• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Iv_dhl - напреднал
Здравейте,

Порових се, но не открих подобна тема, затова пускам нова.

http://albena13.com/index.bg.html
Някой правил ли е такова нещо, много е готино, а и върши работа, но ми се струва малко висока инвестицията.
Някой има ли идеи за варианта "Направи си сам" :wink: ?

Намислил съм му и едно друго приложение, не само за изброените в сайта, а и за овощарството, но още го обмислям!

Благодаря!
CARRION - специалист
Ако имаш въпроси относно системата може да ме питаш, аз монтирам такива системи от 4 години, за по конкретни въпроси относно цени може да ми пишеш на лични.
Фирмата която изгражда тези системи на тези сайтове е една и съща

http://www.albena13.com
http://www.coolmist.hit.bg

Изображение
Iv_dhl - напреднал
Благодаря ти, но въпроса е за "Направи си сам" и не на последно място да излезе и по-евтино!
Iv_dhl - напреднал
Едно от питанията ми е, дали може тази помпичка да се замени с някоя която и без това ще използвам, примерно - помпата за фонтанчето, помпата за поливането на райграса?

Благодаря!
hygro - майстор
Мисля, че е нужна една кратка забележка. Според (не помня коя) европейска норма, всички системи, които разпръскват водна мъгла във въздух, който би могъл да бъде вдишан, трябва задължително да са оборудвани със стерилизиращ филтър. Затова всички промишлени овлажнители, работещи без кипене, както и битовите овлажнители от по-висок клас, са снабдени с ултравиолетова стерилизираща система. По-евтините овлажнители работят с химически или сребърно-йонни стерилизатори.

Причината е изключително сериозна - легионелите. Развиват се масово във водопроводни системи с недостатъчно студена вода или при нередовно ползване. Развиват се масово и в бойлери, ако температурата им не е достатъчно висока.

Разпрашаването на вода във въздуха не е безопасно!
Епидемиология

Легионелозата е остра инфекциозна болест, протичаща под формата на бързо развиваща се тежка пневмония с висок леталитет или с грипоподобно заболяване с доброкачествено протичане. Значението на заболяването се определя от широкото разпространение, тежкото протичане и високата смъртност.

Заболяването е описано за пръв път през 1976г. когато 221 делегати на 58-я конгрес на Американския легион във Филаделфия, щат Пенсилвания на САЩ, заболяват от пневмония и 15% от тях умират. На следващата 1977г. е изолиран причинителя на инфекцията, а при проведени изследвания на съхранени от минало време материали е установено, че легионелата е причинител на редица епидемични взривове през годините след 1957г.

Легионелите са широко разпространени във външната среда, но основно място за тяхното пребиваване е водата на природни водоизточници като реки, езера и други водоеми. Притежават висока адаптационна способност и лесно колонизират в изкуствени водни системи. Наличието на седимент, тиня, котлен камък и други материи, заедно с биофилма във водоснабдителните системи, осигурява благоприятни условия за развитието на легионелите.

Механизма на предаване на легионелите е въздушно-капков, чрез водни аерозоли, генерирани в естествени условия или от изкуствено създадени съоръжения. Заразяването става при вдишване на воден аерозол, съдържащ легионели. Съвременните водопроводни системи и съоръжения създават благоприятни условия както за размножаване на легионелите в тях, така и за превръщане на водата в инфекциозен аерозол.

Основно значение за разпространението на инфекцията имат съоръженията, генериращи водни аерозоли в големите обществени сгради (административни сгради, хотели, болници, почивни станции и санаториуми), водоснабдителни системи за топла и студена вода (душови уредби, кранове, тръби, резервоари и т.н.), климатични инсталации, оборудване за респираторна терапия, декоративни фонтани, водопади, басейни и съоръжения за овлажняване на въздуха в парковете. При образуване и разпръскване на контаминиран с легионели воден аерозол възникват условия за осъществяване на механизма на предаване и поява на заболявания. По-високи температури, наличие на утайки, гумени съединения и други благоприятстват колонизацията на легионелите.

Легионелозата не се предава от човек на човек. Резервоар на инфекцията в природата са естествените водоеми, където легионелите се развиват и размножават, паразитирайки в свободно живеещите амеби, синьо-зелени водорасли и протозои. Не е доказан класически източник на зараза - човек или животно.

Рискът от развитие на легионелна инфекция нараства при намаляване на разстоянието от източника на аерозоли, при удължаване на експозицията, увеличаване на бактериалната концентрация в аерозола и вирулентността на щама.

Възприемчивостта към Легионерската болест е по-висока при възрастни и имунокомпрометирани лица. Заболяват предимно мъже над 50 години, особено пациенти с различни придружаващи заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност, хронични белодробни инфекции и неоплазми или болни на имуносупресивна терапия.

Над 80% от случаите на Легионерска болест са единични заболявания. Ограничени взривове и епидемии са описани при големи групи хора (туристи, гости на хотели) с общ източник, генериращ контаминирани с легионели аерозоли.

Клиника

Легионелозите протичат в две твърде различни клинични форми- Понтиак треска и пневмония (Легионерска болест). За различното клинично протичане от значение са големината на инфектиращата доза, начинът на предаване на инфекцията и защитните фактори на заразения организъм.

Понтиак треска

Понтиак треската е леко протичащо остро грипоподобно заболяване. Инкубационният период е от 24 до 48 часа. Началото е остро, с общо неразположение, мускулни болки, висока температура, адинамия и главоболие. При някои пациенти се открива суха болезнена кашлица, гадене, световъртеж и нарушена координация. Рентгеновото изследване на белия дроб не дава отклонения от нормата. Продължителността на заболяването е в рамките на седмица и завършва с пълно възстановяване.

Легионерска болест

Пневмонията е основната клинична проява на Легионерската болест. Заболяването включва широк спектър от клинични прояви, вариращи от лека кашлица, придружена със субфебрилитет, до загуба на съзнание, обширно белодробно засягане и органна недостатъчност. Инкубационният период е от 2 до 10 дни.

Тежките форми се придружават от енцефалопатия или емоционална лабилност и степенни нарушения на съзнанието.

За пациенти с подтиснат имунитет са характерни извънбелодробни форми на инфекция като целулит, синузит, периректални абсцеси, перикардит, пиелонефрит, перитонит, панкреатит и ендокардит.

Профилактични мерки

Основните противоепидемични мерки при легионелозата са насочени към установяване на резервоара на инфекцията, пътищата и факторите за образуване на воден аерозол и провеждане на дезинфекция.

Мерките за профилактика на легионелозата са насочени към обезопасяване на водата като основен резервоар и фактор за предаване на инфекцията. За системно обеззаразяване на водата се прилагат химични и/ или физични методи в комплекс с механично почистване за периодично отстраняване на образуваната ръжда и утайка. Периодичното саниране на водоснабдителните системи (душове, кранове, тръби, резервоари) и охладителните съоръжения се провежда задължително в болничните бази, индустриалните предприятия и хотелите.

В лечебните заведения се предприемат допълнителни профилактични мерки. Не се допуска използване на чешмяна вода за поддържане на устройствата за респираторна терапия (овлажнители, диспенсери и др.). За измиване и пълнене на резервоарите на такива устройства се използва само стерилна вода.

Ваксина за заболяването не е разработена и не се провежда специфична имунопрофилактика.
dmi - специалист
Виж с де думи да ти кажа имам един приятел който ги прави с все дюзи и т.н. и по едно време мислеше да пусне кит комплект с един щуцер, 10 м шлаух и тройници с дюзи за 30-40 лв ама работата се разсъхна по ред спънки, но пък е от типа "направи си сам" бодеш у мрежата с резба 1/2 и си в бизнеса.
CARRION - специалист
dmi написа:
Виж с де думи да ти кажа имам един приятел който ги прави с все дюзи и т.н. и по едно време мислеше да пусне кит комплект с един щуцер, 10 м шлаух и тройници с дюзи за 30-40 лв ама работата се разсъхна по ред спънки, но пък е от типа "направи си сам" бодеш у мрежата с резба 1/2 и си в бизнеса.
С тази система където я е правил твоя приятел може само да се окъпе, такива изпълнения съм виждал много. Тези дюзи който е ползвал се ползват за поливане и овлажняване на парникови системи.
Iv_dhl - напреднал
Явно работата не е така проста, особено като чета поста на hygro!

CARRION,
Вашите системи имат ли такъв филтър и как изглеждат ценово нещата?

Мисля си тази систем да я използвам и за дръвчетата при прехода зима-пролет. Четох, че се прилага, при повратните мразове, за да не замръзват дръвчетата, плода, цвета. Когато се очакват слани просто се пуска тази водна мъгла и така пречи да не се увредят овошките, хитро, а?
CARRION - специалист
Iv_dhl написа:
Явно работата не е така проста, особено като чета поста на hygro!

CARRION,
Вашите системи имат ли такъв филтър и как изглеждат ценово нещата?

Мисля си тази систем да я използвам и за дръвчетата при прехода зима-пролет. Четох, че се прилага, при повратните мразове, за да не замръзват дръвчетата, плода, цвета. Когато се очакват слани просто се пуска тази водна мъгла и така пречи да не се увредят овошките, хитро, а?
http://www.albena13.com/prices.bg.html

това е официалния сайт на фирмата където има и цени
Iv_dhl - напреднал
Да, знам, но въпроса е дали разполагате с такъв "стерилизиращ филтър"? При вас виждам, че пише "сегментиращ"!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Направа на система за водна мъгла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: