Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
emil_v r - майстор
Знае ли някой как се оформят редовете при садене
на картофите?
Разстоянието е 60см м/у редовете , но къде е правилно да се слагат картофите ?
В ниското м/у браздите , или в склона на браздата .
Въпросът е като се загърлят откъде да се придърпва още земя ?
Интересува ме бърз и лесен начин за площ 0,5 дка .
Дълбочина на садене 10 , или 6 см ?
Има ли някаква проста ръчна механизация за оформяне на браздите и друго с което да се надупчат
дупките на едн. разст. за семето?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Какво ще стане, ако разстоянието между редовете не е 60 см а 55? или 70?
Мама първия път ги сади по книга. Втория път по спомен. Третия път според комшиите. Четвъртия път установи че спомените и не са по книгата. Вдигна ръце като ме видя мен как го правя.
Забавното е че нейната нивичка винаги раждаше едно и също количество, един и същи размер картофи.
Стефан - майстор
emil_v r написа:
Знае ли някой...
Аз го правя по следния начин. През есента се изорава мястото. През пролетта се фрезова. Клубените на картофите/ около 40-50 мм / се "рътят", докато кълновете станат с дължина 8-10 см, маслено зелени. С мотика се оформят редове с дълбочина 10-12 см и на разстояние 65-70 см. В този ров се поставят клубените на разстояние около 15 см един от друг, и се засипват с пръст. Когато кълновете израстнат, се загребват с пръст от междуредието. Няколко пъти, но не повече от три. Защото е безсмислено. Важно е поливането, и борбата с поповото прасе и колорадския бръмбар.
Когато се появят първите цветове по разстенията, вече имаме прясно и пържено мезе за бирата.
Да Ви е сладко :lol:

Тема "Редово садене на картофи ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: