoom L, който покриват площа и работят с налягане до 4 бара (немога да им намеря работна характеристика и разход).
Все още немога да се спра на помпа, за което бих искал да ми помогнете.
Резервоара за вода се намира на около 20 метра от тревата без денивелация, като между него и поливаната площ ще положа тръба 1” под земята.
Дали мога да използвам потопяема помпа в резервоара или да се насоча към хидрофор.
За потопяема помпа съм се насочил към тази Hecht 3122 inox с тт данни: 1,2 kw, дебит 6500 л/ч и максимален напор от 44 м. (Немога да намеря работна характеристика).
Другият вариант е да прибегна към хидрофор, който ще бъде монтиран под верандата на къщата, но ме притеснява факта, че лятото ще трябва да работи няколко часа нощем и може би ще се чува.
Отворен съм за всякакви предложения за избор на модел и вид помпа до около 600 лв., като тя ще се използва само за напояване.
floydogi - специалист
Конкретна помпа не мога да препоръчам, но според мен предобряш и тръбата, и помпата. За два осцилатора и тръба 20 мм ти е достатъчна. А помпата - мисля потопяема е по-добре, и няма нужда от толкова дебит.
txtotko - помощник
Здравейте, искам да питам може ли да се използва потопяема помпа за мръсна вода за поливане на градина със зеленчуци?
Идеята е да бъде пусната в една 10 кубикова цистерна - и от там да полива редовете ,които са на едно ниво с цистерната ,защото гравитично не се получава.Гледам сега в Лидл ще пускат някакви помпи , но ме притеснява дебита -10000l/h.
Маже ли на тези помпи да се регулира дебита на изхода на маркуча посредством кран или ще изгорят?
Благодаря
Ако е центробежна помпа, а тя най вероятно е, може.
Обемните помпи не бива да се ограничават с кран.
txtotko - помощник
нед май 14, 2023 7:49 pmТрифон П.Трифонов написа:
Ако е центробежна помпа, а тя най вероятно е, може.
Обемните помпи не бива да се ограничават с кран.
Благодаря за разяснението.
Как мога да разбера какъв тип е?
Пише ли го някъде на кашона?

Тема "Избор на помпа за напояване на трева" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: