Мнения и въпроси за хола
zinaida - напреднал
Здраввейте. Първо искам да ви помоля да не ме нападате много :) Така....взехме си апрартамент (панел), който се нуждае от основен ремонт. Много ни се иска да направим свод между хола и кухнята с размери 2.20/2.50 в.ш. като дебелината на стената е 15 см. плътен бетон - знам , че всички стени в панелните блокове се водят носещи, но въпроса ми към Вас е какво мога да направя за да укрепя конструкцията на сградата, към кого да се обърна ( проектант, архитект) и имате ли някаква представа колко ще струва всичко в крайна сметка :?
Предварително ви благодаря :)
Emerald - модератор
Нужен ти е строителен инженер-конструктор- не архитект. Той ще прецени безопасността на такова избиване и как да се подсили.
hygro - майстор
zinaida написа:
Много ни се иска да направим свод между хола и кухнята... какво мога да направя за да укрепя конструкцията на сградата
Практически е почти невъзможно да се възстанови здравината на панела, след като се изреже отвор в него. Проблемът не е във вертикалните сили възникващи вследствие теглото на конструкцията, а в хоризонталните, появяващи се при земетръс. Ако някой още си спомня какво е учил по СъпроМат, вероятно ще се сети за зоните на концентрация на напреженията, които се появяват около нееднородности в натоварени конструкции.

Дали във Вашия случай има достатъчен запас от здравина, който да позволи изрязвянето, може да се установи чрез експертиза от оторизиран строителен инженер. Вероятността специалистът да поеме риска и да разреши модификацията е нисък, освен ако няма други облекчаващи фактори - например сте на последен етаж и т.н.

Проблемът не е само бюрократичен - рисковете от влошаване на здравината на носещи конструкции са много сериозни.
zinaida - напреднал
Първо благодаря ти за пояснението :roll:
На 6 - ти от 7 възможни етажа сме...Да те разбирам така : вероятността ако потърся компетентно мнение и експертиза да се изпълни желанието ми е невероятно малка така ли? Аз дори не знам колко би ми струвала тази експертиза , но Вие като вещи лица какво бихте ми препоръчали - има ли смиъл въобще да ходя , да търся , да плащам ако ще ми кажат , че в крайна сметка е невъзможно?
Наистина по план щеше да бъде много много красиво :mocken:
hygro - майстор
В лично съобщение ще ти изпратя телефона на една приятна дама, строителен инженер от Пловдив, която е компетентна по въпроса.
Emerald - модератор
Мисля, че вероятността да имаш разрешение е доста голяма. Има смисъл да го направиш- ще получиш експертно мнение за подсилването, а може би и за това кой да ти го направи качествено.

Тема "Свод в панел?!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: