Мнения и въпроси за хола
kiril - напреднал
В къщи съм си направил первазите с клипси и то още преди 7 години. Има ги навсякъде и е препоръчително да се слагат, ако след това ти се налага да го демонтираш, а това често се случва. Прекарал съм всякакви кабели зад тях и периодично ги махам, когато ми се налага да прекарам някакъв нов кабел. Добре е клипсите да се монтират на 50-60 см. разтояние, но това е относително, защото ако стената има някакви кривини или чупки, тогава се слагат на по-малко разтояние. Единствено мързел може да те спре да ги сложиш, защото инвестицията е никаква.
velsi - Почетен майстор
Остави мързела настрана, помисли и ми кажи как ще сложиш клипси на стена с да речем 3 см вътрешна изолация от стиропор?
Emerald - модератор
velsi написа:
Остави мързела настрана, помисли и ми кажи как ще сложиш клипси на стена с да речем 3 см вътрешна изолация от стиропор?
Слагахме ние с брат ми клипси на стена облицована със стиропорни тапети. Доколкото си спомням беше мъчение. Тези клипси наистина са мъчение голямо. :? Колко пък грозно стоят ъглите на пластмасовите первази.... :| Абе от къде дойде модата в България на тази пластмаса, а? :? Няма ли первази от МДФ? Могат и да си се боядисват в какъвто цвят искаш и въобще изглеждат много по-добре.
kiril - напреднал
Остави мързела настрана, помисли и ми кажи как ще сложиш клипси на стена с да речем 3 см вътрешна изолация от стиропор?
ами прав си за това, въпреки, че мога да ти отговоря: с по-дълги дюбели :-D ...ама това не е решение и всеки действа според обстоятелствата.
Emerald, аз също съм изумен, че на пазара липсва разнообразие от первази с различен профил и ширина. Сякаш в БГ има само един вносител.
Emerald - модератор
Первазите настрана...Не знам сега (дано вече е по-добре), но преди да замина на практика нямаше никакви мебелни модинги. Единствените които се намираха бяха стиропорени, което първо е несравнимо като качество, и второ...не става за мебели. :? Виж сайта, който пуснах горе с видеото за какво разнообразие на дървени и мдф- профили става въпрос. В магазините има и доста по-голямо от показаното. Чудя се...защо не се внасят тези неща? :o Аз няма да забравя как съм кръстосвала София надлъж и нашир за елементарни летвички за вратата. Така и не открих никакви особени орнаменти. :|
kiril - напреднал
Уф, по-добре да не го бях гледал това видео, защото сега ще се пукна от яд. Правя един ремонт и постоянно умувам как да избягам от кичозните PVC первази, ама като не намирам друго....
:?
Rockwalll - специалист
Мисля да се изкажа компетентно по въпроса с первазите !!! :?

Първо за "гвоздейчетата" на Emerald - за всички, които не знаят - тя е в Канада (нали не греша Emerald) а там, както добре знаете има доста дървени къщури - т.е. гвоздейчетата не се сблъскват с мазилки и бетони като у нас.

ТА ПО ВЪПРОСА за первазите

Минал съм през 3 ремонта с ламиниран паркет с ПВЦ первази и вече мога спокойно да препоръчам начин на монтаж - не съм пробвал със силикон, но мисля че това е по-удачно и от силикон.

Малко история ...

Първият път пробвах по стандартния начин - скобички или клипси , както казвате - стана сравнително бързо ,ако не броим дюбелите по стената, НОООО наложи ми се да махна перваза !!!! (а нали това им било основното предимство - че могат да се махат и слагат) и след махането первазите и клипсите вече бяха 50% негодни -> криви клипси или изядени канали на первазите = смяна на опервази и клипси

вторият път реших че е по-лесно с дъбели и винтове през перваза - така става и става по-добре от клипси, защото дори и в кривините по стената може да се монтира стабилно

И ВСЕ ПАК ако мислите че няма скоро да ви се наложи да ги свяляте - ЕТО най-добрия според мен начин

МОНТАЖНА ПЯНА ЗА ДОГРАМА - ЕТО ЗАЩО

1. Времето за монтаж се променя от 1 ден за апартамент на 3 часа
2. Не сте зависими от качеството на стени, дюбели и винтове и не се налага пробиване на первазите
3. Извитите стени могат да се оберат незабележимо като пяната допълнително запълва фугите - ако такива все пак останат, което пък след отрязването й по перваза ви позволява да си замажете леко и да боядисате отгоре
4. СТАВА НЕНОРМАЛНО ЗДРАВО

единствено необходими "инструменти"
1. ръкавици
2. тежести за притискане на первазите към стените - аз ползвах гирички и едни железа
3. шише ацетон - за почистване на флакона с пяна - ако не успеете да го свършите наведнъж
4. макетен нож - за да отрежете пяната която избие отгоре - гледайте да не се увличате със слагането на пяната - аз слагам лента дебела 2-3 мм - достатъчна е

5. 1 ролка тиксо - ако ви се занимава можете да облепите външната част на первазите преди лепенето, но според мен е излишно - ацетонът почиства много добре - а и на сухо по-лесно се махат отпадните части

това е - препоръчвам ви от опит -

ако не вярвате пробвайте някъде първо, но някъде където може да си остане перваза - трудничко се маха :lol:
Тани - модератор
Преди 4-5 дни ми се наложи да извърша и аз тази процедура - подмяната на 10 клипса с нови и монтажа на още 10 - всичко ми отне около 20 минути - време , което не мисля че е проблем за някого за да си го "спести" с чистене на пяна и силикони . А и самите клипси и дюбели не струват милиони. Стига да разполагате с необходимите инструменти мисля че това е най-правилния и бърз начин! Ако стените са ви идеално прави може да се използва и "течен пирон" лепило в опаковка за пистолет за силикон . Метода обаче е неприложим за меки настилки под перваза!

Велси , не съм монтирал върху стиропор , но ако не греша с по-дълги дюбели би трябвало да стане!
velsi - Почетен майстор
Тани написа:
Велси , не съм монтирал върху стиропор , но ако не греша с по-дълги дюбели би трябвало да стане!
Самото захващане на клипсите да, но първо няма да можеш да ги притегнеш към стената достатъчно и второ: при монтажа на первазите трябва да се натиска силно, за да щракне той в клипсите, а това при стиропора няма как да стане.
bobtosh - специалист
май със силикон ще е най-бързо, чисто и евтино (като се избегне купуване на клипси, дюбели, винтове, правене на дупки и т.н.).
освен това няма да мърдат и да падат.

така ще пробвам като пак им дойде ред на тия ПВЦ первази

Тема "Первази на ламинат - мога ли да ги залепя с силикон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: