Мнения и въпроси за хола
prascho - майстор
привет,

Бих искал да извадя размерите на елементите на тези четири модула за да ги пусна за разкрой и кантиране. Преди това обаче ще се радвам на съвети как да извадя отделните детайли.

модул 1 /библиотека/ - мисля си да я направя от два самостоятелни шкафа по 800мм широчина и да ги сглобя с винтове. Подобно на гардероб с основа повдигната на 5 см, страници отстрани и таван отгоре. Средният рафт хванат към корпуса за укрепване. Подобно на този модул: http://www.ikea.bg/living-room/Living-r ... 077/76153/, но таван лягащ на страниците.

Когато съм сглобил двете секции по 800мм ги хващам един за друг. Четири или осем броя врати с ширина 400мм с панти на покрит кант . Гръб от фазер хванат с винтове. Обща широчина 3мм фазер + 300мм страница + 18мм врата = 321мм.

Всичко това обличам с таван и страници, като широчината ще е примерно 34см /35см/. 1 см отзад за да прикрие фазера /подобно на нут/ и 1 см /2см/ да надстърча пред вратите отпред. Обличането ще го хвана с винтове отвътре при рафтовете за да не се вижда.

Вратите не трябва да са по широки от 400мм тъй като имам скосяване и ще опират при пълното отваряне в тавана. Ако взема закалено стъкло дали може да се направят рамки от ПДЧ, в които да се вгради стъклото. По-добре да са цели врати по 185см или да са разделени на две :?

Ще стане нещо като това: http://www.ikea.bg/living-room/Living-r ... 127/76255/. Единствено при цокъла ще си личи, че библиотеката е от два модула.

Вярно ще глътне малко повече материал, но ще го сглобя с винтове /които ще прикрия с обличането/ и няма да се занимавам с минификсове. Иначе трябва да обяснявам при разкроя къде баш ги искам сглобките да ми ги направят.

детайли 2,3 и 4 - по-скоро ще са без обличане с изтеглени страници и таван над вратите. Ще се ползват минификсове. Врати с панти на открит кант.

Някакво мнение?

Прикачен файл

1.JPG
prascho - майстор
не сте ли правили библиотека до сега?

П.П. Някой има ли тази програма "Hettich Selection Proffessional" и от къде да си я сваля...:)
Делян - специалист
Точно за да не се обяснявам кое къде, аз сам си правя диблите и фиксовете. Играчка е, но пък накрая е удоволствие :)

http://chendo.snimka.bg/hobby/discoteka.881261.36102165

Тук има снимки на моя проект за дискотека - стелажи за дискове. Сигурно има конструктивни недостатъци, но вече две години не е мръднала, стои неочаквано и за мен дори стабилно, няма провисване, въпреки, че е натоварена на 70% (все още имам да допълвам колекцията си).
На една от снимките се вижда аборигенския шаблон за фиксовете, който си направих. Не стана много точен, но го скалъпих набързо и после му хванах цаката.

Прикачен файл

discstelag-shema.jpg Това е схемата на дискотеката :)
prascho - майстор
Направих разкрой. Чудя се вратите на библиотеката с размери 1843х393мм - 4 броя как да ги направя.

Вариант 1 - с рамка от ПДЧ по 80мм и вкопано стъкло /не съм на ясно колко ще излезе инвестицията със закалено стъкло /по четири панти на врата/.

Вариант 2 - да разделя вратите 1223х393мм - 4 броя със стъкло по средата в рамка /три панти на врата/ и 617х393мм - 4 броя плътно ПДЧ /две панти на врата/
prascho - майстор
Дали сте ползвали фирма за разкрой на стъкло в София? Интересувам се от 5броя флоатни стъкла с кант. Благодаря.
шоп - майстор
Ползвам стъкларската фирма, която се намира на ъгъла на ул. Гео Милев и ул. Николай Коперник. Доволен съм от тях.
prascho - майстор
Едно име на лична може ли:)
шоп - майстор
Нямам представа как се казва стъкларницата
входа е от към ул. Гео Милев.
prascho - майстор
Един глупав въпрос:

Обикновено или закалено стъкло е по-добре за витрина на библиотека? Има ли съществена разлика в устойчивостта? При счупване закаленото е по-безопасно.
emosms - специалист
Заради вратите има някаква идея да е от два модула, вместо с общи страници - вертикални делители и дъно + таван.
Защо са ти 4 врати? За библиотека?

Относно вратите - аз не бих ги направил от ПДЧ никога.
Не мога да ти кажа ориентировъчна цена засега, но за кухненски горен ред смятам да ходя при майстор - дървени рамки със стъкло. По-леко и здраво. Може да ти се фрезова по радиус на ръба.
Проблема поне според мен е съчетание на дървената рамка като цвят и текстура с декора на ПДЧ.
Ако байцваш мн. тъмно може би ще е най-лесно, но тр. да помислиш за дизайн на цветовете.

При тази височина поне на два модула стъклото. То си е до теб, да си го разчертаеш като растер в челна проекция и както ти харесва като пропорции. После обмисляш избрания вариант конструктивно как/ може ли да се направи.

Но отново, изпадам малко в недоумение от тези огромни врати.

За софтуеър - научи се да работиш със скечъп ако имаш време. Със специализираните програми може би е по лесно и бързо да чертаеш някакви модулни системи, но мен малко ме дразнят.
На скечъп може да си начертаеш всякакви битови проекти, в 3д, горе долу да ги оцветиш и текстурираш, дори в другото приложение лейаут може да си изкараш на отделни страници чертежи с оразмерявания.
(само че тр. да се снабдиш с пълната версия на програмата, мисля че ще успееш)

Тема "разкрой на мебели - Библиотека?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: