• 1
  • 2
Мнения и въпроси за хола
Sphinx2e7 - напреднал
Здравейте,

Все по-често виждам предложения на трислойни естествени паркети с произход от Азия (Индонезия и Китай примерно).

Има ли някой впечатления от тях и дали може да се разчита на тях като качество (визирам дълготрайност, качество на покритието и др.)

Пример са следните 2:

https://www.bergbg.com/bg/item/5548/tri ... 001252.htm

https://www.domko.com/estestven-parket- ... casus-pure

Има ли и конкретни впечатления от тези специално?

Поздрави!
Chefo77 - майстор
Berry Alloc не са китайски, по спомен са белгийски.
Woodline Parquetry също, нейде из Европата са.
Не зная кой им вкарва информация в сайтовете, но не е коректна.
Иначе азиатците като цяло са много напред в естествените настилки.
Sphinx2e7 - напреднал
вт юни 20, 2023 11:01 pmChefo77 написа:
Berry Alloc не са китайски, по спомен са белгийски.
Woodline Parquetry също, нейде из Европата са.
Не зная кой им вкарва информация в сайтовете, но не е коректна.
Иначе азиатците като цяло са много напред в естествените настилки.
Здравей, много благодаря. Интересно е, обаче, че за Woodline пише това на техни сайт:

The final foundation layer acts as a balancing agent and contributes to the durability and stability of the floor. We source the medium density hardwood needed for the base from renewable plantations in Indonesia.

Другото интересно е, че няма нито едно мнение за този паркет никъде по света. Дори е притеснително.

Инча много ми харесва, но не знам дали няма да имам дългосрочни проблеми с него.

Поздрави!
Chefo77 - майстор
Не паркетът е от Индонезия, а дървесината за топ слоя. Когато той е от материал, който не вирее по нашите ширини, разбира се, че го внасят - и го обработват в Европа. Не са рядкост и случаите, в които европейски производител на паркет внася И основата/подложката (единият или двата слоя мека дървесина под топ слоя). Има основи от евкалипт :)
И тук говорим за много намазани производители, на много скъпи паркети.
А това, че никъде няма информация за тях и мен ме учудва, защото паркетите им са невероятни (конкретно за Woodline Parquetry), особено сериите им с 22 мм дебелина и 6 мм топ слой - перфектна геометрия, висока устойчивост на покритието, разкошна визия на допълнителната обработка (изваден фладер, състаряване). Но в интерес на истината, точно техен шеврон не съм монтирал!!!

Конкретно при шеврона, италианците са много силни, доста техни фабрики правят такъв тип паркети. За съжаление цените им са УАУ ...
Sphinx2e7 - напреднал
ср юни 21, 2023 1:58 amChefo77 написа:
Не паркетът е от Индонезия, а дървесината за топ слоя. Когато той е от материал, който не вирее по нашите ширини, разбира се, че го внасят - и го обработват в Европа. Не са рядкост и случаите, в които европейски производител на паркет внася И основата/подложката (единият или двата слоя мека дървесина под топ слоя). Има основи от евкалипт :)
И тук говорим за много намазани производители, на много скъпи паркети.
А това, че никъде няма информация за тях и мен ме учудва, защото паркетите им са невероятни (конкретно за Woodline Parquetry), особено сериите им с 22 мм дебелина и 6 мм топ слой - перфектна геометрия, висока устойчивост на покритието, разкошна визия на допълнителната обработка (изваден фладер, състаряване). Но в интерес на истината, точно техен шеврон не съм монтирал!!!

Конкретно при шеврона, италианците са много силни, доста техни фабрики правят такъв тип паркети. За съжаление цените им са УАУ ...
Chefo77, интересно. Явно информацията в Домко няма много общо с реалността.

Същия паркет на сайта на производителя е с различно описание (дебелината различна, размерите на паркетината). При домко е 14мм и с отделни паркетини, докато това, което чета на сайта е, че е 22мм и не е на отделни паркетини, а на по-големи плоскости.

=>

https://www.woodlineparquetry.com/produ ... -caucasus/

Доколкото чета от твоето мнение, по-скоро смяташ, че този паркет е качествен на базата на други такива от същия производител.
Работят ли с качествени покрития? Може ли да се разчита да дълготрайност?

Както споменах 3 неща ме притесняват за него:
- В целият google няма нищо написано за този производител... Много странно?!!? :?
- Никъде не пише ясно къде се произвежда - пише, че дървесината е от Индонезия?! :?
- Цената за Шеврон е наистина примамлива :-D

Ако трябва да го сравниш примерно с Barlinek - какво мислиш?
Chefo77 - майстор
Вероятно гледаш или внасят различни серии. Принципно шевронът е от единични ламели с малки размери (например 90/500 мм), които се срещат леви с десни. Няма да се учудя, ако това, което предлагат Домко (или на сайта), са ламели с големи размери, в които топслоят е оформен от диагонални елементи.
Съветът ми е да идеш да го видиш на място :wink:

Иначе смятам, че продукцията на тази фабрика, е много добра изобщо. Имам техни паркети, монтирани преди 10 години, скоро ходих в къщата - не бяха мръднали! Дори виждам на линка ти, че работят с Бона като финиш - което изобщо не е зле.

А Барлинек е производител на нисък до среден клас паркети. Woodline e над тях - лично мнение. Е, ако питаш в Берг, поляците са на едно ниво с Боен, Мацонето и над Порцеланоза, Берти и т.н. :)
torbalan - Дървен философ
ср юни 21, 2023 7:14 amSphinx2e7 написа:
...
Може ли да се разчита да дълготрайност?
...
Една жена избира подова настилка в магазин. Гледа, пита и предимно пита "А това здраво ли е? Издръжливо ли е?"
Продавача обяснявал, обяснявал... Накрая попитал:
-А вие за какво помещение избирате подова настилка?
-За детска стая.
-А колко деца имате?
-4 момчета.
-Ми тогава най-добре асфалтирайте, ако искате да е трайно...

Та в този ред на мисли, аз имам само две момчета, но доста паркет и дюшеме са унищожили. :)
Sphinx2e7 - напреднал
Мисля, че вече имам повече увереност в този шеврон. :-)

Другото, което се чудя е дали ще може качествено шеврон да се "срещне" с шестограмни плочки. Какво мислите? По-трудно ли ще е спрямо права подредба паркет?
Chefo77 - майстор
чет юни 22, 2023 6:05 amSphinx2e7 написа:
Мисля, че вече имам повече увереност в този шеврон. :-)

Другото, което се чудя е дали ще може качествено шеврон да се "срещне" с шестограмни плочки. Какво мислите? По-трудно ли ще е спрямо права подредба паркет?
Доста по-трудно. И доста по-скъпо, ако плащаш монтажа. Заради играчката.
Във всички случаи щом ще срещаш две настилки с припасване, осигури еднакво ниво на хексагона с крайното на паркета и помисли за посредник (ОСБ, шперплат) под паркета.
Sphinx2e7 - напреднал
чет юни 22, 2023 8:22 amChefo77 написа:
чет юни 22, 2023 6:05 amSphinx2e7 написа:
Във всички случаи щом ще срещаш две настилки с припасване, осигури еднакво ниво на хексагона с крайното на паркета и помисли за посредник (ОСБ, шперплат) под паркета.
Много благодаря за мненията в темата. За нивото съм наясно, но ОСБ/ шперплатът каква точно роля имат? Планирам да е закачен към основата и каква е разликата да е залепен върху замазката спрямо ОСБ примерно?
  • 1
  • 2

Тема "Трислоен паркет от Индонезия/ Китай - мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: