• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
Както се вижда и от заглавието на темата - някой пробвал ли е засява семена от домати на много години.
Разбирайте повече от 5 години.
Естествено става въпрос за семена събирани лично, в домашни условия и така съхранявани.
Без специална обработка, без съхранение при контролирана влажност, температура, състав на въздуха и подобни.
Просто есента сте си събрали семена, сложили сте ги някъде из някой шкаф и сте ги забравили.
Открити след години ... Някой пробвал ли е и ако да, то колко годишни семена?
:partyman:
P.S. Какво пише в Интернет знам. Интересен е само и единствено личния опит.
Без "една приятелка на моята жена била чула от друга жена на пазара... :-D
iliya_i - майстор
пон мар 11, 2024 10:30 pmhidrazin написа:
Без "една приятелка на моята жена била чула от друга жена на пазара... :-D
Е аз пък ше се изкажа точно в тоя стил. :-D

Баба ми, преди да засади семките ги слагаше в мокра кърпичка, поставена в чинийка.
Като се появят кълнчетата 1-2 мм, тогава ги заравяше с пръст.
Нищо не пречи да опиташ и до 10 дни ще разбереш да ги сееш ли или не.
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 11:18 pmiliya_i написа:
...Баба ми, преди да засади семките ги слагаше в ...
Баба ти е била много умна жена. Тогава в кърпичка, сега - в кухненска или тоалетна хартия, хартиена салфетка...
Но това не отговор на въпроса от колко най-стари семена сте изкарали разсад.
Но благодаря за отговора. Ще е полезен за останалите.
Лично аз така ги сея първоначално и то от няколко години.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Семената от домати съхраняват кълняемост 10-12 г. Не всички никнат, но никнат. Преди 15 дни насадих жълт голям домат от стари семки над 10г. и тепърва се появиха първите кълнове. Бяха завити в тоалетна хартия. Поне десетина растения да покарат да си възстановя сорта.
Писал съм го няколко пъти за семената, съхранението и кълняемостта, при моите домашни условия.
Мама почина есента на 2015та.
2016 пролетта налазих семенната ѝ банка. Изсушени семена, насипани в книжни кесийки от изпълнявани рецепти, надписани и оставени в неотопляемо помещение на южен прозорец.
Миналата година брах пипер от нейните семена, събирани не по късно от есента на 2014та.
За мен пиперевите са по трудни от доматевите.
Запазил съм и вече садя само старите сортове домати.
Някои много харесват устойчивите и плодовити хибриди, но след като започнах да различавам доматеният сок от моите си домати от ръгбеното сокче....

От тогава насам, семената пазя в найлонови пликчета поставени в отделението за плодове и зеленчуци на хладилника.
От две години пиперевите ги рътя.
iliya_i - майстор
пон мар 11, 2024 11:34 pmhidrazin написа:
пон мар 11, 2024 11:18 pmiliya_i написа:
...Баба ми, преди да засади семките ги слагаше в ...
Баба ти е била много умна жена. Тогава в кърпичка, сега - в кухненска или тоалетна хартия, хартиена салфетка...
Но това не отговор на въпроса от колко най-стари семена сте изкарали разсад.
Но благодаря за отговора. Ще е полезен за останалите.
Лично аз така ги сея първоначално и то от няколко години.
:partyman:
Ами той основния проблем със старите семена е кълняемостта.
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 2:01 amivanovbg написа:
Семената от домати съхраняват кълняемост 10-12 г. Не всички никнат, но никнат. Преди 15 дни насадих жълт голям домат от стари семки над 10г. и тепърва се появиха първите кълнове. Бяха завити в тоалетна хартия. Поне десетина растения да покарат да си възстановя сорта.
Един смислен и реален отговор точно по темата. И както помолих - с лични "опити".
вт мар 12, 2024 7:33 pmТрифон П.Трифонов написа:
....есента на 2015та.
...
Миналата година брах пипер от нейните семена, събирани не по късно от есента на 2014та
Следващо (по дата на публикуване) читаво мнение по темата. Това ми беше интересно.
Ти хубаво си писал няколко пъти за семената ама или не съм прочел, или съм забравил.
вт мар 12, 2024 8:00 pmiliya_i написа:
Ами той основния проблем със старите семена е кълняемостта.
Напълно безполезно по темата. Ми аз точно това питах бре... :-D
То на всичките семена е важна кълняемостта. Аз питах колко е за старите и как се влияе от годините на съхранение.
:partyman:
resistbody - майстор
Не е за домати но да споделя опит... купих малка нива зад къщата и дядката вече пенсионер се занимава да му минава времето... сяваме всичко по малко и каквото остане място тикви... цигулки, червена и бяла... от семки от комшии.. вадехме доста количество, имаше тикви двама да ги вдигаме...
Тая година да вземе да му донесът от тея малките(матилда) и взел семките... тотална щета... викам му що не питаш това са ГМО-та американски и ако не купиш семе не излиза нищо.. добива 5 пъти по-малко от предна година като килограми...
Той като му казах колко е семето за тея малките и се отказа... но на своя глава е пробвал със семки от тиква...
Бях взел и американска гигатска, но нито една семка не покълна... все пак беше от Лидл... какво да очаквам..
bigdragon - майстор
ср мар 13, 2024 1:22 amresistbody написа:
... тея малките(матилда) и взел семките... тотална щета... викам му що не питаш това са ГМО-та американски и ако не купиш семе не излиза нищо.. добива 5 пъти по-малко от предна година като килограми...
Той като му казах колко е семето за тея малките и се отказа...
Миналата година сложих от същите, извадих ги от една, купена от Кауфланд.
Получи ми се добре, дадоха си нормална реколта. Може би защото не са от Лидъл :-D
Комшията и той сложил от същите, разбрах като се хвалехме с реколтата Есента.
Не знам той от къде е купил Матилдата, но и той не се оплакваше...
kr1100 - майстор
ср мар 13, 2024 1:22 amresistbody написа:
Да ти пратя семки от цигулки - имам доста много събрани.
  • 1
  • 2

Тема "Срок за съхранение на семена от домати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: