Мнения и въпроси за хола
Mitashki_MM - специалист
Здравейте
става дума за основно ремонтирана къща - комина е от коминни тела -20ки, в който влиза иноксово гофре 18см. Тягата е просто перфектна но при дъжд влиза вода между гофрето и комина и чугунената камера почва да ръждясва отвън. Стила на къщата е традиционен - отвън комина е облечен в гнайс и има една голяма тикла като шапка на 15см над устието на комина. При тих дъждец си върши идеална работа, но когато духа и вали (мястото е открито е и доста често се случва ) пръските набиват странично под шапката и попадат в комина.
Има ли някакви решения дето да не развалят външиня възрожденски изглед на комина?
chapara - майстор
Предполагам по голяма тикла с наклон, така че водата да подлизва на покрива. Но това малко наизуст без снимка :wink:
Мисля си че шапката трябва да е от две тикли поне.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
dpp - специалист
Иам доста големи Гнайс плочи - доста широки.. Слагаш си 4 основи от камък или нещо друго и отгоре гнайс плочата. Аз скоро правих на нашите кумини, че водата стигаше до долу - 1вия етаж чак, но сложих варовиков камък 3см. Понеже са ми големи отворите - съответно кумините беше трудно да намеря такъв гнайс като големина. Но при тебе може и да станат..
Mitashki_MM - специалист
Не е много добра снимката но мисля, че се добива представа. Височки ли ви се струват подпорките на шапката? Сега се замислих, може да пробвам да надигна с 4 скални плочки вътрешното отверстие на комина така, че да се доближи отдолу на 10-ина сантиметра от плочата и да видя доколко ще се реши проблема и дали няма да разваля много тягата.

Прикачен файл

komin.JPG
komin.JPG (28.41 KиБ) Видяна 4194 пъти
dpp - специалист
А периферията на тая шапка по-голяма ли е от периферията на самия комин? Мойте съм ги отпуснал с по 7-8см отстрани по-широки. Да чукна, за сега няма проблем. Аз съм ги монтирал хоризонтално, не с наклон. Да не би да ти е ориентиран наклона обратно на север-североизток? Смисъл по принцип от там пръска зимата повече.. :?
И друго се сетих колега, казваш имаш в комина пусната тръба, тая тръба изолирана ли е с вата. Да не прави конденз , и това да те бърка, катран слиза ли долу? Не съм специалист но знам че особенно за котли и подобни тръбата винаги се изолира добре с вата точно заради кондензи..Но казваш че като вали става знам ли... :?
Mitashki_MM - специалист
dpp написа:
А периферията на тая шапка по-голяма ли е от периферията на самия комин? Мойте съм ги отпуснал с по 7-8см отстрани по-широки.
О да - поне 15-ина см отвсякъде - комина казах е от тела с отвор 20см а шапката над него е едно 50х70см. Не мисля, че става дума за конденз понеже преди слагането на камината си спомням как след дъжд съм намирал оставените под комина стари кашони прилично мокри. Още не съм слагал вата между гофрето и комина поради обсъждания проблем - не ми се щеше да натъпча с вата дето ще се мокри и мухлясва при всеки дъжд с повечко вятър.
dpp - специалист
Интересно, явно доста си повдигнал тогава шапката. Моите са по 20см повдигнати уж нямам те засега или и да има не съм видял..

Тема "Дъжд в комина - елегантно решение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: