Мнения и въпроси за хола
chapara - майстор
пон яну 23, 2023 3:07 pmBorovich написа:
пон яну 23, 2023 10:30 amchapara написа:
За да стигнеш ,,до края" ти трябва по дълга бургия! После вземи забъркай гипс, скоростно напълни дупката и мушни дюбела. След около 10 минути слагай корниза😎
Благодаря за съвета! Какъв точно гипс - стандартен строителен ? Подходяща марка би ли предложил?

Мерси.
Сега до тук беше загатване на изпълнението.
Като първо обезпрашаваш с прахосмукачка.
След това с пулверизатор омокряш богато отвора, та дапотече водица.
Гипс е за бързоръки майстори, за теб е гипсово лепило или бърз цимент на ,, Боро". На упътването пише колко отворено време на матеряла имаш.
Пълниш обилно отвора, забождаш дюбера с леко прихванат винт, леко поврътваш дюбела, ляво дясно, така че разтвора да уплътни дюбела, заглаждаш, това в рамките на отвореното време на матеряла.
На другия ден монтираш.
kozl - майстор
пон яну 23, 2023 2:57 pmBorovich написа:
пон яну 23, 2023 12:38 amLutchezar написа:
По принцип си трябва свердло за бетон, минимум ударна бормашина, за предпочитане да си вземете перфоратор ако и по-нататък възнамерявате да правите дупки в материали различни от дърво и метал, за каквото е предназначена вашата машина.
Благодаря Ви много, Лъчо! Това и подозирах. Ще взема отнякъде ударна бормашина на заем и ще използвам свредло за бетон.
До тук си писал само за мазилка. В какво си пробивал :? Свредлото за бетон леко ще пробие мазилката. Тухлата се пробива и без удар с повече въртене и натиск и ако извадиш свредлото трябва да има червеникав прах от тухлата. Бетона без удар е мъка. Е то зависи и от бетона, но ако отговаря на якост си трабва удар. Тези измислени "ударни" бормашини са за зор заман. Некога преди доста години съм се мъчил с такава бормашина "B&D" и некакси съм успевал, но нямах перфоратор. Случи се да си забравя перфоратора и требеше да дупча далеч от вкъщи в бетон с бормашината "B&D". След мъката по първата дупка се отказах и обратно вкъщи за перфоратора :)
Borovich - помощник
пон яну 23, 2023 4:09 pmkozl написа:
пон яну 23, 2023 2:57 pmBorovich написа:
пон яну 23, 2023 12:38 amLutchezar написа:
По принцип си трябва свердло за бетон, минимум ударна бормашина, за предпочитане да си вземете перфоратор ако и по-нататък възнамерявате да правите дупки в материали различни от дърво и метал, за каквото е предназначена вашата машина.
Благодаря Ви много, Лъчо! Това и подозирах. Ще взема отнякъде ударна бормашина на заем и ще използвам свредло за бетон.
До тук си писал само за мазилка. В какво си пробивал :? Свредлото за бетон леко ще пробие мазилката. Тухлата се пробива и без удар с повече въртене и натиск и ако извадиш свредлото трябва да има червеникав прах от тухлата. Бетона без удар е мъка. Е то зависи и от бетона, но ако отговаря на якост си трабва удар. Тези измислени "ударни" бормашини са за зор заман. Некога преди доста години съм се мъчил с такава бормашина "B&D" и некакси съм успевал, но нямах перфоратор. Случи се да си забравя перфоратора и требеше да дупча далеч от вкъщи в бетон с бормашината "B&D". След мъката по първата дупка се отказах и обратно вкъщи за перфоратора :)
Работата е там, че не знам със сигурност какво е зад мазилката. По свредлото има бял прах, като го извадя. Споменах бетон, защото ме посъветваха да пробвам със свредла за бетон. Едва ли е от определящо значение оабче, като чета коментарите :).
Баш Майсторо - специалист
Не казваш за тоя корниз къде дупчиш, в тавана или на стената и какъв диаметър бургия ползваш? Не казваш апартамент панелка ли е или къща, щото в панелките и стените са бетон, а в къщите плочите и поясите? Явно имаш слаба машина и бургия дето като пробие мазилката и опре в бетона или тухлата почва да обикаля около бетона и само разширява дупката в мазилката. цензура колко писане за една дупка.
kozl - майстор
Още в първия пост е писал 6 мм бургия и за разрушена мазилка и до там.
Аз у нас вертикални щори на релса ги монтирах на конзоли с дюбел ф10/80 мм в бетоновата греда над дограмата. Дюбела е за тухла, при това за тухла с кухини, но добре хваща и в бетона.
Помня преди повече от 25 г. Живеехме при родителите и съпругата поръчала вертикални щори на релса за монтаж в тавана. Дойде монтажника с перфоратор Бош и още на първата дупка ръката му трепери и събори парче мазилка, а тавана след боя. Тоя се притесни и блокира. Та монтирах си ги аз с неговия перфоратор и дюбели.
Та не се знае какъв е корниза и какво ще носи, но пластмасови дюбели 6 мм според моите представи са недостатъчни.
Но ако автора се учи както изглежда по добре да пробива първо с Ф6 и после да разширява.
Бял прах бих определил като гипс. Мазилката сивее и при пробиване излиза на прах, но песъчлив прах. Бетона при пробиване излиза на пудра св.сив прах. За тухлата писах - червеникава прах.
Аз съм изрязял от РЕ туба над дъното като кутия и с хартиена широка лепенка закачам на стената под отвора. Та в това се събира прахта от пробиването.
chapara - майстор
И там където правите дупките по бетоновата греда, между дограмата и тавана, в много от случаите са снопове линии от мостов проводник!
Преди години след монтажници на корнизи щях да получа удар🙄
kozl - майстор
Да Чапи - има.
Но има и уреди за откриване на проводници.
Или па на късмет :roll:
iliya_i - майстор
вт яну 24, 2023 12:33 pmkozl написа:
Да Чапи - има.
Но има и уреди за откриване на проводници.
Или па на късмет :roll:
При положение, че в 15 см минават 3 мостовака, върви ги търси с уред, че да не ги уцелиш :-D
chapara - майстор
Ха да каже сега автора дали е търсил мястото ка кабелите, за проба и колко на 100 ще го направят на прима виста :lol: :-D
  Lutchezar - майстор
Следващи въпроси: таван или стена се пробиват?
Панелка или къща?
Ако е къща и е таван, бетонна плоча или гредоред?

Тема "Монтаж на корниз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: