• 1
  • 2
Мнения и въпроси за хола
Pinto - специалист
Дойде време да сменя осветителното тяло във всекидневната. Тя е с размери Д=5.0 м, Ш=3.5 м, В=2.6 м. Някой може ли да изчисли какво тяло, с колко лапми и по колко вата трябва да купя. Гледам има доста красиви, с някакви малки лампички. Иска ми се да е нещо с енергоспестяващи. Например по 20 вата, които уж се равнявали на 100 вата. Ама не знам дали тройка или четворка ще е по-добре. Осветлението трябва да е достатъчно да мога да си прочета вечер вестника. това е от мен, вие сте на ход.
panalov - специалист
Моя хол е малко по-голям 5,50см. на 3,80 см. и го осветявам с три енергоспестяващи лампи две те по 20вата т.е. 100 ,а другата 8 вата или 40 вата.
Рзположил съм ги по дългата страна на стаята през метър разстояние една от друга и ми е достатъчно осветено.
Като се има в предвид че обичам да ми е по светло.

Прикачен файл

HPIM1231[1].jpg
mim - специалист
по принцип е удачно да разполагаш осветлението над ключовите моменти: над масите, над картините, до дивана/фотьойла...
т.е. колко са ти тези ключови моменти
всяко от тях би поело поне около 120 вата (ако говорим за нормални крушки) и при светъл интериор
а на тези 5м си мисля, че трябват минимум 2х120
но това е свързано с ново окабеляване и хамалогия, предполагам просто искаш по-модерен полюлей
ако се спираш на тези с малките халогенчета - според мен само 1 такова тяло няма да ти стигне да си намериш пантофите, камо ли да четеш
иначе за четене винаги можеш да си добавиш 1 седящ лампион точно до любимото място за посядване
Pinto - специалист
Благодаря ви за отговорите. Във всекидневната вечер се събираме няколко човека и при тези малки размери няма как да осигуря кът с локално осветление на всеки. Ще ми се, ако може разбира се, да махна стария полюлей и да сложа нов. Ако след време реша да правя ремонт, тогава вече ще се мисли повече.
PCL82 - майстор
За да не прокарваш нови кабели прост вариант е халогенни спотове 12в, които висят на метални въжета. Въжетата се опъват като простор и захранват лампите. Има подобни системи и с шини.

Ако се слагат отделни лампи има два подхода: или над ключовите зони (асиметрично) или симетрично. Когато е симетрично се преценява броя на лампите 1, 2 или 3. Дължината се разделя така, че разстоянието от крайните лампи до стените да е половината от разстоянието между две лампи. Т.е всяка лампа покрива кръг с радиус половината от разстоянието между две лампи.
Pinto - специалист
Става въпрос за едно осветително тяло (полюлей). Трябва да сменя старото, което се разкапа. Ползвах го с 5 бр. миньонки по 40 вата. Сега мисля да сложа пак полюлей, но не съм сигурен с 3,4 или 5 лампи да е, за да ми свети нормално. Мислим за ремонт, но няма да е тази година, а искам да ми е светло. Та това е въпросът, няма да има нови кабели, кътове и други подобни за сега. Просто закърпване на проблема за (не)известно време.
AAlexandrov - напреднал
Според мен заложи на същия тип осветително тяло, каквото си ползвал досега, защото малко или много човек привиква с разпръскването на светлината, което при различните висящи тела е различно поради чашките, наклона, височината. И сложи енергоспестяващи крушки.
eurogas - специалист
Осветлението в хола е голяма мания, за мен най-важно е светлината да е мека, ако ползваш енергоспестяващи крушки задължително да са до 2700 Келвина, или спектъра да е близо до светлината от нажежаема крушка, над това число синеят и дразнят очите като луминисцент.

Полилея така или иначе ще избере жена ти, каквото и да говорим накрая винаги става така, ти гледай да се пребориш за една нощна лампа за четене, от онези модерните с дълги извити тръби и каменна основа, скоро купих такава от Айко за около 140 или 170 лева ( не помня) , струва си парите защото дава модерен вид и получаваш отлична зона за четене без да окабеляваш стените. :yawinkle:
Последна промяна от eurogas на съб фев 19, 2011 11:19 am, променено общо 1 път.
Pinto - специалист
eurogas написа:

Полилея така или иначе ще избере жена ти, каквото и да говорим накрая винаги става така, ... :yawinkle:
Убеден съм, че така ще стане, поне да определя с колко лампи да бъде поне. Много ми се иска да обособя кът за четене, но май че няма да има възможност за това, много ми е тясно. Абе още умуваме и нищо не правим реално.
eurogas - специалист
Кътчето за четене не изисква задължително много място, харесваш си един удобен фотьойл или мястото където стоиш обикновено, и го осветяваш с дискретно осветление, въпросната лампа има най-приличната цена на пазара и позволява да я поставиш така че да не заема никакво място, оборудвал съм я с LED светодиодна крушка, консумира само няколко вата и затова я оставяме да свети и през нощта.
Ето две снимки от вкъщи, сложил съм я зад дивана, така не си удрям главата в нея при ставане, и не заема никакво място, четенето е приятно дори ако хола е със намалено осветление и другите гледат ТV. :yawinkle:

Прикачен файл

2.JPG

Прикачен файл

4.JPG

Прикачен файл

26657040008_big лампа.jpg
26657040008_big лампа.jpg (64.13 KиБ) Видяна 6680 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Осветление на всекидневна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: