• 1
  • 2
Мнения и въпроси за хола
Tiger - специалист
Имам един хол, на който тази година (надявам се) ще му правя ремонт. До сега там не се е живяло постоянно (то и в момента не се живее). За осветлението още не съм решил какво и как ще бъде. Но един въпрос ме мъчи. Т.к. хола е преходен, от него се отива в 2 други стаи (общо три врати), как ще ми препоръчате да управлявам основното осветление?
Ако някой има подобна ситуация или е виждал моля да сподели как е реализирано.
Вариантите, за които се сещам са:
1. Заварена ситуация - един ключ на входната за хола врата. Тук ще има неудобство, че ако отиваш в друга стая за повече време, трябва да запалиш лампата там, да се върнеш и изгасиш в хола и да отидеш в другата стая. (Или пък да се научиш да ходиш на тъмно :mrgreen: )
2. Два девиатора и един кръстат ключ - ще има копане за кабелите.
3. 3 импулсни ключа (аз така им викам, не знам до колко е правилно) и реле. Не съм виждал въпросните релета, но разбрах, че ще свършат работа за случая. Освен това имало варианти, които се монтират в конзолата на ключа. И тук ще има копане.
Tiger - специалист
Може ли малко повече инфо за тези ключове?
ribnikolaevi - майстор
Имам 5 врати вантрето. Реших проблема с осветлението с датчик за движение на тавана. Ако не те притеснява визията му е най-лесното решение.
Tiger - специалист
Ами при мен става въпрос за хол. Като седна на дивана и тоя датчик ще изгаси осветлението, което не е идеята.
Т.к. ще сменям инсталацията "копаенето" няма да ми е голям проблем. Вярно, че ако прокарвам за 3 ключа ще прокопавам на 1 стена в повече (ако са девиатори още малко в повече). Но се чудя как е по-добре - девиатори + кръстат или импулсни + реле. Дистанционните, които miroton предложи са ми Це-план
ribnikolaevi - майстор
Можеш да заобиколиш датчика, ако искаш да не гасне. И при мен е така. Имам ключ на вратата на шкафа,в който е пералнята и сушилнята. Когато вратата е отворена, лампата не гасне. Ако не ти става ясно, ще ти пусна схема.
Все пак ако си решил да копаеш, не мисли че искам да те спра, малко тренировка не е излишна ...
Tiger - специалист
Мисля, че разбрах идеята. Така имам още един вариант
Shark - специалист
Има дистанциони, с които можеш да управляваш няколко зони. Зависи от избора ти, има за 3 зони, има и за 10 зони...
c5pro - специалист
2. Два девиатора и един кръстат ключ - ще има копане за кабелите.

При този вариант,ще копаеш само в хола.


3. 3 импулсни ключа (аз така им викам, не знам до колко е правилно) и реле. Не съм виждал въпросните релета, но разбрах, че ще свършат работа за случая. Освен това имало варианти, които се монтират в конзолата на ключа. И тук ще има копане.

Тук трябва да прокопаеш и половината коридор,за да стигнеш до таблото.Освен ако не решиш импулсното реле да го монтираш другаде,а не в таблото.Вариант за импулсно реле вградено в конзола не съм виждал,това не означава,че няма.Но за да го вградиш и да работи ти трябва допълнителна нула.Усложняваш доста начинанието.
Tiger - специалист
c5pro написа:
Тук трябва да прокопаеш и половината коридор,за да стигнеш до таблото.Освен ако не решиш импулсното реле да го монтираш другаде,а не в таблото.Вариант за импулсно реле вградено в конзола не съм виждал,това не означава,че няма.Но за да го вградиш и да работи ти трябва допълнителна нула.Усложняваш доста начинанието.
Казаха ми че има. Иначе аз и обикновени не съм виждал. Дали имаш схема как точно става свързването?
  • 1
  • 2

Тема "Управление на осветление в преходен хол" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: