• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Мнения и въпроси за хола
nikolovvd - майстор
Навсякъде ще е хубаво, но виждаш ли замисъла. Една секция е с един цвят.
Представи си какво впечетление щеше да правят същите тези сгради, ако всеки си беше боядисал около прозореца, вратата с ръзличен цвят несъвместим с околния. Виж как на светло синя фасада има тъмно сини орнаменти и си представи как щеше да изглежда, ако беше в жълто или в червено, въпреки че и това е възможно, ако пасва със съседната секция.
Разликата е, че там хората жертват личните си предпочитания в името на общия изглед на сградата и се доверяват на дизайнери - хора на които това им е професия. Там хората казват - "Дай ми идея, аз пари ще намеря".
У нас всеки разбира от всичко и никой не иска акъл, а иска пари.
Та Калиакра, мисълта ми е, че ти може да имаш нужните познания и идеите които даваш да са чудесни, но иди обясни на бай Йонов дошъл в София от с. Кутова, че не е добре да си боядиса терасата в любимите "крещящи" влашки цветове.
Да в влашко село това изглежда добре, защото всички къщи са боядисани така, но в София това е кич.
Затова е нужна намесата на държавата, респективно общината, за да бъдат цветовете според архитектурните планове и населеното място да не прилича на цигански катун.
caliacra - напреднал
nikolovvd написа:
Навсякъде ще е хубаво, но виждаш ли замисъла. Една секция е с един цвят.
Представи си какво впечетление щеше да правят същите тези сгради, ако всеки си беше боядисал около прозореца, вратата с ръзличен цвят несъвместим с околния. Виж как на светло синя фасада има тъмно сини орнаменти и си представи как щеше да изглежда, ако беше в жълто или в червено, въпреки че и това е възможно, ако пасва със съседната секция.
Разликата е, че там хората жертват личните си предпочитания в името на общия изглед на сградата и се доверяват на дизайнери - хора на които това им е професия. Там хората казват - "Дай ми идея, аз пари ще намеря".
У нас всеки разбира от всичко и никой не иска акъл, а иска пари.
Та Калиакра, мисълта ми е, че ти може да имаш нужните познания и идеите които даваш да са чудесни, но иди обясни на бай Йонов дошъл в София от с. Кутова, че не е добре да си боядиса терасата в любимите "крещящи" влашки цветове.
Да в влашко село това изглежда добре, защото всички къщи са боядисани така, но в София това е кич.
Затова е нужна намесата на държавата, респективно общината, за да бъдат цветовете според архитектурните планове и населеното място да не прилича на цигански катун.
Разликата е, че там една секция, както наричаш таунхаусът, е собственост на едно семейство - не е много сигурно ако бяха две семействата - по едно на етаж, как щяха да изглеждат. :wink: А ако оставим тук, в БГ, общината да реши кой апартамент какъв цвят да е, нали се сещаш какво ще стане? И понеже блоковете са грозни и сиви, малко цвят, пък бил той и шарен, за мен е ОК. Като станем достатъчно богати, че да живеем по къщи в затворени комплекси, там може да има изисквания за цвят и всеки да си боядисва къщата съгласно решение на "асоциацията на собствениците". До тогава шарените соц. блокове мен ще продъжат да ме кефят. :weedman: А както знаем, дори една картина нарисувана от ренесансов художник, не винаги може да се хареса - възприемането на цветовете е много индивидуално. Дори и най-добрите архитекти и художници не могат да съберат 100 процента одобрение. Затова винаги ще има недоволни за това или онова, факт.
Последна промяна от caliacra на пет апр 08, 2016 6:31 pm, променено общо 2 пъти.
nikolov333 - майстор
То като гледам по блоковете, които санират в момента, какви цветови решения има, изобщо не знам имаме ли дизайнери вече... А съчетаването на цветовете е голям проблем... Да не говорим за качеството на боите и колко ще избелеят на слънце след време. :idea:
8180 - майстор
В увод да кажа (преди спама):
Всички сте прави в неконструктивния спор.
За вкусовете не спорят.
Единици тук са навътре в градския дизайн - с обрзование или някакъв природен талант по въпроса.
От др. страна, на тези с образование (често откровени п*деруги), както и на Гл. архитекти сме им последна грижа - нашето комфортно и съвремено обитаване - ако докарат цветовете заради някакъв конкурс, ще забравят улиците, градинките, паркингите и т.н. Живеят си в собствен свят на интереси, отделен от нас и се отчетат (хвалят) по ТВ за "работата СИ", която са свършили с НАШИТЕ ПАРИ (заплати).

Профан съм по въпроса и вероятно затова и на мен по-ми харесват цветните решения при "саниране" (което считам за положитено и отговорно ГРАЖАДАНСКО поведение) на фона на сивите панели, с "на парче" замазани с асфалт фуги.

Как би могъл да се реши възникналия спор, ако с някаква НАША (хипотетична активност) ЗАСТАВИМ избраниците си да мисят ЗА НАС:
Доста просто - да им вменим в гласувания мандат да изготвят, съгласуват с гражданите нарочен "дизайнерски" цветови проект при "саниране". Ако отделят и някава част от парите за "казионното саниране" за боя или цветни мазилки биха решили и народнопсихологичните проблеми.

За съжаление, тези въпроси се "спорят" във Форуми (и често се считат за "забранени поитически" и стават безполезни), а не на предизборни събрания.

После всеки бюрократ (нашият човек) ни прави на луди с "Не може!", с нашата заплата и седнал върху плика с рушвета.

П.П. За близка справка - "рИформата" в НАШИЯ - "Направи сам" форум - вчера (май) писах. Същата схема, според мен.
После Българинът бил "нехилист", "сгрешен чип", "ченгесарско-комунистически заблуден", "ностагичен русофил" и "политикан" - все СПАМ и приспиване.
П.П.1 И мен ме умиляват съборите с гУемите трибагреници на Рожен и др., но са контрапродуктивни по Темата. То и на Бузуджа всяка год. организират - е и ...?
С повдигнато настроение за връщаме в сивите градове и утре е Понеделник. :)
nikolov333 - майстор
Те така, со кроце, со благо, става хубав моабет.. :partyman:
stivemaster - майстор
Понеже темата така да се каже оттече, да отговоря на вашето мнение.
В България все още има някаква свобода на индивидуалност, която все повече и повече се отнема и за съжаление, хората биват превръщани все повече в овце, каквито са тези на запад. Та в този ред на мисли, някои от съседите могат да желаят да притежават отворено пространство тип балкон, лоджия, тераса към апартаментите си, а други биха имали нужда от това пространство да бъде приобщено към вътрешната площ. Има доста фактори, които обуславят подобно решение - брой на членове на домакинството, лайфстайл, финансии и пр. Следователно, ако някои от съседите желаят да си запазят балконите не бива да бъдат задължавани да ги затварят и обратното - тези, които имат нужда да ги приобщят, не бива да бъдат задължавани да не го правят. Поради тази причина свободата на избор не може да бъде с лека ръка отнемана и поради тази причина в България ВСЕ ОЩЕ е разрешено всеки да избира как да живее. Което лично мен ме радва, защото придава КОЛОРИТ на обществото - точно различните и странни фасади са част от красотата на един български град и неговата самобитност. Та, вашата идея би била добра в един свят, където хората са ЗАДЪЛЖАВАНИ да правят това, което държавата реши без да се интересува от тяхното мнение. В България държавата все още донякъде се вслушва в гражданите си и не налага толкова императивно решения, които биха могли да са добри за едни, но лоши за други, още повече, че ако се направи проучване може да се установи, че 50 процента желаят да си затворят терасите, а 50 процента не желаят. Та така. :)[/quote]


Баси мохабета наистина.Разговора с хора като тази госпожа, може да бъде характеризиран само и единствено като мохабет.Сега ми се изясни и защо се е върнала от запад и каква носталгия е изпитвала там.През цялото време и най малка представа не е получила, че "за да получиш трябва да дадеш" е принцип, не само през комунизма у нас ,а и навсякъде.И че държавата, това сме ние.
През цялото време хора като нея, повтарят една и съща мантра - свободата (в смисъл на свободията), правата ни (в смисъл на желанията ни чисто егоистично), държавата налага (без да знаят че обществото е наложило такава законова промяна).
С такива разбирания ,няма как да се впишеш в западно общество.С такива разбирания, ще продължават да си протестират с домашните си кучета, в защита на уличните.Ревностно ще държим техническите прегледи да са все така либерални за да си караме скапания таралясник и ние.Да продължавам ли ?
Време е дами и господа да разберат тези от вас които не са, че ако не искаме да се случва това , за да не може диваци като тези, да си правят такива тераси .За да не може камази без спирачки и пушещи като печки да застрашават децата ни на улицата,трябва да се моткажеем от някои от правата си и да делегираме репресията на хората на които и без това плащаме .Само страха от глоба деиства достатъчно отрезвяващо на хипарите ентусиасти.
nikolov333 - майстор
Всичко хубаво, ама ако ми обясниш и как ще стане аджеба, това с тия санкции.. Не знам чувал ли си, за едни държавни органи дето глобиха бай Асен, че си отсякъл сухото дърво на нивата. :axe: http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ ... n-dab.html А после си припомни и как сметките за тока свалиха правителството.. или как полицаите задружно протестираха въпреки, че по-закон май не можели .. :finga: И след това ми кажи според теб, какви санкции да наложим на хората, дето са си усвоили терасите.. та да се съгласим! :rock:
stivemaster - майстор
Моя коментар е по повод потреса на г-жата за 2000Е глоба в Германия.
А проблема както на бай едикой си, така и вашия и моя е, че в България открай време ,умишлено се стопира развитието на гражданското общество като се изкривява настоящето НАРОЧНО с непрецизни текстове в законите (недъгавите юристчета законотворци и подстрекателите им считат че така ще има повече хляб за тях,макар че 80 пъти вече различни светила в правото от световна величина им казаха че прецизните текстове и ясните закони ще намалят сроковете за гледане на делата и ще УВЕЛИЧАТ БРОЯ ИМ МНОГОКРАТНО.В такъв случай трябва да си пълен олигофрен за да продължаваш с този мурафет)
Какво имам предвид - ако не беше въпросното изкривяване, адвокат с малка практика и неизвестно име ,с цел да влезе в новините,щеше да разпердушини въпросния горски в съда и щеше да изкара дядото, без каквито и да е щети.
Ако не беше това изкривяване, нямаше да живеем и в панелки,повярвайте ми.Дори да не се осъществи схемата, за която писах по горе само помислете, ако спестовните каси, които ние наричаме по тяхна молба банки,кредитираха ипотеки на 1-1,5% както на запад.Ако и мишоците, които пак условно наричаме предприемачи, не си подлагат сами динената кора, със заигравките (чиста измама) с квадратурата ? Мислите ли, че строителните фирми щяха да смогват със строителството ? Да не говорим за възможността да се правят панелки - там срока за издаване е 9-12месеца за разлика от монолитните 16-20месеца. А в годините на бум в строителството 2007-2010 вие вервате ли на НСИ че строителството било само 13% от икономиката ?
Та това което искам да кажа, е че ключа за палатката не е в тоягата, а в моркова.
caliacra - напреднал
8180 написа:
В увод да кажа (преди спама):
Всички сте прави в неконструктивния спор.
За вкусовете не спорят.
Единици тук са навътре в градския дизайн - с обрзование или някакъв природен талант по въпроса.
От др. страна, на тези с образование (често откровени п*деруги), както и на Гл. архитекти сме им последна грижа - нашето комфортно и съвремено обитаване - ако докарат цветовете заради някакъв конкурс, ще забравят улиците, градинките, паркингите и т.н. Живеят си в собствен свят на интереси, отделен от нас и се отчетат (хвалят) по ТВ за "работата СИ", която са свършили с НАШИТЕ ПАРИ (заплати).

Профан съм по въпроса и вероятно затова и на мен по-ми харесват цветните решения при "саниране" (което считам за положитено и отговорно ГРАЖАДАНСКО поведение) на фона на сивите панели, с "на парче" замазани с асфалт фуги.

Как би могъл да се реши възникналия спор, ако с някаква НАША (хипотетична активност) ЗАСТАВИМ избраниците си да мисят ЗА НАС:
Доста просто - да им вменим в гласувания мандат да изготвят, съгласуват с гражданите нарочен "дизайнерски" цветови проект при "саниране". Ако отделят и някава част от парите за "казионното саниране" за боя или цветни мазилки биха решили и народнопсихологичните проблеми.

За съжаление, тези въпроси се "спорят" във Форуми (и често се считат за "забранени поитически" и стават безполезни), а не на предизборни събрания.

После всеки бюрократ (нашият човек) ни прави на луди с "Не може!", с нашата заплата и седнал върху плика с рушвета.

П.П. За близка справка - "рИформата" в НАШИЯ - "Направи сам" форум - вчера (май) писах. Същата схема, според мен.
После Българинът бил "нехилист", "сгрешен чип", "ченгесарско-комунистически заблуден", "ностагичен русофил" и "политикан" - все СПАМ и приспиване.
П.П.1 И мен ме умиляват съборите с гУемите трибагреници на Рожен и др., но са контрапродуктивни по Темата. То и на Бузуджа всяка год. организират - е и ...?
С повдигнато настроение за връщаме в сивите градове и утре е Понеделник. :)
Така си е... :partyman:

Благодаря на всички, които допринесохте за решаването на проблема ми. Поздрав най-сърдечен! :supz:
p.v.x - майстор
caliacra написа:

Благодаря на всички, които допринесохте за решаването на проблема ми. Поздрав най-сърдечен! :supz:
Би ли споделила , какво разбра за ФОРУМА , като цяло.Ако искаш да споделиш , разбира се... :-D
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Приобщаване на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: