Мнения и въпроси за хола
chuklev - специалист
Привет колеги,

интересуваме как най добре би се получило изолирането на хол /таван и стени/.
Хола е с размери 6,50 м на 3,50 м.Апартамента е на последния етаж и над хола няма нищо което да топли през зимата както и лято е много горещо.

Стените на места са леко напукани а тавана си е леко крив но допустимо:)
Как би било най-ефикасно и разбира се по-евтино.
Може ли да го направя с фибран 2 см на тавана и стените шпатловам на две ръце с лепило и след това със сатен или гипсокартон с вата на тавана а на стените фибран или картон на топки/не ми се иска конструкция да стеснявам/.
Интересува ме и какви материали бихте ме посъветвали да ползвам.

Благодаря предварително.
kuuuuuul - майстор
Ето тук viewtopic.php?f=15&t=14712&start=100 как аз съм го направил,но за тавана ако има възможност е по добре от горе да се сложи вата.
chuklev - специалист
kuuuuuul написа:
Ето тук viewtopic.php?f=15&t=14712&start=100 как аз съм го направил,но за тавана ако има възможност е по добре от горе да се сложи вата.
Страхотна работа и подробни снимки.
Видях как сте го залепили и след това паната,аз си мисля за лепене дюбелиране мрежа и шпатловка.
А варианта с картон и вата защо е по добре спрямо фибрана?
Ако сложа картон и вата ще сваля минимум 10 см надолу да не кажа повече.
Фибрана не е ли по добър изолатор?

Благодаря предварително
gogitko - специалист
Привет! Колега аз също като теб съм на последния етаж и миналия месец издебнах момент когато навън беше по-хладно и наредих от горе над плочата на целия апартамент (60 квм)минерална вата от рулонната три реда по 5 см общо 15 см ,за около 300 лв ми излезе.Наредих я за около 3 часа.Но се вкарах в страшен филм и на няколко пъти бях на крачка да се откажа .Много зор и мъка през цялото време лазешком или по корем но накрая я наредих ,сега и пари да ми дават не бих се върнал горе.Така че въобще няма да ти е лесно ако решиш така да го правиш, но ти си решаваш .Аз това тегло го преминах вече и се надявам зимата да се усети дали ще има разлика .Успех.
kuuuuuul - майстор
Кой каза че с картон е по добре :-D С фибран от 2.5 до 5см е по добре и лесно от където и да го погледнеш.Тя и оная работа не е лесна,ама после ти е кеф :lol:
chuklev - специалист
gogitko написа:
Привет! Колега аз също като теб съм на последния етаж и миналия месец издебнах момент когато навън беше по-хладно и наредих от горе над плочата на целия апартамент (60 квм)минерална вата от рулонната три реда по 5 см общо 15 см ,за около 300 лв ми излезе.Наредих я за около 3 часа.Но се вкарах в страшен филм и на няколко пъти бях на крачка да се откажа .Много зор и мъка през цялото време лазешком или по корем но накрая я наредих ,сега и пари да ми дават не бих се върнал горе.Така че въобще няма да ти е лесно ако решиш така да го правиш, но ти си решаваш .Аз това тегло го преминах вече и се надявам зимата да се усети дали ще има разлика .Успех.
Аз искам хем да си изолирам хола /тавани и стени/ хем да го ремонтирам.На плочата не смятам да слагам вата.И ти тая вата като я сложи с какво я хвана,замаза ли я с нещо?

Като питам някой познат единия казва вземи го направи с фибран друг със стелиопор друг казва че с фибран може мухал да се появи защото не диша а стелиопора дишал и едни такива истории и за това търся съвети тука.Най бързо и лесно ще стане с фибран 2-3 см дюбелирам мрежа шпатловка сатен шпатловка грунд и боя:)
Някой да сподели мнение за вътрешна изолация с фибран или стелиопор?
ceco_144 - специалист
Моят хол миналата година го направих по следният начин. Не е много бърз с фибрана, но с вата и гипсокартон на мен ми изглежда по надежно.
Първо външните стени ги изправих с ГК и вата /стените не бяха много криви/, затова стесних с около 5 см., вътрешните стени ги изправих отново с ГК но на топки /вътрешни са и комшията доста топло държи :D/, тавана с два реда вата и ГК на конструкция /стайте са доста високи и по този начин малко ги намалих/. Всичко ми отне 1 седмица - качване на ГК, шпакловки, грундиране и боядисване.
Но както се казва всеки за себе си съди. На мен така ми хареса и знам че доста добре се получи :D
Успех с начинанието :)
gogitko - специалист
chuklev написа:
И ти тая вата като я сложи с какво я хвана,замаза ли я с нещо?
С нищо не се хваща и не се замазва само се реди.Вятър няма да я отвее щото там няма и няма кой да ходи върху нея ,разстоянието между двете плочи е 60 см.Само съм я редил като съм презастъпвал пластовете.
Sagittarius63 - специалист
За съжаление голяма част от хората продаващи строителни материали,както и голяма част от изпълнителите на топлоизолации не правят разлика между "фибран" и "стиропор".А тя е съществена-"фибрана"/не съм сигурен дали има изпълнение EPS/ е екструдиран пенополистирол и е водо и паро не пропусклив,на опаковките е изписано XPS,докато така наречения "стиропор" е експандиран пенополистирол и е водо и паро пропусклив,изписано е EPS.По технология XPS се слага под кота "0" или на пода.Облепвайки стаята от вътре с XPS се запечатваш като в термос,всичката отделена влага си остава вътре.Може да се прави външна топлоизолация с XPS по два начина,или се оставят дренажни тръбички,или се прави конструкция върху която се реди XPS-а, като между него и стената има въздушна междина.
chuklev - специалист
Sagittarius63 написа:
За съжаление голяма част от хората продаващи строителни материали,както и голяма част от изпълнителите на топлоизолации не правят разлика между "фибран" и "стиропор".А тя е съществена-"фибрана"/не съм сигурен дали има изпълнение EPS/ е екструдиран пенополистирол и е водо и паро не пропусклив,на опаковките е изписано XPS,докато така наречения "стиропор" е експандиран пенополистирол и е водо и паро пропусклив,изписано е EPS.По технология XPS се слага под кота "0" или на пода.Облепвайки стаята от вътре с XPS се запечатваш като в термос,всичката отделена влага си остава вътре.Може да се прави външна топлоизолация с XPS по два начина,или се оставят дренажни тръбички,или се прави конструкция върху която се реди XPS-а, като между него и стената има въздушна междина.
тоест да направя вътрешната изолация със стиропор таван и стени.какви материали да използвам и каква технология?

Тема "Изолация на хол" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: