Мнения и въпроси за хола
null - специалист
Купих си дъбов паркет (700х70х22).
Всички майстори, които сега слагат паркет казват, че трябва да се залепи.
Всеки ползва различни лепила и лакове, но по принцип всички го лепят.
Но при мен не става... Замазката е крехка и не може да се лепи за нея. Иначе е равна и стравнително гладка.
Пък и аз май не съм навит на лепенето.
Та искам да попитам за една стара технология. Виждал съм паркет на 120г. слаган така.

1. Паркета се топи в загрят безир за да попие повече и се оставя да изсъхне.
2. Реди се и се цикли.
3. Пак се безиросва и след като изсъхне се шлайфа с фина шкурка.
4. Лак (една или две ръце)

Особеното в случая е, че безира и лака трябва да са съвместими и че малко е пипкаво. Също така малко хора се навиват да циклят след безира защото много маже шкурките.

Смятам сам да си го слагам по този начин. Само за цикленето да си намеря някой. Та сега е момента да ми кажете ЗА и ПРОТИВ моята идея. Иначе в събота почвам :)

Не мога да вдигам още нивото на замазката със допълнителна заливка от цимент за да я заздравя.
Може ли да се слага под паркета (като не се лепи) подложка също като на ламината и каква подложка.
masteradmin - майстор
Не разбрах защо не го налепиш с Ц200 ?
Cyberloner - специалист
не разбрах защо не си навит на лепенето? като се залепи за мазилката и всяко парче за останалите ако не друго то поне ти се гарантира че няма да скърца както е моя в хола (гордотта на строителни войски най-вероятно)




П.П. честит ми първи пост :-D
null - специалист
masteradmin написа:
Не разбрах защо не го налепиш с Ц200 ?
С C200 за пода ли се лепи?
Замазката е перлит, пясък и цимент. Мисля, че е крехка и няма смисъл от това да лепя за нея.
А по другия начин съм виждал паркет на 120г. Само няколко пъти е циклен за да се поднови.
Имам въпроси относно лаковете и безира, който смятам да сложа.
Препоръчайте лакове, които да могат да се слагат след безира.
Направих си преди няколко години дюшаме. Наредих го както едно време дядо ми го е слагал.
Всяка дъска се маже отдолу с отработено масло. Кове се. Цикли се. Китва се със безир (алкиден) и стърготини от цикленето. После една ръка безир и кореселин 1:1 за да попие навътре и да унищожи евентуално разни гъбички и т.н. Втора ръка безир със съвсем малко кореселин.
Трета ръка алкиден (обикновен) лак с няколко капки кореселин за да може да се хване с безира. И това беше.
Вече 5 години. Единствения проблем. който имам е това, че дюшамето е чамово и е меко. Лака е еластичен и се огъва, но не се драска. Та по тоя случай имам няколко токчета отбелязани по пода. Много интересно е станало, лака се е огънал без да се спука във формата на токче (кръгче 1см).
За паркета мисля същото. Само, че той е доста по-твърд и се надявам да не се отпечатват разни неща.
Знам, че лаковете за паркет са по-твърди, но до колко са съвмвстими с описаната от мен технология.
Дайте мнения.
За лакове, безири и въобще по темата за паркета.
Дори да споделите как сте го слагали пак ще ми е от полза.
sanig - специалист
Не искам да се хваля , но паркета в кущи си го редих сама. Преди 6-7год. ми поискаха около 800 лв за стая , така че запретнах ръкави .Замаската е от цимент и перлит и паркета го лепих с С250 - на кутията пишеше лепило за паркет- българско.Зор беше ама стана -естествено не супер идеално и тъй като замаската беше крива - неравностите ги запълвах със смес от лепилото и малко цимент /за да не се изразходва много лепило /. На тези места върху паркета слагах по една тухла да го притиска. тръбите за парното минават по земята и там с течение на времето се появи фуга, но иначе не е мръднал. Но не прекалявай с лепилото. Ще се радвам да помогна
mirix - специалист
Здравейте какво ще кажете да подновим малко темата за паркета. И аз се сдобих с паркет 2 употреба. По някои парчета има упорите следи от лепило , което е нещо черно , но туткал ли е смола ли е не мога да преценя. Като го сортирвах забелязах, че е 2 вида нута на единия е от ляво а надругия от дясно. Предполагам това е за постигане ефекта на рибята кост. Ще съм благодарен ако ме насочите как се реди. Ред по ред ли/\ и после на долу или /\/\/\/\ един ред и след него се почва втори
nasco2 - специалист
mirix написа:
Здравейте какво ще кажете да подновим малко темата за паркета. И аз се сдобих с паркет 2 употреба. По някои парчета има упорите следи от лепило , което е нещо черно , но туткал ли е смола ли е не мога да преценя. Като го сортирвах забелязах, че е 2 вида нута на единия е от ляво а надругия от дясно. Предполагам това е за постигане ефекта на рибята кост. Ще съм благодарен ако ме насочите как се реди. Ред по ред ли/\ и после на долу или /\/\/\/\ един ред и след него се почва втори


Пирвите два реда едновремено.

/\
/\
/\
/\
След което ред по ред

/\/
/\/
/\/
/\/

И така до края, но това не всеки го може, успех все пак .

Тема "паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: