• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miroki - майстор
Аз тук таме (най-вече за врати) имам дървени колове, слагани преди години и сега ги подменям. Циментовите нямат грижи, до сега съм сменял само 2. Единия един снегорин, наби един стълб в двора и срещна кола, другия като рязаха една липа, падна и го счупи. По-трудно нещо не знам от вадене на счупен циментов кол. Едно време на 50-60 см. са ги забили. Седят си 50-60 години без да мръднат.
vlax - майстор
вт май 02, 2023 11:34 ammiroki написа:

По-трудно нещо не знам от вадене на счупен циментов кол.
Този театър го играх миналата година. :-D
5 счупени циментови колове забити около 50-60 см.
Първо поливане с вода около кола да омекне малко почвата.Пробих кола и вързах арматурна тел през дупката.След това лост от 2 род и си готов.
:partyman:
hidrazin - майстор
пон май 01, 2023 1:01 pmgenatatdi написа:
И докато се чудя намерих на село дървени колове около 8 - 10 см диаметър с достатъчна дължина за ограда вероятно са от бор защото имат правилна форма. Има ли вариант да ги използвам и колко вереме ще издържат и дали въобще си струва да се занимавам с тях?
Забравяш за дървените колове.
Дървени колове само ако “играеш” по някоя “ЕКО” програма и има такива изисквания.
Тогава ги слагаш/набиваш наобратно както са расли…
Демек с тънкото в земята - дава ти няколко допълнителни години защита но неизбежното е гниене.
Качествена импрегнация в домашни условия - ха, ха, ха….
Решението - цимент (разбира се с арматура).
Кофраж - сцепена PVC тръба с панти. Става лесно и супер!
:partyman:
Djack - специалист
И малко по-скъпо от циментови колове в перфектно състояние втора употреба! Единствено печелиш, че няма да ги транспортираш, защото транспорта и носенето на бетонни колове е тегаво.!
hidrazin - майстор
пон май 01, 2023 4:09 pmAndri01 написа:
Ами значи към 28г. вече държи…
Аха, добре го държи - с две ръце. :lol:
За к’ви 28 нещастни години говориш бе?
Боядисване периодично, тапи ….
Що да е лесно (цимент) като може да е малоумно?
Е, типично малоумно де… :-D
:partyman:
P.S. Циментовите ми колове са на над 50-60 години и не искат нищо.
Ни боядисване, ни импрегниране, ни тапи, ни … Andri01 :razz:
MamaMy - майстор
Дървените колове имат малко предимства. Ако между коловете е дъсчена ограда са подходящи. Ако е мрежа, директно я ковеш с пирони за кола. До тук с плюсовете.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср май 03, 2023 1:43 amMamaMy написа:
Дървените колове имат малко предимства. Ако между коловете е дъсчена ограда са подходящи. Ако е мрежа, директно я ковеш с пирони за кола. До тук с плюсовете.
И ако вече са ти на обекта си е плюс. Останах с впечатление, че случаят е такъв
Andri01 - майстор
Най-добрите колове за огради от титаниева сплав. А още по-добри от тях са от ...чугунени кухи глави. Първото е въпрос на пари,второто...който има такава тиква си знае!! :lol: :lol:
chapara - майстор
Всеки има глава на раменете, къде пълна, къде празна. Те колците едва ли са отишли там за ограда :? Ако има клечки за зъби, с тях ли :lol:
Ум умува, ум робува, ум патки пасе :roll:
Лично аз се дразня за това че се дават грешни идеи, на хора които са далеч от материята.
Дай му съвет за най доброто, пък като в момента няма пари, когато ги събере.
Чапи, позволи на простия да ти припомни!
viewtopic.php?f=29&t=69989#p1132568
Обмисли го добре, по най простият за теб начин- просто буквално, лесно е!
После прочети мнението по долу!
viewtopic.php?f=29&t=69989#p1132571
Припокрива ли се с въпроса? Вмества ли се изцяло в казуса? Да има намек срещу друг избор?
Ще коства ли усилия и средства? Колко на фона на факта, че материала просто го има?
8-10 см ги приемам отново за "техническа грешка" при сравнението им с клечки за зъби, в опита ти да преекспонираш нещата с акъл.
Упоменал съм кого да псува, особено ако не издържат определеният от мен период от време.
През същото това време, нещата може толкова да се променят, та загубените усилия и средства, в изграждането на ограда с бетонни или метални елементи да се окаже сериозна загуба.
Не винаги най доброто по принцип е най добро като цяло, г-н Божо.
Сигурно не харесваш Maybach, та затуй караш някаква ширпотреба?!
Или ходиш пеш и пестиш от закуски?!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Ограда с дървени колове ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: