Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ср апр 19, 2023 7:40 pmChristo написа:
Смятах да упомена, но Кристо го направи по добре.
Преди няколко години ме викаха да отрежа такова дърво.
Почти половината му корона беше над постройка в съседен двор.
Отказах, понеже искаха и извозване.
Работата, без самото почистване, е предизвикателство.
Черниците са подобна и още по цапаща история.

Градско, бавна, трудна и скъпа работа е.
miliad - майстор
Черницата е защитен дървесен вид и решиш ли да я махаш става проблем.
Отделно проблема с кастрене, развитие на гъсеници и плодовете-мазало.
При разполагането, в зависимост от дървесният вид се определя отстоянието от границата на имота. Имаше таблица някъде, но отдавна съм я преглеждал не помня къде.
При нас , селския мераклия има желание за дървета, ама двора му не стига. За 20тина години има поне 15 дървета посадени, неодобрени и вече подменени с други.
Липа, орех, еводия, и овошки, овошки, овошки.
Аз харесвам вишната, непритенциозно, красиво дърво, красиво цъфти, ако искаш ядеш, ако искаш храниш птиците
brum - майстор
И на мен не ми стига двора. Ама като са им такива безумни изискванията трябва да ги изпълня.

Липата си я харесвам поради няколко причини. Основната е, че корените са основните корени са до 50см дълбочина и се очаква да не правят проблеми с бетонният фундамент за оградите. Брезата уж също е с плитка коренна система.

Дърветата не мисля да векуват тук. Като поотраснат малко ще ги разредя. Най-малкото има препоръки за отстоянията между тях и до оградите. И ако ги спазя е невъзможно в двора да събера толкова дървета колкото ми искат за въвеждане в експлоатация на къщата (акт 16). Пък и няма да остане слънчево парче земя за доматите, лука и марулята. А без да боднеш няколко корена домати къде е идилията на селският живот...
iliya_i - майстор
ср апр 19, 2023 10:40 pmbrum написа:
Липата си я харесвам поради няколко причини. Основната е, че корените са основните корени са до 50см дълбочина и се очаква да не правят проблеми с бетонният фундамент за оградите.
Точно това е основния проблем на липата. Е.ава м.мата на всичко наоколо.

Позагледай се около липите в града - плочки, бордюри как са?

Не знам колко ти е здрав фундамента на оградата, но го пиши фира след години, като пораснат дърветата.
gnt69 - майстор
ср апр 19, 2023 10:40 pmbrum написа:
Дърветата не мисля да векуват тук. Като поотраснат малко ще ги разредя. Най-малкото има препоръки за отстоянията между тях и до оградите. И ако ги спазя е невъзможно в двора да събера толкова дървета колкото ми искат за въвеждане в експлоатация на къщата (акт 16). Пък и няма да остане слънчево парче земя за доматите, лука и марулята. А без да боднеш няколко корена домати къде е идилията на селският живот...
По нашия край като въвеждат сграда слагат саксии с Туя или други дървета. Скоро гледах в деня на комисията за приемане на съседска кооперация имаше контейнери с дървета, на следващия ден изчезнаха или инвеститорите си ги прибраха за следващата сграда или ги върнаха откъдето ги бяха взели. Сградата обаче беше 100% - ова застройка върху имота. От двете страни калкани а в задния двор бяха бетонирали за паркоместа. :partyman:
MamaMy - майстор
Бруме, вярвай ми черница не ти требе освен ако не гледаш буби. Това е голяма напаст. Трябва да се кастри всяка година иначе става с огромна корона. Ако я изтървеш като мен няколко години после гъташ клони по 30 см дебели и като ги режеш падат чак в комшиите. Една постройка имам назад от черницата. Като дърво не може и за отопление да го ползваш. Прави много шума и много боклук :wink:
nelina_london - специалист
В толкова ограничено място и 3 липи са много .Нашите големи дървета са на 30 м от нашата и съседските къщи . Единствено иглолистните видове (смърч) са с централен корен надолу, което е по-добрият вариант за оградата ,обаче вкиселяват почвата ,а сигурно зарзавата ще е наблизо .
Разбери се с някой разсадник ,както са написали ,да ти докарат няколко растения ,зарови ги със саксията, снимай и им ги връщай после .
За това място ,трябва нещо по-дребно -prunus nigra ,японска вишна ...
kr1100 - майстор
ср апр 19, 2023 10:40 pmbrum написа:
. ...А без да боднеш няколко корена домати къде е идилията на селският живот...
То голяма идилия за селски живот на 500-600 кв.м местенце :-D
А относно липите писаха за плочките, но корените им стигат на дълбоко - не се лъжи. Пример живея до Мак. дом . По улицата има липи. 2007 преасфалтираха отгоре без подмяна на тръби . веднага след асфалтирането текна гейзер вода - корените на липата до нас пробили Fe тръба. След месец пак И така всяка година се копае наоколо заради пробив .
на 3,1 дка имам 120 дръвца и ги подкастрям да са нискостеблени.
brum - майстор
Вариант е и аз да ги подкастрям. За тоя акт 16 ще работя с години след като го взема. Ама като са им малоумни изискванията така е. 600м2 двор, 180м2 висока дървесна растителност.
Christo - майстор
Когато бях малък, лятото прекарвах при баба и дядо на село. Пиеше се само липов чай. Във всяка къща имаше сигурно цял чувал с изсушен липов цвят. Чайникът стоеше на печката и винаги беше под ръка. Липовият цвят се сменяше веднъж на седмица, или по-рядко. Първите един-два дни беше много ароматен, просто прекрасен. После добиваше по-тъмен цвят, но не беше толкова хубав. Когато вече съвсем не ставаше, баба го сменяше. Не знам колко цвят съм набрал през живота си, сигурно стотици килограми. Отдавна не го правя. Не ми се иска да се „изсипя“ от високо за едното нищо. По едно време имаше някаква кооперация, която го изкупуваше и много хора припечелваха от този „бизнес“. Гледам мангалите как го берат. Качва се някой по-висок и слаб на дървото, чупи и сече безмилостно клоните, а пък другите ги обират вече на земята. На другата година дървото цъфти слабо, защото цвят има само по старите клони, но бледоликите това не ги интересува, чупят някое друго дърво. На посочения линк, в дясно долу на картинката се вижда на какво прилича цветът, когато вече е узрял. Това нещо хвърчи и се върти точно като вертолетна перка.
Майсторке, селото се казва Белиш. Извинявам се за лиричното отклонение. Поздрави на всички и успех!

https://bilkamed.com/details/148-%D0%BB ... yllos-scop

Тема "Критерии за висока дървесна растителност" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: