Мнения и въпроси за хола
vinse - помощник
Първо, здравей на всичко живо (и не до там живо в следствие на новогодишните празници и злоупотреба с алкохол :)). Дано да не съм збъркал раздела, постнах тук поради причината че не намерих по подходящ раздел :)

И почвам: от известно време съм се замислил да си направя малък кино-салон в нас и вероятно в скоро време ще ми се отдаде тази възможност :) първо обаче искам до някаква степен да видя с какъв бюджет за строителство трябва да разполагам. За целта съм отделил тавана на къщата, за съжаление не целият :(. Разполагам с площ от 12кв/м и височина около 2.30м, на това разтояние аз трябва да построя "кутия" (помещение, ако желаете) която трябва да ми служи като кино (дай Боже :)). Предварително искам да спомена че не рзползгам с някакви крупни суми и ще ви помоля (ако има хора които могат да ми дадът съвет) да не се изхвърляте в цените на материалите :)

Основният и мисля единствен проблем пред мен в строителството е звукопоглъщането , разберете НЕ ме интересува топлоизолация интересува ме САМО звукопоглъщането и удърни шумове, как и с какво мога да ги избегна. Почетох малко и видях 2 варианта:
единият (по скъпият) е с някакви многослоини "панели" които се използват в кината (като Арена или СинамаСити примерно) и спират различните честоти на звукът, проблема при тях е че са много скъпи а пък си мисля че шумът който ще се генерира от помещението няма да е чак толкова силен че да трябва да ги слагам тях.
вторият и по евтин беше минералната вата, всъщност предполагам че е по-евтин макар че не можах в интернет да видя каква е точно цената на минералната вата за това ще помоля ако има запознати с цените да ме ориентират.
Също така - какво да използвам за да направя тавана на помещението - предполагам че ще е окачен таван но какъв точно.
Какъв материал трябва да използвам за пода понеже бас говорителя ще седи на него и съответно вибрациите по пода ще бъдят по силни отколкото по която и да е друга стена от помещението.
Видях че "панелите" за звукопоглъщане са от порядъна на 30-120 евро на квадрат в зависимост от дебелината а тва са си бая парички за човек със заплата 500 лева :)
Също така (ако има) бих желал да чуя мнения на хора които са се занимавали със звукопоглъщане или поне имат наблюдения - какво биха ми препоръчали те като (по-скоро) бюджетно решение на проблема.
Казах и малко по-на горе - споменаваите и цени ако ги знаете, за да видя дали да се захващам с подобно начинание или ще е много скъпичко :)
Благодаря на всеки изчел написаният от мен роман - дано да има хора които да ми помогнат :)

Приятно изкарване довечера и не пиите много че на 3-ти сме на работа :)
Последна промяна от vinse на нед дек 31, 2006 5:22 pm, променено общо 1 път.
hygro - майстор
vinse написа:
Основният и мисля единствен проблем пред мен в строителството е звукопоглъщането
От физическа гледна точка звукопоглъщането представлява преобразуване на звуковата енергия в топлинна. Добрите звукопоглъщащи материали са с добра топлопроводност и са порьозни. В този смисъл считам каменната вата (тя е топлоизолатор заради въздуха в нея и екстремно дългите пътища за придвижване на топлината по влакната, но самото влакно е добър топлопроводник) за добър компромис сред общодостъпните материали. Изработката на изолацията изисква опит. Дори едно докосване между стената и повърхността пред звукопоглъщащия материал или използването на някакво укрепване помежду им унищожава ефекта от мероприятието.
vinse написа:
Какъв материал трябва да използвам за пода понеже бас говорителя ще седи на него
Обезателно изолирай говорителя от пода. Ниските честоти са особено трудни за поглъщане. За неутрализирането им се използват по-сложни методи. Например конструкция-сандвич в която средният слой е от материал с голям декремент на затихване.

Преди много години, по време на Hi-Fi манията, за тази цел правехме добре оребрени със залепени дебели дъски сандвич-панели от 20-30mm талашит, 4mm болкит и 2mm дурал. Никави винтове - единствената връзка между дурала и талашита е болкита. Панелите "висят" на мека връзка, без да докосват стената и се уплътняват херметично.

Нямам наблюдение доколко фибран под замазката поглъща низкочестотни звуци. Бил съм свидетел, че танците на развеселена компания се чуват безпроблемно, но това може да се дължи и на дефектна изработка - например нарушена фуга между стената и замазката.
vinse - помощник
да, тук възниква един проблем за който не се бях сетил, пода трябва да бъде повдигнат вероятно на 15-тина сантиметра за да може да се пъхне под него изолацията и над изолацията - паркет или дъски, за да не пропадне пода трябва да му сложа основи (мисля да използвам дъски) които ще се в пряк досег с бетона - трябва да помисля и за това и как да изолирам тези дъски то вибрациите.
Мерси за съвета за буфера :) това трябва да го пробвам дори и сега че под стаята ми става бунт като си пусна музиката - буфера ми е директно върху земята :)
tuninghuman - специалист
интересно ...
За пода може да ползваш вата или перлит и върху него плоскости от шперплат за да можеш после да положиш някаква настилка. Озвучителните тела е добре да поставиш на шпайкове, т.е. остри шипове , чийто врих се опира в пода или някаква масивна плоскост ( например гранитна или мраморна плоча).
vinse - помощник
Да това за шперплата е добра идея, над него дунапрен и мокет за допълнителна изолация на удърния шум. Тавана обаче си остава проблен, май ще се наложи да е окачен а такива тавани не са много ефтини

Тема "Съвет за материали за звукопоглъщане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: