Мнения и въпроси за хола
Chefo77 - майстор
Привет!
ОСБ плоскостите са със стандартен размер 1220х2440 мм. Шперплатът най-често е 1250х2500.
Дебелината е според възможностите и желанието Ви - и 9 мм вършат работа, и 22 мм - също :)
pe60777 - напреднал
Chefo77 написа:
Привет!
ОСБ плоскостите са със стандартен размер 1220х2440 мм. Шперплатът най-често е 1250х2500.
Дебелината е според възможностите и желанието Ви - и 9 мм вършат работа, и 22 мм - също :)
Да. Размера на плочите е ясен. Въпросът ми беше дали се полагат целите плочи или се нарязват на по-малки размери както е на една от третата снимка от статията http://maistorplus.com/blog/constructio ... er_October
Chefo77 - майстор
Лично аз предпочитам да монтирам плоскостите нацяло, но не е проблем да бъдат разрязани на две части. Много колеги намират предимство в този начин. Чувал съм, че най-добрият вариант било листите да бъдат разрязани до 60х60 см, но не мога да гарантирам, че е така.
Между другото, по интересен начин са предадени мненията от тази тема в "Майстор плюс", заедно с използваните думи в разговорен стил :-D
pe60777 - напреднал
Chefo77 написа:
Лично аз предпочитам да монтирам плоскостите нацяло, но не е проблем да бъдат разрязани на две части. Много колеги намират предимство в този начин. Чувал съм, че най-добрият вариант било листите да бъдат разрязани до 60х60 см, но не мога да гарантирам, че е така.
При голямо помещение с цели плочи навярно е по-лесно, а при по-малки стаи навярно разрязани на 60х60 см ще е правилното решение. Разбира се, че някой би могъл да си разчертае "плочите" точно за помещението и после да не си играе на място да реже, а само да монтира - въпрос на организация...

А преди да лепите с какъв грунд обработвате циментова замазка?
Chefo77 написа:
Между другото, по интересен начин са предадени мненията от тази тема в "Майстор плюс", заедно с използваните думи в разговорен стил :-D
Да. Готови цитати е ползвал автора без да сложи кавички и се получава все едно той го е писал ;)

Може да претендирате за авторски права... :-D :-D :-D
Chefo77 - майстор
Всичко в този форум е предадено доброволно, дори и да искам - няма как. А аз нямам и желание :)
За грундиране най-често използвам двукомпонентен полиуретанов грунд на Dupon. Аналогичен като ефект и цена е еднокомпонентния Strong. И двата са турски. На същата фирма - производител на Dupon има и "вариант" за по-влажни замазки - MOB. Всичко посочено е в компромисната ниша качество-цена. Разбира се, има и по-добри, но и далеч по-скъпи.
За оразмеряването - добре е първо да се оразмери цялата стая и да се нареди "на сухо", след което да се залепят и дюбелират. По този начин не се губи време за оразмеряване на следващата плоскост, докато лепилото стои смесено.
pe60777 - напреднал
Chefo77 написа:
Всичко в този форум е предадено доброволно, дори и да искам - няма как. А аз нямам и желание :)
В кръга на шегата беше намека за авторските права...

Много добре обяснявате и въпросите си идват един след друг:

Лепилото на плоскостта ли го нанасяте на гребен или на пода върху грунда, или и на двете повърхности като се гледа при залепването да се получи "мрежа"?
Chefo77 - майстор
Лепилото се нанася само на пода. Грундът се нанася на минимум две ръце и се изчаква да изсъхне поне една вечер, но не повече от 72 часа - в общия случай. За времената има упътване на опаковките на грундовете.
pe60777 - напреднал
Chefo77 написа:
Лепилото се нанася само на пода.
А гребена колко мм е?

След като се залепи и дюбелира "посредника" на ОСБ ли отново се нанася лепилото или този път на дюшемето :? ?
Chefo77 - майстор
Гребенът - 3х3, 4х4, 5х5 - зависи от това каква е замазката. Колкото по-равна и гладка, толкова по-малък гребен.
Върху ОСБ-то се процедира както и под него - лепилото се маже върху него. Върху дъска се допуска да се маже, когато е единична бройка, ако мажеш всяка поотделно, ще редиш паркета със седмици :lol:
pe60777 - напреднал
Chefo77 написа:
Върху ОСБ-то се процедира както и под него - лепилото се маже върху него.
А самото ОСБ трябва ли да се третира с нещо за да се "запечата" или се монтира натурално както е купено?

Тема "Подова замазка за естествен паркет/дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: