Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
brum - майстор
Така, не ни дават разрешително за ползване, защото не сме били имали нужната висока дървесна растителност.

По сметки имаме нужда от 180м2 висока дървесна растителност. Парцела е 600м2, 60% от него са зелени площи, поне половината от тях трябва да са с висока дървесна растителност. Така стигам до тези 180м2.

Някой знае ли какви са критериите за висока дървесна растителност? Минимална височина над земята предполагам трябва да има някаква, ама не намирам колко трябва да е.

И как се смята колко м2 покрива едно дърво. Подозирам, че се гледа площта на короната гледано отгоре. Обаче ако е това - половината ми двор ще стане гора. А тук в дворовете около нас има 2 дървета на кръст дето са по-високи. Та явно грешно подозирам...


До тук имам 3 липи, ама са фиданки по метър и половина над земята.

Знам, че не трябва да са овошки. И трябва да са дървета. Туята брои ли се за дърво? Люляка?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не, не се броят и няма нужда. Тук при нас ги задължиха на 30% зелена площ и покриха покрива на подстъпа към гаражите със зелени плочки... Казвам, че не си подходил правилно
nelina_london - специалист
В графата "високи" са дърветата над 5 м.Туята и люлякът не се броят .
Не мисля ,че някой ще изисква да вземеш големи дървета .Три липи са си доста за 600м2 парцел в едно с къща .Би трябвало да са достатъчни .Щом държат на озеленяването ,би трябвало и да имаш входиран и одобрен такъв проект още преди РС ?
Последна промяна от nelina_london на вт апр 18, 2023 10:02 pm, променено общо 2 пъти.
Ал_ - специалист
Зор през телефона, че пътувам. Ако не бъркам локацията ти виж закон за устройство и застрояване на со, чл. 19, в частност ал. 7, и ал. 6 (възможност за компесаторно залесяване) . Търси и съответните наредби. А прима виста процентите ми се струват завишени, но това е по далечни спомени, а и зависеше от зоната
brum - майстор
Няма проект за озеленяването. В София е някаква каша - РС се издава по район (район Панчарево сме), а разрешително за ползване се издава от НАГ в София. Подозирам, че поради тази причина няма проект за озеленяване.

А процентите ги извадих днес от сайта на НАГ. Няма грешка - скандално висока са. Искат грубо 1/3 от парцела да е гора.

В член 19 на закона за устройство и застрояване на СО има 6 алинеи. Последната е:
(6) В срок 5 години от завършване и приемане на строителството общинските органи по озеленяване извършват проверки по изпълнението на задълженията на собствениците (възложителите), свързани с озеленяване и компенсаторно залесяване, предвидени с наредбата.
Така като го чета това ми изглежда като заяждане. Ще изчакам писмото, че в момента това за дърветата е препредадена информация и може да има някаква грешка. Но поне в първото писмо искаха "подробен снимков материал доказващ изпълнението на строежа, вертикалната планировка и озеленяването (вкл. висока дървесна растителност)".
brum - майстор
(7) (Нова - ДВ, бр. 31 от 2018 г.) Минимално определеният с общия устройствен план процент от площта на имотите за озеленяване с висока дървесна растителност се определя с инвестиционния проект (част паркоустрояване и благоустрояване) по проекцията на короните на дървета на 12-годишна възраст съобразно вида им, посочен в дендрологичния проект. С висока дървесна растителност е допустимо да бъде оползотворен и целият минимално определен процент от площта на имотите за озеленяване.
Гледах за липата и 12 годишна липа е около 10-12 метра. Короната е с диаметър около 2/3 от височината. Или една липа грубо се равнява на 40м2. Трите ми липи са груб 120м2. Ще издиря още 3 и си решавам проблема.

Или пък да греша за размера на короната. ChatGPT твърди между 3 и 6 метра диаметър. Или между 7м2 и 28м2. Ако заложим 15м2, то това са 12 липи. Множко ми се виждат...

Предложения за други дървета освен липи? Такива, че да покриват тази площ с по-малка бройка.


ПС Греша за липата, на 12 години не е 10-12 метра висока, а по-скоро около 6 метра.
Ал_ - специалист
Зарежи ги тези сметки и главоблъсканици и не се филмирай. Изчакай писмото. Липсата на част "паркоустройство и благоустройство" предполагам, че е заради изключението на чл. 24, ал. 1 от наредбата. Междувременно потърси контакт с някой от специализираната служба към твоя район. Дори и да не е нужно проучи възможността да бучнеш някой чвор на общински терен и да ти е мирна главата :-D
brum - майстор
На общ терен не мога да сложа. Там се слага за компенсиране, а аз нямам проект по който да се договорим за такова. Това било говорено наскоро по същата линия в нашият район.

От вътрешни хора в НАГ твърдението е, че трябва да докарам определен брой дървета над 2 метра. Остава да разбера каква е бройката. Най-вероятно някъде имат записани размери на короните на 12 годишни дървета и по това се водят. Трябва да разбера къде е това някъде и какво пише там.
schuldiner - майстор
А няма ли вероятност да размислиш и сам да поискаш по-голямата част от парцела да е гора?

Тема "Критерии за висока дървесна растителност" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: