Мнения и въпроси за хола
CaraVani0 - помощник
Здравейте,

Имам следният проблем: преди година бе направен първия стадий от ремонта на жилището ми, като сега започнах да правя втория. Пода бе изравнен със саморазливна замазка Nivelix 3-5. Искам да положа дъбово дюшеме в хола (37 м²), което да е с размери: ш: 10-15 см, д: 50-150 см и в: 2.2 см. В стаите, които са по 15 м² сигурно бих сложил дъбов паркет ш: 5 см, д: 80 см, в: 2.2 см.
Проблем: дойде паркетаджия хвана мастара и провери крехкостта на замазката чрез надиране на повърхността с остър предмет - ъгъла на мастара в случая, и замазката се рони оставяйки фин пясък/прах след преминаването на острия предмет. Второ: човека хвана на всички страни с мастара да види равността на замазката - мега зле. Каза, че Nivelix-а е доста зле от доста време насам и че преди е бил качествена саморазливна замазка, но сега не. Препоръча ми Baumit или MAPEI (по-голяма препоръка) като производител. Добре, че човека разбираше от подови замазки, а не тръгна директно да слага паркет, че един от паркетаджиите беше точно такъв.
Нахоках майсторите ми, че е пълна щета това, което са сътворили, но и те не знаят как да го оправят, което меко казано ме хвърли в тъча - как можеш да работиш 20-30+ години и да не знаеш. Казваха, че може би трябва циментово-пясъчна замазка да се направи, ако има по-големи неравности и после пак саморазливка. Това чудесно но как са установили денивелацията на нивото, че да видят че им трябва 3-5мм саморазливна замазка. Надали е както тук на 6:30 мин. с лазерния нивомер.

Главен въпрос: коя е най-добрата замазка саморазливна и/или циментово-пясъчна за под, която да удържи на измятането на залепен за нея дъбов паркет или дюшеме? При дюшемето измятането е по-голямо и там, доколкото знам, трябва още по-здрава замазка, тъй като не паркет-лепило областта ще поддаде, а лепило-финална замазка или директно финална замазка-основна замазка.
Chefo77 - майстор
Веднъж саморазливка - продължаваш със саморазливка. Освен ако не се изстърже цялата, не зная да има технология, гарантираща заздравяване на вече положена саморазливка. Помисли над варианта посредник - лепене и коване на ОСБ плоскости, върху тях - лепене и коване паркет. За помещение с такива размери е силно препоръчително да е има такива плоскости или да е разделено на две - грозно.
За последващо полагане на паркет има специални саморазливки - еластични, зная, че Ардекс имат такава. Но е скъпа и затова много хора я избягват. Вероятно Баумит и Мапей също имат, но не ми се вярва цената да е много по-ниска.
CaraVani0 - помощник
За саморазливка върху текущата - със сигурност не. Ако се положи отгоре друга, паркета като се деформира вследствие изменение на влагата в помещението, слабото място ще е калпавата замазка и паркета ще отлепи нея заедно с новата. Старата ще я махна сто про, няма да я заздравявам. Перфектно ме ориентира към Ардекс, благодаря. Точно не можех да се сетя за тази замазка, която майстора ми каза като най-най:
1. Ардекс
2. MAPEI
3. Baumit

Със сигурност ще взема такава - еластична. Същото взех и за плочките в банята - еластично лепило. За OSB ... майстора и това ми препоръча за голямо помещение и дюшеме, но не искам да вдигам нивото. В момента е 250-251 см. поради положена 10 см + 1.25 см изолация от каменна вата + гипскартон и не искам да го снижавам повече да не се захлупи помещението + че не искам с коването случайно да се удари някоя тръба по пода отиваща към радиаторите. Доколкото изчетох и ме съветваха най-добро е да се залепи директно за замазката съответно ако е много здрава и равна. Не би ли бил по-добрия вариант да е зелепен директно за пода?
Chefo77 - майстор
Ами аз не мисля, че с един сантиметър ще се получи някакво зверско снижаване, но ти си знаеш. На монтажа на ОСБ-то единственият недостатък е повишената цена - всичко останало е в плюс.
И за да не съм голословен - при използване на посредник (ОСБ или шперплатови плоскости), напрежението, което се натрупва в дървото, се предава не на замазката, а на посредника. Тъй като той е малко или много пластичен, последиците са нищожни. Говорим за нормална употреба, при обилно поливане с вода спасение няма :)
Посредникът също така игнорира фактора "здравина на шпакловката", защото при лепене И коване с пирон-дюбели, последните се захващат в плочата - и по този начин няма особено значение дали замазката/шпакловката е рехава, дали е теракол-ена или саморазливна, защото тя става просто буфер, пълнеж.
За мен най-добрият вариант за полагане на паркет, е суха, равна и здрава замазка (да не хлопа), грунд за подобряване на адхезията лепило-замазка, ОСБ (ако е на два слоя на кръст - още по-добре), което е лепено и ковано с пирон-дюбели (6х60, 6х80, 6х100 в зависимост колко надълбоко трябва да влязат) 8-10 броя на квадратен метър, отгоре лепен и кован в нута паркет. И това нещо няма мърдане. Правили сме помещения по 100-120 м2 без никакви притеснения и без никакви негативни последствия.
Но ако липсва един компонент от тази технология (някои обичат да пестят ... примерно лепило или дюбели), точно по този компонент работата е възможно да се издъни. При незалепен посредник има вариант да се просмуче влага под него и да започне да си работи тихо и кротко, докато посредника кабаряса и в един момент буквално се изтръгва от дюбелите и се подува заедно с паркета. Ако се пропуснат пирон-дюбелите, няма какво да стабилизира посредника към плочата и оттам - тръгне ли напрежение, къса замазката или шпакловката. Ако не се лепи паркета върху посредника, се държи точно като ламинат - подскача, бие на кухо.
Разбира се, има случаи, в които не се препоръчва монтаж на посредник - например ако пода е плетеница от кабели и тръби. Но ако имаш снимки, риска е минимален.
CaraVani0 - помощник
Т.е. твоята препоръка е:
1. два слоя OSB на кръст с неприпокриващи се фуги: 1-ви слой кован + лепен за пода, 2-ри слой кован + лепен за първия
2. паркета/дюшемето кован/ковано в нута + лепен за OSB-то

Въпроса ми е това дали е препоръка само поради леснотата на изработка, тъй като сухото строителство е по-бързо и лесно от конвенционалното и/или е препоръка и от страна качество - липса на измятане и т.н. Защото се нагледах на простотии от рода на слагаме ви гипскартон на кюфтета/профили вместо груба замазка, но не ви вдигаме парите за труда. В този случай грубата замазка струваше по-малко като труд от слагането на гипскартон, но последното е в пъти по-лесно от първото. Така че ме интересува по-удачния вариант от клиентска гледна точка, а не от тази на извършителя.

При употребата на OSB за основа под паркета/дюшемето вместо замазка ползват ли се различни лепила? Също би ли ми препоръчал марка лепила + лакове + смоли. Доколкото знам Bona, италиански някакви - Milesi мисля и разни турски се ползват като лепила. За лаковете - Bona и някакви немски. За смолите незнам точно. Би ли ме упътил какво точно е най-добро. Ако може да ми дадеш тел. на ЛС също бих бил благодарен ако е удобно.
kalpev - специалист
CaraVani0 написа:
...Ако може да ми дадеш тел. на ЛС също бих бил благодарен ако е удобно.
Подпис на Chefo77:
"Монтаж на естествени и ламинирани подови настилки - Варна и не само
Стилко ЕООД : 0899/100937; 0888/235470. Вече и с мострена зала."

:yawinkle:
Chefo77 - майстор
CaraVani0 написа:
Т.е. твоята препоръка е:
1. два слоя OSB на кръст с неприпокриващи се фуги: 1-ви слой кован + лепен за пода, 2-ри слой кован + лепен за първия
2. паркета/дюшемето кован/ковано в нута + лепен за OSB-то

Въпроса ми е това дали е препоръка само поради леснотата на изработка, тъй като сухото строителство е по-бързо и лесно от конвенционалното и/или е препоръка и от страна качество - липса на измятане и т.н. Защото се нагледах на простотии от рода на слагаме ви гипскартон на кюфтета/профили вместо груба замазка, но не ви вдигаме парите за труда. В този случай грубата замазка струваше по-малко като труд от слагането на гипскартон, но последното е в пъти по-лесно от първото. Така че ме интересува по-удачния вариант от клиентска гледна точка, а не от тази на извършителя.

При употребата на OSB за основа под паркета/дюшемето вместо замазка ползват ли се различни лепила? Също би ли ми препоръчал марка лепила + лакове + смоли. Доколкото знам Bona, италиански някакви - Milesi мисля и разни турски се ползват като лепила. За лаковете - Bona и някакви немски. За смолите незнам точно. Би ли ме упътил какво точно е най-добро. Ако може да ми дадеш тел. на ЛС също бих бил благодарен ако е удобно.
Ако количеството работа се увеличава, няма как да е по-лесно за изработка. При описаната по-горе последователност се добавят процеси, които увеличават времето за работа, не се заместват. Разбира се - и цената за монтаж се вдига, но ако се направи една сметка време/цена, то монтажът на ОСБ-то не е най-добре заплатения процес. :wink: Това го пиша, за да не те навежда на мисълта, че ти предлагам такъв тип технология заради по-добрите приходи за монтиращия. Още повече, че нямаме уговорки, така че "нямам никаква сметка" да те подготвям за колега, всичко това го пиша в твой интерес.
Ако има ОСБ на 2 слоя, то се лепи само първия, втория се монтира върху първия (прихваща се към него с ... да речем 25 мм рапидни винтове с едра стъпка, и през двата слоя ОСБ се набиват пирон-дюбелите. Разбира се, винаги може и между двата слоя да се сложи лепило, но за мен там е ненужно. И монтажът на втория слой трябва да бъде извършен бързо след първия, за да могат пирон-дюбелите да притиснат ОСБ-то към замазката. Не на единия ден единия слой нацяло, на следващия - втория. Двата слоя трябва да вървят почти успоредно.
При използването на ОСБ лепилото не замества замазката. Затова писах, че замазката също трябва да отговаря на някои изисквания. Просто тези изисквания не са толкова строги, колкото при монтажа без ОСБ, тъй като в случая с посредник, ролята на последен слой под паркета я играе посредника.
За лепилата - има такива, които не са лоши, други - средна хубост и такива - високо качество. Аз работя много често с турското Dupon (не е лошо), което си има своите предимства и недостатъци и е добър избор, когато не е необходима пластичност, когато бюджетът е леко ограничен и когато клиентът няма предразсъдъци към тази държава. В никакъв случай не е най-добрия избор!!!
Bona предлагат прекрасни лепила, лакове и фугиращи смеси, общо взето са вероятно най-силно представения бранд на пазара (предлагат цялата система от грундовете до лака/маслото). Stauf, Forbo и Mapei също предлагат висококачествени продукти, но те са силно представени най-вече при лепилата. Какво ще избереш зависи най-вече от бюджета, само мога да те посъветвам да не гледаш силановите лепила, ако се решиш на монтаж с ОСБ - няма никакъв смисъл от тях там. Всяка марка има различни класове лепила. И общо взето, между близките като цена лепила на различните марки, разликите са малки. Примерно едно R 777 Bona кореспондира на Mapei Ultrabond P902 2K като качество - и с двете няма да сбъркаш. Нито пък с 446 на Stauf. Milesi имат само лакове, не бих ги нарекъл най-добрите на пазара, но не са и с потресаващо ниско качество.
Много е важно и паркетчията с какво е свикнал да работи и да се чуе и неговото мнение, защото ако е свикнал с лепила с голямо отворено време, а ти му натресеш Dupon, ще му се вземе здравето :) Има пък колеги, които избягват да работят с масла, или с лакове на водна или пък на полиуретанова основа. Всеки луд с номера си, както се казва :)
CaraVani0 - помощник
Благодаря за изчерпателния отговор. Споменаваш (на ти ако може), че силановите лепила не са за препоръчване особено за OSB. Говорих с няколко майстора. Единият ползва главно двукомпонентни полиуретанови (турски или италиански), а другият на Bona - главно водоразтворими такива, които имали 22% водно съдържание/остатъчна влага. Доколкото знам вече се ползват главно полиуретанови. Водните биха били по-здравословни и няма с времето да излъчват вредни изпарения или? Попитах и него защо предпочита тях пред полиуретановите - точен отговор не ми беше даден, но мисля че главно, защото са май с по-ниска цена и предполагаемо по-здравословни.

Друг въпрос: коя фабрика би ми препоръчал? Спрял съм се на няколко, но не знам коя колко е читава. Събрах оферти, цени, но все още имам чуденка. От София съм.
Chefo77 - майстор
Не съм казал, че силановите не са препоръчителни - няма смисъл от тях при употребата на ОСБ, защото тяхното основно предимство е при по-влажни основи - позволяват движение на паркета без да претоварват замазката от напрежение. Ако цената им беше близка до тази на полиуретана, няма проблеми да се използва и силан, но при почти двойна - не намирам смисъл.
Лепилата на водна основа не са лоши. По-евтини са от полиуретана и са на базата на поливинилацетата - по състав са много близо до Ц200 :) Еднокомпонентни са, което ги прави по-лесни за работа. Имат ограничена пластичност, но отнема малко повече време да изхвърлят влагата, която се съдържа в тях. Добре е да се изчака малко повече време след реденето преди последващите операции.
Полиуретановите лепила в общия случай са по-пластични от дисперсионните. Не съдържат разтворители, което означава, че 2-3 дни след лепенето мирис не се усеща (в зависимост от вида на лепилото). Някои се втвърдяват при химическа реакция на 2 компонента, други - при контакт с влагата от въздуха (еднокомпонентни). И двата варианта са ОК за употреба в твоя случай.
Аз лично предпочитам полиуретан. В горния пост съм посочил 3 от лепилата (марка и модел), с които няма да сбъркаш изобщо. И с турското (Дупон) няма да сбъркаш в твоя случай, но ако можеш да си позволиш да дадеш почти 2 пъти повече пари за лепило - още по-добре.

Като фабрика - може би най-добрите в България производители на паркет са Коркос. Емко-Г не са лоши, Форест Трейд и Форест Паркет също. Полекс се опитват да се дънят в последно време, но и тяхната продукция е добра в общия случай. Но номер 1 от БГ производителите за мен е Коркос. На съответната цена, съответно :)
pe60777 - напреднал
Chefo77 написа:
Помисли над варианта посредник - лепене и коване на ОСБ плоскости, върху тях - лепене и коване паркет.
...........................................
На монтажа на ОСБ-то единственият недостатък е повишената цена - всичко останало е в плюс.
И за да не съм голословен - при използване на посредник (ОСБ или шперплатови плоскости), напрежението, което се натрупва в дървото, се предава не на замазката, а на посредника.
За мен най-добрият вариант за полагане на паркет, е суха, равна и здрава замазка (да не хлопа), грунд за подобряване на адхезията лепило-замазка, ОСБ (ако е на два слоя на кръст - още по-добре), което е лепено и ковано с пирон-дюбели (6х60, 6х80, 6х100 в зависимост колко надълбоко трябва да влязат) 8-10 броя на квадратен метър, отгоре лепен и кован в нута паркет.
Здравейте.

Ако създателя на темата няма нищо против, че ползвам темата му ще попитам:

При този вид на монтаж на паркет/дюшеме какви размери на "посредника" (ОСБ или шперплатови плоскости) е препоръчително да се ползва и с каква дебелина трябва да бъде?

Благодаря за отговорите.

Тема "Подова замазка за естествен паркет/дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: