• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Dino - специалист
hygro написа:
Който иска да си играе със здравето, нека прочете например за този инцидент с 233-ма посетители на оранжерия в Холандия:
Hygro ,така както си го наприсал ще кажеш , че сме изправени пред някаква супер заплаха .Случаят който посочваш се дължи в много по- голяма степен на водоизточника, отколкото на употребата на някакви ви си евапоратори или незнам си какви оросителни системи .Не плаши хората излишно. Уверявам те ,че ако се стигне до там да има legionella , eschericia coli и други темподобни микроорганизми във градския водопровод (защото в 90 % от случаите той ще се ползва при нашите условя) т.е има наличие на такъв сериозен проблем с хигиената на водата ,то той ще си намери поне 100 други врати да порази хората преди да му се отдаде да го направи чрез някаква си система за оросияване. Искам да ме разберш правилно ,не отричам че такова нещо е напълно невъзможно да стане, но то е толкова малко вероятен да се получи ,че за мен практически проблем не съществува. Дори случая ,който ти посочваш сам по себе си е епизодичен .Ако някои все пак се опасиява нека обърне повечве вниманив на изнточника си на вода . Открити басейни или плитки кладенци са неприемливи не само защото водата им е съмнително чиста ,а и защото ще са топли .
На мен обаче ми прави впечатление едно друго нещо -как от едно елементарно и нищо неструващо нещо разни фирмички се опитват да го изкарат толкова сложно и да "оскубят" наивните си и незнаещи клиенти.
Master_Kenobi - V.I.P.
Това с фирмичките и аз си го помислих на един етап... После се сетих, че не съм най-големият хитрец и щом хората мърдат по въпроса, значи има проблем и накрая реших, че дори вероятността за опастност да е 0,0001 % не мога да рискувам със себе си и близките си. Още повече, че има и не толкова скъпи варианти, които се коментираха и в тая тема.
Dino, с уважение към дългогодишния ти опит... но някъде в темата се каза, че легионелата е опасна при вдишване е не е проблем при поглъщане. Така че условия за масова зараза през водопровода няма, защото само в редки случаи, като този, можем да "дишаме" водата. И тогава би следвало да се вземат мерки.
Иди, брат, пални една свещичка за здраве, че то белята веднъж става, а колата като се обърне - пътища много...
hygro - майстор
Dino написа:
На мен обаче ми прави впечатление едно друго нещо -как от едно елементарно и нищо неструващо нещо разни фирмички се опитват да го изкарат толкова сложно и да "оскубят" наивните си и незнаещи клиенти.
Dino, моята фирмичка се занимава с тези елементарни устройства и макар да печели от тях, луди клиенти, дето да позволят да ги "скубят" няма. Повярвай ми - ако имаше начин тези системи да бъдат заменени с маркуч и пластмасови дюзички, то производителят им щеше да е фалирал.

Ето най-простия вариант, но пък спестява главоболия:

Изображение

Има разумни клиенти, които са наясно с рисковете за персонала си и са загрижени да ги избегнат на всяка цена. Обратното е безхаберие. Просто се попитай, как ще се почувстваш, ако, не дай Боже, някой се разболее единствено защото си решил, че икономията на няколко лева е по-важна...

За който се интересува от технически подробности:
  • Използват се водно-въздушни дюзи, защото водните не могат да гарантират достатъчно малък размер на капката. При достатъчно добре пулверизирана вода пълното й изпарение настъпва на разстояние около метър от дюзата без риск от намокряне на машини и продукция, намиращи се под тях. Конструкцията на дюзата е снабдена със самопочистващ се иглен клапан и подкапването е изключено.
  • Евтините системи използват механично-химичен бактерициден филтър със сребърни йони и система за промивка на тръбопроводите, за предотвратяване на рисковете от легионела. Системите с по-голям капацитет имат и бактерицидна УВ-лампа.
  • Производителят на системи за пулверизиране на вода в жилищни и работни помещения трябва да се съобрази със следните директиви: N60204-1:2006, EN61000-6-1:2001, EN61000-6-3:2001, EN13779:2007, VDI6022 Part 1, VDI3803, DIN EN13779, DIN1946 Tiel 4, ONORM H602, ONORM H6020-1, SWKI VA104-01, SWKI 99-3. Последното има задължителен (за европейските норми), а не пожелателен характер.
  • Експлоатация на такива устройства се допуска само от специално обучен персонал, който освен за експлоатацията е отговорен и за ежемесечни регламентни работи по поддръжката на хигиената на системата.
Изображение

Който се интересува от подробни данни, може да ги получи по имейл. На английски са... сорри...

Прикачен файл

spray.jpg
spray.jpg (44.36 KиБ) Видяна 15275 пъти

Прикачен файл

vodno-vazdushno-dyuza.jpg
Водно-въздушна дюза със самопочистващ иглен клапан.
vodno-vazdushno-dyuza.jpg (47.92 KиБ) Видяна 15284 пъти
Dino - специалист
Master_Kenobi написа:
.. но някъде в темата се каза, че легионелата е опасна при вдишване е не е проблем при поглъщане. Така че условия за масова зараза през водопровода няма, защото само в редки случаи, като този, можем да "дишаме" водата. И тогава би следвало да се вземат мерки.
Master_Kenobi.....сигуриен ли си че единственя начин да се заразиш с легионела е тази чрез използване на системи за овлажняване. Аз пък ще ти кажа че на такъв "риск" сме изложени ежедневно. http://www.bg.sgs.com/bg/legionella?ser ... obId=81676
Случвало ти се е да вземеш душ , нали Е.. да не сприраш да дишаш докато си в банята. Малко ли ти се струва времето през което си изложен на аспираця на водни пари. Гарантирам ти че ако водопроводните мрежи бяха зарезени с такива бактерии градовете щяха да "пламнат" . Но теб, ако те е страх толкова може да наемеш hygro да ти сложи един от неговите филтри ,той много ще ти се зарадва. :lol:
Показах ви начин по който човек може по най - елементарен начин да си направи такава овлажнителна система. Който не вярва и се страхува да отива да си дава парите на " специално обучен персонал" да му я прави.
Master_Kenobi - V.I.P.
Dino написа:
Показах ви начин по който човек може по най - елементарен начин да си направи такава овлажнителна система.
Благодарим, за което! :)
Защо смятш, че те репликираме или отхвърляме идеята ти. Аз поне - не. Но има място и за предупреждението и мнението на hygro. А в крайна сметка - всеки сам да решава.
hygro - майстор
Dino написа:
Hygro ,така както си го наприсал ще кажеш , че сме изправени пред някаква супер заплаха .
Не, Dino. Давам примери, които нагледно показват, че при определени условия опасността е налице. Вероятността да се заразиш с легионела не е висока, НО СЪЩЕСТВУВА. А щом съществува, всяко пренебрегване на мерките за безопасност е най-малкото безотговорно. Ако ще си правиш водна мъгла, направи я както трябва. Не разчитай на "на мен това не може да ми се случи". Още повече, рискът ще касае и близките ти...

Нима искам нещо лошо? Само направи няколкото дреболии от които ще ти е мирна главата... Не искам да ти продавам индустриални овлажнители - онова на чертежа горе излиза колкото малък автомобил, така че клиенти за "скубане" сред форумците няма да има. Търся ги сред съответните професионалисти, а те Dino, не са нито наивни, нито пък незнаещи. Давам ги единствено за пример, как такава система да се изпълни безопасно - водата се филтрира и обеззаразява, тръбите се източват и продухват след работа, работи се само със СТУДЕНА вода, в която легионелата не може да се развие достатъчно бързо, тръбите се промиват преди работа... Така, че без минимална компетентност няма да минеш - споко, от нея не боли :wink:

Е? Навих ли те да подходиш по-внимателно или...
ludmil - специалист
Здравейте!
Преди време купихме за дома две машини за производство на поници и кълнове: http://easygreen.hit.bg

Много сме доволни, със семена, които струват стотинки произвеждаме целогодишно вкусна и здравословна зелена салата.

Вече 6-ма човека, които ни идваха на гости също много харесаха идеята за кълнове у дома и искат такава машина. ОБАЧЕ... тя струва 230 евро.

А всъщност тя е правена в Китай и едва ли струва повече от 20 лв. Тя представлява дефакто една пластмасова кутия с ванички за семената и един вентилатор , чиято перка е с издължен кух конус в средата, който е потопен в резервоар с вода. Така направена, че хем духа, хем засмуква малко количество вода, което разпрашава. Вентилатора се включва и изключва периодично с един китайски таймер от 5 лв. Хитро измислено, но определено не си заслужава 400-те лева.

И тази сутрин се събудих с идеята, че всъщност не е никак сложно да се направи подобна машина, още повече че явно има търсене. Така хем хората ще са доволни, хем и аз ще изкарам пари.

Идеята ми е за нещо с подръчни материали, които могат да се купят от магазина - голяма пластмасова кутия, ванички, дюзи и помпа, подобно на това:
Изображение
Евентуално един вентилатор от компютър или нещо подобно, който да обдухва кълновете.

Най-евтиният вариант, който ми хрумва е да се върже направо към водопроводната мрежа с един вентил от Перла, но така се губи преносимостта на системата.

Дайте идея откъде мога да набавя нужните части за да изработя една пробна бройка.
velsi - Почетен майстор
Големи пластмасови кутии съм виждал в Практикер, Метро и Juck. Помпи за шадраван, различни размери и дебит пак в Практикер.
ludmil - специалист
velsi написа:
Големи пластмасови кутии съм виждал в Практикер, Метро и Juck. Помпи за шадраван, различни размери и дебит пак в Практикер.
Дали такава помпа може да захрани пръскалките?
velsi - Почетен майстор
Не виждам защо да не може. Но все пак машинката, която искаш да повториш е при тебе, не при нас. Ние можем да гадаем само.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13

Тема "Направа на система за водна мъгла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: