Мнения и въпроси за хола
Здравейте,

Искам да си сложа дъбов паркет в дневната и спалнята. Апартамента е ново строителство, завършиха го преди 2-3 седмици. Много хора ми казват, че не е добре да слагам сега паркет, защото има строителна влага и ще се надуе.

Какво мислите за строителната влага, може ли да се измери и дали ще имам проблеми? Не знам дали има значение но съм решил да залепя паркета с C250.

ПС: пода е циментова замазка, стените са машинна замазка, направени са преди 3-4 месеца.
hygro - майстор
istan написа:
Здравейте,

Искам да си сложа дъбов паркет в дневната и спалнята. Апартамента е ново строителство, завършиха го преди 2-3 седмици. Много хора ми казват, че не е добре да слагам сега паркет, защото има строителна влага и ще се надуе.

Какво мислите за строителната влага, може ли да се измери и дали ще имам проблеми? Не знам дали има значение но съм решил да залепя паркета с C250.

ПС: пода е циментова замазка, стените са машинна замазка, направени са преди 3-4 месеца.
Фирмата ми се занимава с осушаване на строителни материали от технологична влага и по тази причина имам поглед върху съхненето на замазките в софийския, а и в други региони. Ако замазката е положена през юли, много е вероятно все още да не е достигнала допустимата за поставяне на паркет влажност. Ако липсва подово отопление, пределната норма е 2% абсолютна влажност. Измерването става бързо и лесно с портативна химическа лаборатория или ако точността не е от значение с електронен измервателен прибор.

Видът на използваното лепило е без значение за "надуването". Капилярните сили в дървесината са толкова големи, че при надуване изстръгват и замазката.

Ако абсолютната влажност в замазката е под 4% е допустимо поставянето на паркет, ако влагата се "запечата" с помощта на 2-3 ръце хидроизолиращ грунд, например Litokol Primer P1.

Преди взимането на каквото и да е решение, е добре да се измери влажността на замазката.
solo5 - майстор
предстои ми да правя замазка на пода и после да поставям ламиниран паркет, това важи ли с пълна сила и за ламината? :?
velsi - Почетен майстор
Абсолютно!
solo5 - майстор
би ли помогнало, ако се направи замазка и се пусне климатика в режим изсушаване на въздуха :?
и ако след замазката се сложи фибран, а веднага върху него ламинат :?
... от грубата работа ми останаха подовете и банята, не мога да си представя, че като се захвана да ги правя ще чакам половин година, за да изсъхнат :sad:
мерси Hygro,

Казваш, че фирмата ти се занимава с това. Предлагате ли само измерване на влагата и можеш ли да кажеш и някакви ориентировъчни цени - за измерване и сушене? Сигурно за сушенете са относителни нещата, но все пак някакви граници.
hygro - майстор
solo5 написа:
би ли помогнало, ако се направи замазка и се пусне климатика в режим изсушаване на въздуха :?
Ще помогне, но не много. Професионалните строителни осушители поддържат влажността на въздуха дори под 25%, а тази стойност е недостижима за повечето битови осушители и климатици.
solo5 написа:
и ако след замазката се сложи фибран, а веднага върху него ламинат :?
Нормата от 2% важи и за ламинат, но при него пораженията от неспазването й не са толкова гротескни, както при паркета.
solo5 написа:
не мога да си представя, че като се захвана да ги правя ще чакам половин година, за да изсъхнат :sad:
Скоростта на съхненето на замазката зависи от четири фактора. Изреждам ги степенувани по важност:
  • Относителна влажност на въздуха в помещението
    Температура на замазката
    Температура на въздуха в помещението
    Скорост на движение на въздуха в помещението
Ниска влажност, температури около 25oC и умерено раздвижване на въздуха осигуряват изсъхването на добре направена замазка за срок под три седмици, дори и за около 10 дни. Ако замазката е правена с недостиг на вода или цимент, ако има прекалено едропореста структура или е ронлива, ако има добавки като например C200, срокът за изсъхването може да се удължи значително. Някои отговори на въпроси можете да прочетете тук.
Последна промяна от hygro на ср ное 29, 2006 10:19 am, променено общо 1 път.
hygro - майстор
istan написа:
мерси Hygro,

Казваш, че фирмата ти се занимава с това. Предлагате ли само измерване на влагата и можеш ли да кажеш и някакви ориентировъчни цени - за измерване и сушене? Сигурно за сушенете са относителни нещата, но все пак някакви граници.
Разбира се. Разполагаме с пълен комплект от измервателна апаратура, включително изготвяме експертизи на място с помощта на портативна лабораторна техника. Разполагаме със немски професионални строителни осушители, които отдаваме под наем.

Измервания на влагата с диелектричен прибор в рамките на София струват 20лв., независимо от броя на измерваните точки. За измерване калциево-карбиден влагомер цената е 30лв. за първата измерена точка, и по 10лв. за всяка следваща. Гаранции за точността на измерването и измервателен протокол се дават единствено при измерване с калциево-карбидния влагомер.

За оценка на приложимостта на техниката, за правилен избор и т.н., обикновено се извършва предварителен оглед на строителния обект. Въпреки, че има много фактори, които оказват влияние върху крайната цена за осушаването, обикновено цената за едно жилище излиза между 250 и 1000лв. На пазара има битови осушители, които струват по-евтино от цената на осушаването, така че някой може да си накупи няколко и да се суши с тях. Но на практика ефектът от приложението им, тъй като са оптимизирани да поддържат влажност от над 50%, е незначителен.

Тема "паркет, строителна влага" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: