Мнения и въпроси за хола
Домашен немайстор - специалист
Добър вечер. Трябва да шпакловам две стени с гипсова шпакловка, обаче срещам сериозен проблем. С първата ръка шпакловка нямам никакви проблеми, тъй като основата е грундирана надлеждно. Втората ръка обаче съхне прекалено бързо и нямам време да я загладя като хората - докато минат 30 секунди от нанасянето на материала по стената, той вече е пресъхнал дотолкова, че не може да се изтъни където е необходимо и маламашката го "дере". Сигурно и третата и всяка следваща ръка ще е така. Нормално ли е долният слой шпакловка да изсмуква водата от горния толкова бързо? Пробвах с друга марка фина гипсова шпакловка и се получи същото.

Как да се справя с този проблем? Да минавам с дълбокопроникващ грунд преди всяка ръка ли?

И също да попитам, това преждевременно пресъхване получава ли се и при негипсови шпакловки тип Кнауф супер финиш - тази със зеления капак? Ако трябва, с такава шпакловка ще минавам последните 1-2 ръце, за да не ми пресъхва материалът и да стане гладко.
preslav - майстор
Не съм спец, но има разлика между гипсово лепило и шпакловка. Преди години, когато все още ми се занимаваше с такива неща, с лепило минавах само фугите и ъглите, а останалото шпакловах със сатен - проблем не съм имал въпреки двете си леви.
kozl - майстор
Аз па колко и да заглаждам докато провлачи, все ми е криво и за тва шляпам с шпакловки дека се шлайфат като изсъхнат. Мноо прах ма вече ползвам Бош GAZ24 и жираф Райдер.
Но жирафа за стени - добре, ама за тавана ми беше мъка.
Ивайло.Иванов - напреднал
Аз също се сблъсках със същия проблем преди година. Поразпитах и ме научиха - да не взимам гипсова шпакловка защото дърпа бързо и нямаш време да я загладиш. Първите 1 или 2 ръце ( за исправане ) ги минах с гипс САТЕН - турски в бели зеблени чували а той е розав на цвят. Последният слои ( финиша ) го минах с колор кит на "angro". И двата продукта имаш доста отворено време - за да ги загладиш.
А и един съвет колкото по-малко го бъркаш с пъркалката толкова то бавно дърпа.
ky-kyy - майстор
Не се занимавам с шпакловки, но съм виждал да слагат лимонтузо в гипса. По-бавно втвърдявало...
Обаче по казуса, се води ожесточена борба, между две философски школи...Веднъж, едва разтървах двама представители, на противоположните течения в шпакловането :lol:
Домашен немайстор - специалист
Доколкото знам, "гипс сатен", "фина гипсова шпакловка", а понякога се използва и само "гипсова шпакловка", са синоними и се отнасят до един и същи тип материал - модифицирана гипсова маса за тънкослойно шпакловане с удължено време за работа. Това използвам и аз, а не чист гипс (който наистина стяга бързо) или гипсово лепило. Отвореното време уж трябва да е сравнително дълго, но уви. Пробвах и друга марка материал, както и различни съотношения с вода, пробвах и с минимално бъркане, но пак стяга прекалено бързо при контакт със стената. Чудя се дали това е нормално да се случва, или аз не правя нещо като хората.

Жираф нямам, екипиран съм само с ръчна шкурка. :-D Ако няма друг начин да се преборя с пресъхването, май ще се наложи да използвам грунд. Засега съм измислил като вариант да изправя неравностите по стената с 2-3 ръце шпакловка + шкурка, след което ще шпакловам финалната ръка, като преди нея ще грундирам, за да може да не ми пресъхва материалът. По този начин финалното покритие би трябвало да стане сравнително гладко. След това удрям лека шкурка и приключвам.

П.П. Чувал съм за старите рецепти с лимонтузу и тапетно лепило, но това не се ли отнася за чистия гипс, който масово са използвали едно време? Съвременните гипсови шпакловки не би трябвало да имат нужда от подобни добавки.
ky-kyy - майстор
съб май 02, 2020 11:46 amДомашен немайстор написа:


П.П. Чувал съм за старите рецепти с лимонтузу и тапетно лепило, но това не се ли отнася за чистия гипс, който масово са използвали едно време? Съвременните гипсови шпакловки не би трябвало да имат нужда от подобни добавки.
Ами, много шпакладжии слагат и в сегашните. Последно гледах едни как мъкнеха със стекчетъа от тия жълтите шишенца, дето пише че било лимонов сок, а си е чисто лимонтузо с вода....
Домашен немайстор - специалист
съб май 02, 2020 11:49 amky-kyy написа:
съб май 02, 2020 11:46 amДомашен немайстор написа:


П.П. Чувал съм за старите рецепти с лимонтузу и тапетно лепило, но това не се ли отнася за чистия гипс, който масово са използвали едно време? Съвременните гипсови шпакловки не би трябвало да имат нужда от подобни добавки.
Ами, много шпакладжии слагат и в сегашните. Последно гледах едни как мъкнеха със стекчетъа от тия жълтите шишенца, дето пише че било лимонов сок, а си е чисто лимонтузо с вода....
Това е интересно, не знаех, че някои добавят лимонтузу в модифицираните шпакловки, въпреки че производителите изрично казват да не се добавя нищо друго освен вода. Не знам как това се отразява на здравината на шпакловката, така че аз лично не мисля да рискувам с добавки. По-скоро ще грундирам преди последната ръка и така би трябвало финалното покритие да се получи добре. Още повече че дълбокопроникващият грунд, който използвам, е доста икономичен, защото е от тези, които се разреждат с вода, и една туба грунд за 20 лева покрива около 100-150 м2 в зависимост как се разрежда и нанася.
ulieliadi - специалист
И за какво ти е 5 ръце грунд да слагаш :?
Използвай готови, а не сухи шпакловъчни смеси. Нанасят се лесно(може и с валяк) и най-важното шлайфат се лесно.
Според мен най-добрия и изпитан вариант е първа ръка гипсово лепило на Боро примерно, щото позволява пълнеж и две ръце супер финиш на Кнауф зелен капак. Ако си по-претенциозен може и финитура на Кнауф за трета ръка.

П.С.Шпакловката изглежда лесна, но никак не е, особено ако си с две леви. Нищо лично :wink:
Домашен немайстор - специалист
съб май 02, 2020 12:28 pmulieliadi написа:
И за какво ти е 5 ръце грунд да слагаш :?
Използвай готови, а не сухи шпакловъчни смеси. Нанасят се лесно(може и с валяк) и най-важното шлайфат се лесно.
Според мен най-добрия и изпитан вариант е първа ръка гипсово лепило на Боро примерно, щото позволява пълнеж и две ръце супер финиш на Кнауф зелен капак. Ако си по-претенциозен може и финитура на Кнауф за трета ръка.

П.С.Шпакловката изглежда лесна, но никак не е, особено ако си с две леви. Нищо лично :wink:
Тоест Супер финиша няма да пресъхва за 30 секунди, както ми се случва със сухите шпакловъчни смеси, така ли?

Еми аз наистина съм с две леви ръце, така че си прав. :-D

Тема "Гипсовата шпакловка пресъхва прекалено бързо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: