• 1
  • 2
Мнения и въпроси за хола
  tvashtar - помощник
През май ми направиха замазка. Майсторът ползва солидо 160, земновлажна.
Наивно тогава си мислех, че ще сложа паркета плаващ, т.е. без лепене/коване, и съответно майсторът явно е решил да не се престарава с гладкостта и не я изпердаши добре и замазката стана доста груба, макар и равна. Сега, като се убедих, че ще трябва да лепя паркета (масивен, тип дюшеме, 130мм ширина на дъските), паркетчията ми каза, че е по-добре да се направи саморазливка 2-3 мм, за да се спести разхода на лепило, а и да хване добре.

Драмата ми е, че получавам доста разнопосочни мнения относно типа саморазливка:

- от фирмата, от която взех паркета, казват, че за масивен паркет съм трябвало да ползвам много висок клас саморазливка (60+ лв/ торба);
- паркетчията ми вика, че нямало особено значение;
- от Баумит ме посъветваха да сложа Нивело Куатро, но сега четох из стари теми, че тя е по-скоро на гипсова основа и може би не е подходяща за масивен паркет...

Молбата ми към майсторите тука е – дайте съвет как да се процедира, така че да ми излезе максимално евтино И качествено. :prayer: :prayer: :prayer:
Каква саморазливка бихте препоръчали?
Няма ли вариант да мина с някаква специална шпакловка със специален грунд/свързващ шлам, който да заглади иначе правия под, но и да издържи лепилото?

Слагам снимка на замазката.
Много благодаря предварително!
Прикачен файл:
IMG_B4C9A41BC56F-1.jpeg
plamen6703 - майстор
Не съм паркетчия, но ще ти споделя при мен как ми монтираха паркета, на паркет съм в цялата къща. На пода направиха саморазливна замазка, върху нея залепиха с полиуретаново лепило кофражен шперплат като го прихванаха допълнително с дюбел пирони. Отгоре вече залепиха паркета и го коваха в нута.
Много съм доволен от резултата по тоя начин, доволен съм и на вилата като ми монтираха паркета директно върху саморазливната замазка, ползвахме Mapei ultraplan eco 20.
Много е важно на какъв паркетчия ще попаднеш, има много чападжии на пазара! :partyman:
tvashtar - помощник
съб сеп 07, 2019 12:21 pmplamen6703 написа:
Не съм паркетчия, но ще ти споделя при мен как ми монтираха паркета, на паркет съм в цялата къща. На пода направиха саморазливна замазка, върху нея залепиха с полиуретаново лепило кофражен шперплат като го прихванаха допълнително с дюбел пирони. Отгоре вече залепиха паркета и го коваха в нута.
Много съм доволен от резултата по тоя начин, доволен съм и на вилата като ми монтираха паркета директно върху саморазливната замазка, ползвахме Mapei ultraplan eco 20.
Много е важно на какъв паркетчия ще попаднеш, има много чападжии на пазара! :partyman:
Мерси за включването! А за масивен паркет ли става дума или за многослоен?
И аз мислех за осб, но уви, нямам възможност, защото мога да играя само до 5мм нагоре от сегашното ниво (колкото бях предвидил за подложка.
Яд ме е, че правих замазка уж за "по-здраво", а можех да направя скара, но човек се учи от грешките явно...
plamen6703 - майстор
Говорим за масивен класически дъбов паркет навсякъде, от дървото по-хубава настилка за под няма :) ! :partyman:
tvashtar - помощник
съб сеп 07, 2019 12:28 pmplamen6703 написа:
Говорим за масивен дъбов паркет навсякъде, от дървото по-хубава настилка за под няма :) ! :partyman:
Абсолютно съгласен съм, амин! :partyman:
Обаче при теб шперплатът се явява посредник и саморазливката "само" подравнява основата...
Дали обаче Mapei ultraplan eco 20 би издържала залепен масив отгоре :?:
turbocharged - специалист
Ще се охарчиш излишно ако пода ти е относително равен. Малките грапавини в замазката не пречат, даже помагат да хване лепилото по-добре. Виж траповете в замазката пречат. Провери с дълъг мастар 2-3 метра пода дали има падове по-големи от 1 мм. Ако има може да се запълнят маламашка и шпакловка за изолация или лепило за плочки. Ако е много неравен пода слагай ОСБ или оправяй замазката с прешпакловане или саморазливка.
tvashtar - помощник
съб сеп 07, 2019 12:56 pmturbocharged написа:
Ще се охарчиш излишно ако пода ти е относително равен. Малките грапавини в замазката не пречат, даже помагат да хване лепилото по-добре. Виж траповете в замазката пречат. Провери с дълъг мастар 2-3 метра пода дали има падове по-големи от 1 мм. Ако има може да се запълнят маламашка и шпакловка за изолация или лепило за плочки. Ако е много неравен пода слагай ОСБ или оправяй замазката с прешпакловане или саморазливка.
Гледах го с 2,5м мастар и подът е равен, но е трудно да се преценят неравности от 1-2 мм заради по-голямата зърненост.
За мен изкушението да се шпаклова е най-вече от това, че ще спестя разходи за работата по саморазливката, която не се наемам сам да правя (няколко стаи са, около 60 кв.).
Паркетчията обаче ме предупреди, че лепилото за плочки било ронливо и можел да се изтръгне след залепяне на паркета... :cry:
Гледам, че има на баумит едни продукти Бетохафт и Бетофиниш за саниране на бетон, ама не знам дали биха били надеждни за случая и да дали няма да ми излезе по-скъпо от саморазливката...

А ако е саморазливка, то каква да е? Има ли разлика дали какво ще се сложи под масивен паркет или това е мит някакъв?
turbocharged - специалист
Ако паркетчията или негов човек иска да прави саморазливката положението е ясно. $$$$$$
Лепи дюшамето директно с лепило щом пода е равен. Не е необходимо да се гладък пода. Трябва да е равен и то не като водно огледало. Ако не искат намери друг майстор.
plamen6703 - майстор
съб сеп 07, 2019 12:32 pmtvashtar написа:
Дали обаче Mapei ultraplan eco 20 би издържала залепен масив отгоре :?:
При мен на вилата ми паркета е директно лепен върху саморазливка Mapei ultraplan eco 20 и проблеми нямам. :partyman:
tvashtar - помощник
съб сеп 07, 2019 1:14 pmturbocharged написа:
Ако паркетчията или негов човек иска да прави саморазливката положението е ясно. $$$$$$
Лепи дюшамето директно с лепило щом пода е равен. Не е необходимо да се гладък пода. Трябва да е равен и то не като водно огледало. Ако не искат намери друг майстор.
Саморазливката ще я прави същият, който прави замазката, при това и не особено охотно... не знам дали е за $$
Паркетчията каза, че не можел да ми даде прогноза за разхода на лепило, каза, че може и два пъти и повече отгоре да дойде... страх го е и дали няма да се зарони на места, та затова препоръча.

Дали бих могъл просто да мина с хубаво лепило замазката, колкото да позагладя?
  • 1
  • 2

Тема "Доколко има значение типът саморазливна замазка под паркет?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: