Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
ср апр 19, 2023 8:56 pmmiliad написа:
При разполагането, в зависимост от дървесният вид се определя отстоянието от границата на имота. Имаше таблица някъде, но отдавна съм я преглеждал не помня къде.
Цитирам

На какво разстояние трябва да бъдат дръвчетата от границите на съседния имот. Този въпрос е уреден с Наредба № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.

Съгласно наредбата:

. ниски са дървета с височина до 2,5 м;

. средно високи дървета са с височина до 5,0 м;

. високи са дървета с височина над 5,0 м.

Разстоянията, на които трябва да отстоят от оградата на съседни имоти са посочени в чл.52 от Закона за собствеността (ЗС).

Съгласно чл.94, ал.2, изр. 2 от наредбата:

"С оглед санитарно-хигиенните условия и изискванията за огряване от слънцето се препоръчват следните най-малки разстояния на декоративните и овощните насаждения до границите на съседните имоти:

. за ниски дървета - на 1,0 м от границата;

. за средно високи дървета - на 1,5 м от границата;

. за високи дървета - на 3,0 м от границата”.

В алинея 3 на същата наредба се казва: "На вътрешна регулационна линия към съседни имоти се препоръчват живи огради с височина до 1,20 м."
:partyman:
вт апр 18, 2023 8:36 pmbrum написа:
Така, не ни дават разрешително за ползване, защото не сме били имали нужната висока дървесна растителност.

По сметки имаме нужда от 180м2 висока дървесна растителност. Парцела е 600м2, 60% от него са зелени площи, поне половината от тях трябва да са с висока дървесна растителност. Така стигам до тези 180м2.

Някой знае ли какви са критериите за висока дървесна растителност? Минимална височина над земята предполагам трябва да има някаква, ама не намирам колко трябва да е.

И как се смята колко м2 покрива едно дърво. Подозирам, че се гледа площта на короната гледано отгоре. Обаче ако е това - половината ми двор ще стане гора. А тук в дворовете около нас има 2 дървета на кръст дето са по-високи. Та явно грешно подозирам...


До тук имам 3 липи, ама са фиданки по метър и половина над земята.

Знам, че не трябва да са овошки. И трябва да са дървета. Туята брои ли се за дърво? Люляка?
Здравейте,

Понеже сме в абсолютно същата ситуация, много ми е интересно как се е развила вашата към този момент. Просто и аз не знам как точно да действаме, а те си правят каквото си поискат, само за да не дадат този Акт 16.
Киррил - специалист
Какъв е проблема да се засадят 15 броя високи дървета и да мине проверката. После....... може да изсъхнат.
brum - майстор
Цената примерно. Високо дърво може да иде и над 100лв. После е тъжно голямо дърво да се разкара.

При мен нещата се развиха по каналният ред. Насях дървета, пратих снимки, агента дето движеше нещата каза, че е бутнал някой лев под масата и ни дадоха акт 16. От няколко места чувам, че гараж може и да мине без рушвет, ама за всичко друго се плащало. Дори хора дето строят блокове казват същото.

Като детайл - насях малки дървета и 3 големи (защото толкова исках да ми останат). Ако няма проект за озеленяване нямат основание да тъсят дървета с размер над незнам-си-колко. Едиственото за което могат да настояват е да са високи декоративни дървесни видове. Критеря за високи го имаше нейде назад по темата.
пон ное 13, 2023 5:04 pmbrum написа:
Цената примерно. Високо дърво може да иде и над 100лв. После е тъжно голямо дърво да се разкара.

При мен нещата се развиха по каналният ред. Насях дървета, пратих снимки, агента дето движеше нещата каза, че е бутнал някой лев под масата и ни дадоха акт 16. От няколко места чувам, че гараж може и да мине без рушвет, ама за всичко друго се плащало. Дори хора дето строят блокове казват същото.

Като детайл - насях малки дървета и 3 големи (защото толкова исках да ми останат). Ако няма проект за озеленяване нямат основание да тъсят дървета с размер над незнам-си-колко. Едиственото за което могат да настояват е да са високи декоративни дървесни видове. Критеря за високи го имаше нейде назад по темата.
Мерси за отговора.
Въпросът е колко и какви дървета засадихте, има ли определени отстояния, защото нито но е препоръчано колко, нито какви да са в документа. В нашия двор, който е 450 м2 има 4, от които огромна липа и явно не им стигат, но няма конкретна препоръка, което си е предпоставка за подкупи, а ние до този момент всичко сме изпълнявали по каналния ред. И да не стане после, дърветата не са нанесени никъде и глоба, просто всичко очаквам.
brum - майстор
Смятах разни работи. Имота ми попада в зона с определени изисквания. Нещо от сорта 50% от зелените площи да са висока дървесна растителност. Като всичко що не е масивна постройка се брои зелена площ (пътеките, туй дето обикаля къщата и т.н.). Смяташ колко ти е зелената площ, смяташ колко квадратни метра трябва да са покрити с дървета и на една липа по спомен се падаха 15тина м2. Садиш Н на брой фиданки за да покриеш площта и пишеш една обяснително писмо, че имаш Х липи, У ясена и З явора. Примерно.

Та почни с коя зона си, колко м2 ти е парцела, колко от парцела е не-застроен и се води зелена площ, колко процента трябва да е високата дървесна растителност. После си сметни колко дървета ти трябват, бодеш фиданки и пиши, че си отстранил забележките. Прилагаш снимки и обяснителна бележка да кажеш какво си засадил.

И най-важното - имаш или нямаш проект за озеленяване към туй дето са одобрили за строене от общината? Щото ако имаш проект ще го следваш дословно. Ако нямаше - туй дето съм писал аз горе.

Отстояния има препоръчани, но не задължителни. Имаше нещо за отстояние до съседите и до сградите по спомен. Търси наредбите. Трябва да ги има и тях назад по темата.

Тема "Критерии за висока дървесна растителност" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: