• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
bmwww - специалист
Здравейте , миналата година засадих 50 броя лавровишна в редица през 50см , не знам какъв сорт беше , от Италия ми я докараха . Половината измряха , тези които останаха си стоят дребни , а от всичките 50 храста само 1 расте бързо . Тази година купих още 25 броя българска , май Новита се води и за сега е добре , коренно се различава от италианската - по светли са и листата . Въпроса ми е това чудо трябва ли да го подрязвам , че нещо започва да ме ядосва , нито расте , нито нищо , седи си вечно зелено и ниско . Толко са ниски , че даже се чудя какво да им режа . с южно изложение ми е двора и от сутрн до вечер е слънце ако има значение .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 17, 2024 6:06 pmbmwww написа:
Здравейте , миналата година засадих 50 броя лавровишна в редица през 50см , не знам какъв сорт беше , от Италия ми я докараха . Половината измряха , тези които останаха си стоят дребни , а от всичките 50 храста само 1 расте бързо . Тази година купих още 25 броя българска , май Новита се води и за сега е добре , коренно се различава от италианската - по светли са и листата . Въпроса ми е това чудо трябва ли да го подрязвам , че нещо започва да ме ядосва , нито расте , нито нищо , седи си вечно зелено и ниско . Толко са ниски , че даже се чудя какво да им режа . с южно изложение ми е двора и от сутрн до вечер е слънце ако има значение .
Все още сме април. Биологичният им часовник им казва, че е твърде рано. Прясно засети са, сега основно вкореняват. Резитбата е за разклоняване. Резниците ги вкорени в пясък, на сянка, с поливане и наесен ще имаш нови растения
nelina_london - специалист
Колко ниско е това много ниско ?Не стана ясно и дали растенията са разклонени .Както n_a написа ,рязането е за разклоняване .За БГ условията Новита е за предпочитане пред Ротундифолиа , Каукасиа и др.сортове .По-устойчива е на болести .
Трябва стабилна поливка в южния двор .Листният тор също е добър стимулатор .Зелен Кристалон става ,а аз ползвам един вид Хортигроу .Като цяло ,резитбата на растенията се прави в ранно лято , след новия прираст .Миналата година рязах нашите Лавровишни есента и го отчитам като грешка .Беше топло ,стимулира се растеж на нови разклонения и листа ,които поизмръзнаха зимата .Сравнително новозасадени растения започват нов растеж по-късно от добре вкоренените .Изчакайте !До месец ще стане ясно излизат ли нови листа .
wanderer - специалист
Моята лавровишна е засадена есента (2022), но през цялата вегетация на 23-та съм минавал няколко пъти с ножицата регулярно да орежа по немирните клончета... Общо взето за да стане плътен особено в основата си кордон трябва да не и се позволява да расте бързо към върха, клончета над педя да се режат или пензират за да се стимулира разклоняването. Тази пролет е суха, вече съм поливал два пъти, оформял съм леко веднъж, и имам нови прирасти до 20см. Както са те посъветвали изчакай да се прихванат и да тръгнат, после само вода , торчица и стригане. Въпрос към nelina_london: Използваш ли някакъв храсторез (аку, бензинов, кабелен) при резитбата на лавровишна, и евентуално препоръка за такъв?
nelina_london - специалист
И моята Лавровишна е от 2022 :) .Купих я добре разклонена ,но миналата пролет разви бяла ръжда и отложих рязането известно време .Тази пролет отново имаше засегнати листа .Отстраних ги и продължих да пръскам със Скор ,Флинт макс и листен тор . Дава много добър прираст ,но и аз драстично кастря ,за да сгъсти хубаво . Затова и питах колко е разклонена .Масово в разсадниците виждам по една висока пръчка .

За съжаление,няма подходящ уред за рязане .Живите плетове от широколистни с едри листа (Лавровишна,Фотиния)се режат само ръчно .Е,на който не му пречи грозната гледка на нащърбени листа може и с храсторез .
wanderer - специалист
ср апр 17, 2024 11:11 pmnelina_london написа:
Живите плетове от широколистни с едри листа (Лавровишна,Фотиния)се режат само ръчно .
...40 метра двустранно и отгоре...Ти уби всичко детско в мен :weedman:
  nelina_london - специалист
Хехе ..сигурно в един момент спира да ти пука за изяществото и палиш машината .В момента съм запален градинар (да видим докога ) и ще режа ръчно :) Щом кося 1 дка райграс два пъти седмично и чистя сливови щитоносни въшки на ръка ... :-D
Нашите Лавровишни са 25 м. и ще продължа плета с още 10 метра нови растения идния месец ,та се доближавам до твоите мъки :)
Мен , по-скоро , ме мори пръскането ,защото имаме и 35 м плет от Туя и още 10 м. от Лоницера Нитида ,която също режа ръчно ,защото е млада .
bmwww - специалист
Ами моите миналогодишните както казах и по-горе от 50 останаха 25 от които само 1 е вече към 70-80см , всичко друго седи около 20см високо . Тези от тази година Новита-та дърпат на височина видимо , но не пускат нови листа .

Можете ли да качите снимки на вашите и на колко време са .
nelina_london - специалист
Ами те дърпат на височина чрез листата .Няма как да станат по-високи без нов прираст .Той е светлозелен .20 см е доста малко растение .Вероятно загиналите дори не са били добре вкоренени .


Растенията при засаждането на есента на 2022 ,около 40см. височина .Засети са през 50 см .

Прикачен файл:
Screenshot_20240418_202455_Gallery.jpg

Края на Април 2023 ,болни с Бяла ръжда и тотална липса на микроелементи (жабешки цвят )



Прикачен файл:
Screenshot_20240418_203118_Gallery.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20240418_203205_Gallery.jpg



Започнах да поливам на вада през ден (южен пловдивски двор) , на всеки 10 дни листен тор ,препарати за заболяването и есента на 2023 вече бяха високи около 120 см .Рязах сериозно и ги направих около 60-80 см височина .

В момента са около 1 м .Отстраних доста листа ,които имаха признаци на ръжда ,пак пръскане и новият прираст е отвсякъде .
Прикачен файл:
Screenshot_20240418_204216_Gallery.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20240418_204316_Gallery.jpg


Предстои поставяне на зебло и капково .
hidrazin - майстор
Вместо лавровишна бих засадил ... малини.
Единствения "проблем" - зимата няма да са зелени.
Ама пък лятото ще вършат същата работа като напълно безполезното нещо лавровишна.
Но пък ще имам вкусни, много вкусни малини собствено производство.
Които знам дали, кога, с какво ... съм пръскал.
А за децата ще е истинско щастие да се ровят из малините и да си ги кльопат направо от стъблата.
Не го "кохам" това напълно безполезно недоразумение.





:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "За Лавровишната" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: