• 1
  • 2
Мнения и въпроси за хола
kalpev - специалист
И така е добре, но кухненската маса трябва да е по-малка, иначе хладилника трудно ще се отваря, шкафа под мивката също. Поне я предвиди разтегателна за гости, евентуално. Докато се храните, придвижването до мивката и хладилника ще е затруднено от столовете. Докато готвиш, постоянно ще трябва да пресичаш хола от печката до мивката и обратно, което си е неудобство. Предвиди над или под телевизора поне две открити рафчета за приемници, DVD, тонколонки и др., и максимално далеч от печката. Визуално холът и кухнята ще са сляти, но всичко е в твоите ръце.
galin56 - специалист
Здравей отново. Значи до тук добре, всички сме на едно мнение (то не че в тая теснотия има кой знае колко варианти де). Само не отговори на един от двата най-важни въпроси. Първия със мивката го измислихме и решихме. Втория - Имаш ли комин в един от двата горни ъгли на хола? Ако нямаш всичко отива по дяволите. Прозореца е далеч, кухненското ъгълче ще е във вътрешността на апартамента, без аспирация и прозорец и познай какво ще стане като почнеш да пържиш нещо или печеш на скарата.
boriana5 - помощник
Точно където е печката, там има комин. Това е една от причините да разделя по този начин кухнята. Но kalpev е прав, че ще е страшно неудобно печката и мивката да са толкова отдалечени. Сега търся друг вариант.
galin56 - специалист
Неудобно, неудобно, ама щом там ти е комина котлоните и печката трябва да са там. Мивката и тя си е добре там защото е най-близко до тръбата в банята. В крайна сметка това не е кухня на ресторант че да се готви 24 часа в денонощието и да се търси оптимален вариант на разположението на мебелите и уредите. Мястото е широко три метра и половина, така че спокойно ще си се отварят и хладилника и шкафовете - място има достатъчно. На мен така както си го нарисувала ми харесва. От ляво и отдясно по стените кухненски шкафове със мивка в ляво и котлони и фурна в дясно и по средата маса за хранене(разтегателна естествено)е добре и най-лесно за изпълнение. Другия вариант(който по-не ми харесва е да са наредени изцяло на горната стена от край до край(355см) шкафове мивка,печка хладилник и т.н. И тогава масата трябва да ти дойде на средата на стаята. Отделен е и въпроса че е много по-трудно за осъществяване - мивка и аспирация. Аз гласувам за варианта който си начертала в момента.
kalpev - специалист
galin56 написа:
...Мястото е широко три метра и половина, така че спокойно ще си се отварят и хладилника и шкафовете - място има достатъчно...
От тези метри като извадиш ширината на плота на мивката+дължината на вратичката на шкафа под мивката+дължината на хладилника+дължината на вратата му за отваряне, остава едно пространство, в което трябва да се вмести ширина на масата и да се предвиди дължините на два стола за двама души, седящи срещуположно. Докато сядат и стават, трябва да има място и столовете да може да се издърпват още назад, защото не са каубойци да ги обяздват. Доста малка ще трябва да е масата и ще си бутат чиниите докато ядат, а столовете или ще опират в мебелите, или поне със сигурност няма да може да се минава въобще до хладилника и мивката докато се хранят. Представи си, че имат гости, за всяко ставане, отиване до мивката и/или хладилника ще трябва да ги вдига като в кино или театър. Доста неудобно е.
galin56 написа:
...Другия вариант(който по-не ми харесва е да са наредени изцяло на горната стена от край до край(355см) шкафове мивка,печка хладилник и т.н. И тогава масата трябва да ти дойде на средата на стаята. Отделен е и въпроса че е много по-трудно за осъществяване - мивка и аспирация...
Този е по-труден, но много по-удачен. Щом тръбата може да се закара до левия ъгъл на хола, не е проблем тя да може да стигне и по-натам или да се вкопае в стената вече, с наклон към ъгъла. Така ще може да се сложи и пералня до мивката, а плота над нея да се ползва за сушилка за чинии, за микровълнова, за кафе-машина, за рязане и т.н. В десния край ще стои печката, а тръбата за аспирация ще се изведе или над нивото на шкафчетата със завой до комина, или със завой в самите тях, ако шкафчетата ще продължават чрез ъглов до комина. Може и да се скрие с гипсокартон.
Само помисли, хладилник+печка са около 120 см широки и ако са в двата края, то между тях остават едни около 230 см за разположение на кухненски плот с мивка и пералня под него, и достатъчно място за уреди и сушилка на него. Даже има място и за миялна, тя спокойно може да влезне под този плот също, това са 230 см, все пак. Ако изрично иска да скрие тръбата за аспирация в шкафчета, то тогава няма и нужда печката да опира плътно до десния ъгъл, защото ако има горен ъглов шкаф за продължение към комина, печката трябва да е изместена от стената за да не си удря в него при готвене. Хубавото на горния ъглов шкаф е, че спокойно може да се скрие в него тръбата за аспирация и завоя й, както и да се направи този шкаф с продължение към комина. Ако е предвиден вграден керамичен плот с котлони и фурна, става още по-добре, защото кухненския плот ще е едно цяло от хладилника чак до края на стената вдясно.
Предимството на това разположение е, че кухнята се разделя визуално от хола и си има обособено пространство. Барплотът пък дава допълнително пространство за посуда, рязане, отсервиране, за разположението на някой ел.уред в края му до стената и т.н. При това положение масата може да е много по-голяма, удобна и широка, а хората хранещи се на нея няма да пречат на нищо и няма да се бутат в мебелите.
Нещо такова набързо:
Изображение
galin56 - специалист
Ами аз продължавам да съм си за първия вариант. Картинката е добра но ти куцат мащабите. Направи я в реален мащаб и ще видиш как масата ти за хранене и столовете към нея ще идат чак до холната масичка. Плота в тоя ти мащаб е все едно широк 15см, а масата 40 см.
Като се начертаят в реален ще видиш колко повече място ще заемат.
Както и да е Боряна си избира. Нека видим и тя какво мисли!
kalpev - специалист
Плотът в никакъв случай не трябва да е широк повече от 25-30 см и трябва да влиза близо до рамките на кухнята докъм 140-150 см максимум от късата стена, а стеничката под него може да е по-тясна за да не отнема място, изградена с тухли единички, например. Тогава остават към едни 170-180 см за ширина на маса и TV (общо е 318 см от скицата), което е напълно достатъчно. Пространството ще е заето, но трудно е от гарсониера да правиш тристаен с всички екстри, нали?
boriana5 - помощник
Здравейте,
Пералня и сушилня няма да има в кухнята. Те ще са в банята. Качвам двата варианта с и без плот. Без плот е по-добре от гледна точка линията на движение. Масата е 70х110.

Прикачен файл

2.JPG
2.JPG (24.84 KиБ) Видяна 6192 пъти

Прикачен файл

1.JPG
1.JPG (21.22 KиБ) Видяна 6192 пъти
dadko - майстор
Последната картинка е най-добре според мен. Просто за барплот няма място.
kalpev - специалист
Добре се е получило. Още в началото писах, че барплотът е пожелателен и служи само за обособяване и визуално разделяне на кухненското пространство от хола. Или за допълнителна площ, ако няма достатъчна за рязане, обработка на зеленчуци, за отсервиране и ел.уреди. Много хора го ползват и за линия, над която да си направят интересни фигури и арки за скрито осветление над него. Но всичко си е въпрос на личен избор и усещане.
Лично мен само ме притеснява малко това, че печката в средата е по-далеч от комина, отколкото ако е към ъгъла и тръбата ще е по-дълга. Но с хубав аспиратор може и да стане.
И друго - ако банята ти е малка, пералнята и сушилнята само ще отнемат от малкото пространство, а и влагата ще им влияе. Освен ако не си предвидила нещо за усвояване на вградения гардероб.
Дерзай, =D>
  • 1
  • 2

Тема "Помощ разпределение хол+кухн.бокс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: