• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
iliya_i - майстор
вт мар 12, 2024 11:55 pmhidrazin написа:
вт мар 12, 2024 8:00 pmiliya_i написа:
Ами той основния проблем със старите семена е кълняемостта.
Напълно безполезно по темата. Ми аз точно това питах бре... :-D
То на всичките семена е важна кълняемостта. Аз питах колко е за старите и как се влияе от годините на съхранение.
:partyman:
Ами нали точно това ти обясних. Как се проверява кълняемост на семена.
После покълналото ако искаш го сей, ако искаш го изхвърли. :partyman:
hidrazin - майстор
ср мар 13, 2024 8:15 pmiliya_i написа:
Ами нали точно това ти обясних. Как се проверява кълняемост на семена.
Обясняваш ми неща за които не съм питал. Къде видя да се интересувам как се определя кълняемост?
Попитах нещо елементарно - "някой пробвал ли е засява семена от домати на много години.
Разбирайте повече от 5 години."

И помолих за резултати от личен опит/проба.
:partyman:
hidrazin - майстор
ЕПИЛОГ :-D
Пускайки темата имах "задни" мисли. Преди много годни, по разни причини "загубих" семето на сорт домат който много харесвам.
Миналия месец на село се разрових и и открих семена от тоя сорт които съм отделял.
По стара "традиция" останала от дядо ми семената се съхраняват в една дървена аптечка с две плъзгащи се стъкла.
Дядото ги слагаше в шишенца от лекарства. Аз естествено в цигарени кутии. :cool:
Накратко - най-пресните семена от тоя сорт които открих бяха от 2015-та. Най-старите ... от 2005-та.
Та бях го отписал като защото в Интернет пишат срок за съхранение 3-5 години, при специални условия и дрън, дрън...
Резултата. Семената от 2015-та поникнаха около седмица след пресните от 2023-та и 2024-та купувани от магазин.
Тези от 2015-та вече са засадени и във фаза "миши уши". Макар и покълнали седмица по-късно, даже вече леко изпреварват купешките от магазина.
Ето семената от 2015-та - колко от тях са покълнали.
Прикачен файл:
2015-1.jpg
Прикачен файл:
2015-2.jpg

Преброих по снимка с маркиране. Семената от 2015-та дадоха кълняемсот около 90%
Семената от 2005-та - колкото покълнаха се забавиха още повече. Около 15 дена след купешките и седмица след тези от 2015-та.
Кълняемост много слаба но налична. По груби сметки кълняемост около 15-20% но за 19-годишни семена...
Даже ОТЛИЧНА при условие че аз съм си ги събирал и не съм използвал специални условия за съхранение.
:partyman:
P.S. Извод - не се притеснявайте да изпробвате стари семена.
Може да си възстановите или "откриете" стар, забравен сорт.
Успех!
Не е задължително с ракийка, може и с водка.
Наздраве!
  • 1
  • 2

Тема "Срок за съхранение на семена от домати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: