Мнения и въпроси за хола
ulieliadi - специалист
Не мога да ти гарантирам дали ще ти пресъхва, но съм сигурен че ще ти и по-лесен за работа. Зависи от много неща (и от ръцете).
Има клипове в тубата - попрегледай. Има малки разфасовки - пробвай.
kozl - майстор
Според мен пак ще ти влачи след няколко заглаждания. На мен така се получи. За тва преди фунитурата грундирах.
А м-у другото колко време ти съхна долния пласт?
Домашен немайстор - специалист
Ходих да взема една малка разфасовка Супер финиш за теста. Наистина е по-приятен за работа, но за съжаление и той пресъхва прекалено рано, когато се полага върху негрундирана гипсова шпакловка. Върху грундирана такава няма никакви проблеми (грундирал съм си едно квадратче метър на метър за такива тестове :-D). Бях останал с впечатление, че се грундира само основата преди първата ръка шпакловка, но явно невинаги е точно така.

Едната ми стена е на две ръце шпакловка и съм доволен как се поизправи, макар и повърхността ѝ да не е гладка като стъкло заради проблема с пресъхващия материал. Мисля да шпакловам и трета ръка с гипсова шпакловка и евентуално да изшкуря, ако някъде има нужда, след което грундирам и полагам две ръце Супер финиш. Би трябвало да стане добре.

Колкото до времето на съхнене на долния пласт - първата ръка шпакловка беше върху грундирана основа и съхна около 35-40 часа. Втората ръка беше върху негрундираната първа ръка и изсъхна за около 15-20 часа, но пък и беше по-тъничка от първата.
Ивайло.Иванов - напреднал
Това е интересно, не знаех, че някои добавят лимонтузу в модифицираните шпакловки, въпреки че производителите изрично казват да не се добавя нищо друго освен вода. Не знам как това се отразява на здравината на шпакловката, така че аз лично не мисля да рискувам с добавки. По-скоро ще грундирам преди последната ръка и така би трябвало финалното покритие да се получи добре. Още повече че дълбокопроникващият грунд, който използвам, е доста икономичен, защото е от тези, които се разреждат с вода, и една туба грунд за 20 лева покрива около 100-150 м2 в зависимост как се разрежда и нанася.
[/quote]

Моят съвет е да не използваш дълбоко проникващ грунт. Той запечатва стената и се получава гладка повърхност. Аз направих същата грешка и брах ядове - въру него не лови нищо дори и латекса не се нанася. Пробваи на един малак участак - намажи го с дълбокопроникяащ грунд . Изчакаи да исъхне хубаво и след това пробваи да нанесеш гипса или латекс - тогава ще разбереш за какво говоря. Повечето майстори ( дори и аз ) преди латекс не слагат грунд а латекс разреден 1 : 1 - които служи за грунт
Домашен немайстор - специалист
нед май 03, 2020 9:56 amИвайло.Иванов написа:
Моят съвет е да не използваш дълбоко проникващ грунт. Той запечатва стената и се получава гладка повърхност. Аз направих същата грешка и брах ядове - въру него не лови нищо дори и латекса не се нанася. Пробваи на един малак участак - намажи го с дълбокопроникяащ грунд . Изчакаи да исъхне хубаво и след това пробваи да нанесеш гипса или латекс - тогава ще разбереш за какво говоря. Повечето майстори ( дори и аз ) преди латекс не слагат грунд а латекс разреден 1 : 1 - които служи за грунт
Досега съм ползвал дълбокопроникващ грунд в няколко различни случая - преди подова замазка, гипсова мазилка, циментова шпакловка, а сега и гипсова шпакловка. Не съм забелязал да влошава сцеплението с основата. Преди латекс не съм ползвал грунд и не мога да дам мнение, но много майстори си грундират преди латекса и нямат ядове. Ако някой среща проблеми с грунда, може би е по-скоро заради марката и/или начина на полагане, не знам.

Даже днес изстъргах шпакловката, която бях нанесъл пробно вчера и онзи ден върху грунд. Не видях да има разлика с и без грунд от гледна точка на адхезия с основата, но определено грундът намалява попиваемостта на основата и съответно удължава отвореното време, а това е доста полезно, особено за начинаещи като мен.
chapara - майстор
Вземи една пръскалка и намокри стената, след това шпакловай и накрая сподели за резултата. Тия грундове запечатват помещението, а после - що имам мухъл :roll: :wink:
Домашен немайстор - специалист
нед май 03, 2020 6:33 pmchapara написа:
Вземи една пръскалка и намокри стената, след това шпакловай и накрая сподели за резултата. Тия грундове запечатват помещението, а после - що имам мухъл :roll: :wink:
С този метод материалът не пресъхва, което е супер. Единственото ми опасение е, че според производителя на шпакловката предишният слой трябва е "втвърден и изсъхнал" преди да се шпаклова нова ръка върху него. Втвърден е ясно защо трябва да е, но не знам защо е толкова наложително да е напълно изсъхнал. Не означава ли това, че според производителя влажната основа би могла да е предпоставка за проблем с шпакловката? Във всички случаи когато изсъхне пробната шпакловка, която положих върху влажна основа преди малко, ще изстържа и нея, за да видя дали е прилепнала добре към основата. Ако няма проблем, направо ще пръскам с вода вместо да грундирам. :)

А тези грундове уж пишат, че били паропропускливи, но знам ли, може и да не е точно така.
radius - майстор
Ами не е същото неизсъхнал материал и изсъхнал и намокрен. Във втория случай са приключили процесите по свързване на веществата и процеса е необратим.
kozl - майстор
Я па са им умувам на необратимите процеси, оти като мокрих да свялям тапети, нейде гипсо стаа на каша, а па тук там ми се люпи шпакловката съ се тапето :? А оно е шпакловано преди 16 г. Треба веке да е "изсахнало" необратимо :sad:
Реших да мия тавана. Латексо се мие, обаче водата така бързо попива, че след опитите по измиване тавано изглежда по-мръсен отколе беше. Това не ми е първия неуспешен опит за миене на латекс. До са имам само 1 успешен, ма латекса изглежда е бил матова блажна боя, оти е клепан по времето кога немаше чували за латекс :-D
chapara - майстор
пон май 04, 2020 10:05 amkozl написа:
Я па са им умувам на необратимите процеси, оти като мокрих да свялям тапети, нейде гипсо стаа на каша, а па тук там ми се люпи шпакловката съ се тапето :? А оно е шпакловано преди 16 г. Треба веке да е "изсахнало" необратимо :sad:
Има гипс и гипс, има пресечен и здрав. Сети ли се кой гипс ти пада и стаа на каша :wink:

Домашен немайстор, матеряла ти не пресъхва, а "съсъхва" :wink:

Тема "Гипсовата шпакловка пресъхва прекалено бързо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: