Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
вт апр 18, 2023 11:09 pmbrum написа:
....Предложения за други дървета освен липи? Такива, че да покриват тази площ с по-малка бройка.
Стига с тези липи - пчели ли ще гледаш ??
За други ти препоръчвам ябълки - Камчийска синапка. Бурно растат, стват високи. Почти не ги пръскам ,че станаха много високи - тази пролет ги скъсявах.
Черници покрай оградата и ъглите - не искат грижи.
Заразала също
Поне ще имаш плодове за ядене.
И как си минал без проект озеленяване след като е задължителен поне от 2008г.?
brum - майстор
Не можело овошки, трябвало да са декоративни дървесни видове. Липи и брези обмислям.

А как съм минал без проект - върни се назад по темата и ще видиш. Има изключение ако става дума за еднофамилна къща. Попадаме в това изключение. Това е в закона за устройство и застрояване на столична община. Ако си нейде другаде може и да няма изключение.
kr1100 - майстор
ср апр 19, 2023 1:07 pmbrum написа:
Не можело овошки, трябвало да са декоративни дървесни видове. Липи и брези обмислям.
Къде е написано черно на бяло? Никой не може да те задължава в твой имот да засяваш декоративни дървета. да си садят в паркове, по улици и градинки.

относно другото написано - видях го в началото на темата.

офф 2009г съгласувах проектите в община Варна/по спомени 11 на брой. Трябвало да има и проект озелняване задължително. Не ,че някой ще те надзирава дали си го изпълнил , но да има./ 2010 започнах строежа. 2012 го замразих поради пренасочване на средства и сили за болен човек . 2014 малко развитие и 2019 отново до завършване. 2022г акт 16. Бавих акта/ не само аз , но поне 15-16 къщи наоколо/ заради забавяне на узаконяване на ВиК то ни - частна кооперация от ВиК Варна.
Никой не е идвал да проверява озелняването. Това е в чертите на града.
Ал_ - специалист
ср апр 19, 2023 11:15 ambrum написа:
От вътрешни хора в НАГ твърдението е, че трябва да докарам определен брой дървета над 2 метра
това някак не ми се връзва...покрай отстоянията в закона за собствеността за високи са определени дърветата, които достигат височина над 5 м. в наредбата е приложение 2
а под това да бучнеш някой чвор имах предвид по твоя инициатива, след съгласуване.
ще ми е любопитно развитието. дано нещата се решат бързо и без нерви (доколкото това е възможно при сблъсъци с администрацията) в твоя полза
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 19, 2023 3:50 pmАл_ написа:
ср апр 19, 2023 11:15 ambrum написа:
... определен брой дървета над 2 метра
...за високи са определени дърветата, които достигат височина над 5 м. ...
Имат предвид да сади поне двуметрови фиданки
nelina_london - специалист
От високата растителност ,ще кажа какво има във всички съседски дворове ,включително нашия .
Бреза ,къдрава върба ,Магнолия Грандифлора .Разбира се и смърчове , ели .
Ако търсиш ефектно дърво с тясна колоновидна корона ,мога да препоръчам acer playanoides crimson sentry . В общината може да мине за Acer platanoides royal red ,което е със същия вид ,но доста широка корона .Зависи и какви средства ти се отделят ,разбира се .На мен ми е по-важно да ми е красиво ,отколкото просто озеленено по изискване .
brum - майстор
ср апр 19, 2023 6:21 pmn_a написа:
Имат предвид да сади поне двуметрови фиданки
Точно, но не го намирам къде е записано. Не намирам записано, че не може да са фиданки също. Както и не намирам написано на едно дърво каква му е короната на 12тата година според техните критерии.

Сега се замислям, че и да бодно овошка няма как да разберат, че е такава. Трябва им някой дендролог на място да ги познае. А те нито ще дойдат на място, нито ще докарат дендролог. Ще помисля дали за някоя и друга овошка в "джунглата".
Christo - майстор
Не бих си посял липа в ограничен по площ парцел. Имам обширен имот на село, в който от много отдавна растат липи. Ухаят много хубаво по време на цъфтеж, но това е около месец в годината. Пчелите, (ако ги има), много харесват цветовете. Липовият цвят расте по високите клони и в един момент става недостъпен и опасен за събиране, ако обичате такъв чай. Ако наоколо е прашно, чаят отпада. С годините стават гигантски, над 20 метра, че и повече. Да се отсече такова голямо дърво в ограничен парцел, без да се засегне нещо наоколо става проблем. Дървесината не става за горене или за материал. По нашия край има бизнес правене на пирографирани лакирани кутийки за съхраняване на разни боклучета. Не се сещам за някакво друго използване на липова дървесина. Семената на липата са едни хвърчила, подобни на вертолет и се самозасяват на най-неочаквани места. В крайна сметка, повече проблеми, от колкото ползи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 19, 2023 7:40 pmChristo написа:
Не бих си посял липа в ограничен по площ парцел. Имам обширен имот на село, в който от много отдавна растат липи. Ухаят много хубаво по време на цъфтеж, но това е около месец в годината. Пчелите, (ако ги има), много харесват цветовете. Липовият цвят расте по високите клони и в един момент става недостъпен и опасен за събиране, ако обичате такъв чай. Ако наоколо е прашно, чаят отпада. С годините стават гигантски, над 20 метра, че и повече. Да се отсече такова голямо дърво в ограничен парцел, без да се засегне нещо наоколо става проблем. Дървесината не става за горене или за материал. По нашия край има бизнес правене на пирографирани лакирани кутийки за съхраняване на разни боклучета. Не се сещам за някакво друго използване на липова дървесина. Семената на липата са едни хвърчила, подобни на вертолет и се самозасяват на най-неочаквани места. В крайна сметка, повече проблеми, от колкото ползи.
Липов материал се купува, става за рамки, резби... Не е евтин. Това с хвърчилките е съвсем дуго дърво... Липов цвят винаги се е берял с една странна ножица на върха на прът с въженце... Но на теб просто ти пречи
А :-) "лозови" сърмички от листата на липови издънки са най-вкусните сърмички
Дърво се "сече" клон по клон от специалисти
...
Кое село?
kr1100 - майстор
ср апр 19, 2023 7:50 pmn_a написа:
....Дърво се "сече" клон по клон от специалисти
Докато отсечеш едно високо дърво по твоя метод ще остарееш. Има въжета и други помощни средства.
Липа и бреза никога в твой имот. До оградата по-може.
Писах на Брум за непретенциозни овошки. Засей си ги .Още повече ,че на черница малко хора по листата могат да познаят що за дърво е.
Последна промяна от kr1100 на чет апр 20, 2023 9:35 am, променено общо 1 път.

Тема "Критерии за висока дървесна растителност" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: